Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bitva tenisových gigantů. Ostrava sleduje duel Lendla s Borgem

Roland Garros

  11:26aktualizováno  16:59
PRAHA - Ostravský rodák Ivan Lendl se na domácí půdě představí po dlouhých třiceti letech. V exhibici, která se uskuteční ve vítkovické ČEZ aréně, je jako hřeb večera připraven duel Lendl - Borg. Bývalé tenisové jedničky se naposledy střetly 1981 ve finále French Open, kdy Švéd vyhrál 3:2 na sety. Duel v Ostravě se ale ponese v přátelském duchu. Program začíná v 15:00.

Ivan Lendl na exhibici v Ostravě. foto: ČTK

Ivan Lendl se k tenisu vrátil po šestnácti letech a odehrál šest utkání. Pětkrát prohrál, jednou remizoval. "Já už se v tomto věku na výsledky moc neupínám. Samozřejmě chci hrát co nejlíp, ale hlavní je, aby mi to přinášelo radost a zábavu," řekl Lendl.

Se Švédem Björnem Borgem se ale Lendl střetl naposledy 1981 ve finále French Open. Tehdy Borg vyhrál 3:2 na sety. Vítěz si ale na poslední měření sil s Lendlem nevzpomněl. "Já si nepamatuji, kdy jsme se naposledy viděli," pátral marně v paměti Borg. "Jinak jsem moc rád, že zase hraješ tenis, bude to pěkný zápas," těšil se na exhibici.

Finále French Open 1981 Lendl - Borg

V kariéře se tito hráči potkali na kurtu celkem osmkrát a vzájemná bilance jasně hovoří pro švédského tenistu. Lendl podlehl Borgovi v šesti utkáních. "Moc jsme toho spolu nenahráli. Borg nechal brzy aktivního tenisu. Bylo mu teprve šestadvacet let. Já byl začínající mladík, porážel mě," poznamenal k zápasům s Borgem Lendl.

Ve vítkovické ČEZ aréně si tak Lendl zahraje s Borgem podeváté, ale půjde především o exhibiční utkání. Sami hráči vědí, že nejsou ve stejné formě jako kdysi. "Už nebudeme běhat jako na začátku osmdesátých let, ale je šance nás vidět," lákal diváky Lendl.

Lendl už osmnáct let vlastní americký pas, ale ostravský rodák se do Česka vrací stále častěji. "Jezdí se mi sem velice dobře, dřív jsem sem tolik nejezdil. Cítím se tady jako doma, ale s americkým pasem je to divné. Zamýšlím, zda se na to dá podívat, zda bych mohl mít dva pasy. Pro mě by to bylo fajn," řekl Lendl. Na Davis Cup se ale po boku Štěpánka a Berdycha nechystá. "Ten už hrát nemohu, nejde to fyzicky," zavtipkoval Lendl.

Vzájemný zápas z roku 1979
Bjorn Borg (vlevo) a Ivan Lendl v roce 1979.

Triumf Borga z finále French Open 1981
Borg vyhrál nad Lendlem French Open 1981.


Setkání Lendla s Borgem před exhibicí v Ostravě 2010
Zleva: Björn Borg a Ivan Lendl. 

Před zápasy v ČEZ aréně navštívil Lendl Vítkovickou nemocnici
Ivan Lendl na návštěvě ve Vítkovické nemocnici.

Tenisovou exhibici v Ostravě zahájil duel Nováček - Wilander
Tenisová exhibice v Ostravě. Zleva: Mečíř, Nováček, Wilander.

První dvouhru vyhrál Švéd Wilander
Švédský tenista Wilander.

Hřebem tenisového večera v Ostravě byl Ivan Lendl...
Ivan Lendl na exhibici v Ostravě.

...a Švéd Björn Borg...
Björn Borg na exhibici v Ostravě.