Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boxerskou legendu opět okradli a svět se bouří. Byl to smutný umíráček pro Pacquiaa?

Sport

  6:00
BRISBANE - Obrovskou bouři nevole přinesl v zámoří výsledek zápasu na fotbalovém stadionu v australském Brisbane mezi domácím Jeffem Hornem (17-0-1, 11 KO) a Filipíncem Mannym Pacquiaem (59-7-2, 38 KO), ve kterým zvítězil kontroverzním verdiktem 3-0 na body (117-111 a 2x 115-113) prvně jmenovaný.

Manny Pacquiao zasahuje Jeffa Horna. foto: ČTK/AP

Úderové statistiky souboje? Osmatřicetiletý Pacquiao trefil 182 ran z 573, jeho o devět let mladší rival pak 92 z 625. Ve statistice tzv. power punches dominoval Filipínec poměrem 123 ku 73.

„Myslím, že jsem byl aktivnější a přesnější,“ pronesl přesto Horn po zápase s pásem světového šampiona přes rameno. Jako kdyby byl stále otřesený ze zásahů svého věhlasného rivala, který byl blízko tomu, aby duel v devátém kole ukončil.

Nestalo se tak a dal tak prostor bodovým předvést své „umění“. Americkým bodovým, nutno podotknout. „Deváté kolo bylo pro mě nepříjemné, jeho údery jsem cítil, ale vyloženě otřesený jsem nebyl,“ podotkl k této tříminutovce sám učitel ze školy v Brisbane, který si duelem vydělal 500 tisíc dolarů.

03.července 2017 v 19:57, příspěvek archivován: 03.července 2017 v 20:23

His face might say otherwise, but ... https://t.co/3qcL9ANRQW

„Byl rád, že ho přežil. Bodoví dali výhru, obrovský triumf místnímu klukovi za jeho snahu. Ale opravdu se udělují vítězství za snahu, nebo za to, co se v ringu děje? Neměli by se dávat body za čisté a přesné údery?“ bouřil po duelu Teddy Atlas, komentátor ESPN, která duel v zámoří přenášela. Vedle sebe pak měl svého svěřence Timothyho Bradleyho.

Jak příznačné. Právě Bradley před pěti lety podobně kontroverzně Pacquiaa zdolal. V dalších dvou duelech s ním ale už prohrál, v posledním z nich jej pak už trénoval právě výstřední Atlas. „Když se ho ptali na pocity, měl říct, že jsem prohrál, ale byla to velká bitva s velkým úderem. Cítil jsem, že Manny více trefoval, zatímco já byl aktivnější. Ale prokázal jsem srdce, srdce šampiona,“ pokračoval ve svém výbuchu.

„Schválně bych se ho zeptal na to, co si pomyslel po devátém kole, po kterém mu rozhodčí říkal, že pokud nezačne něco dělat, bude muset souboj ukončit. Přesto slavil vítězství? Chápete to?“ vztekal se Atlas, který nikdy nejde pro ostrá slova daleko.

Jenže nebyl sám. „Děkovat by neměl za zápas Mannymu, ale za výhru bodovým,“ rýpl si do vítěze i Dan Rafael, boxerský expert ESPN na konci svého reportu. „Horn v žádném případě nevyhrál jednomyslně. A verdikt 117-111? Směšný. Roli hrálo to, že boxoval doma. Manny vypadal staře, ale měl zápas většinou pod kontrolou,“ napsal reportér stejné televize TJ Quinn.

Ano, trefné. Pacquiao už předvedl lepší výkony. Nebyl ve své kůži. Jenže proti sobě měl neortodoxní styl, od šestého dějství bojoval s nepříjemnou tržnou ranou ve vlasech po srážce hlavami, ze kterému mu stékala krev do očí, a také s rýmou, kterou chytil po příletu do Brisbane. „První dny tady mi nesedly, to krvácení bylo hodně silné a dost nepříjemné, ale nechci se vymlouvat. Měl tvrdé údery, je to nepříjemný boxer,“ pronesl Filipínec po zápase.

Ale zpět k hodnocení expertů. Profiboxing.cz nabodoval duel 116-111 pro Pacquiaa (stejně tak Atlas), Boxingscene.com 116-112, ESPN.com 117-111 a takhle bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Prostě kromě domácích – a to ještě ne vždy – viděli všichni vyhrát boxerskou legendu.

„Zmanipulované výsledky, brutální,“ napsal reportér FOX Sports Dieter Kurtenbach. „Nechutný vtip,“ přidal se quarterbakc Green Bay Packers Aaron Rodgers. „To byli bodoví z Austrálie? Co jsme to jen viděli? Hrozné rozhodnutí,“ přidal se Stephen A. Smith z ESPN. „Tohle je to, proč lidi odvracejí od boxu zraky. Je to ostuda,“ přidal se Brit Lennox Lewis.

Šokovanými tweety se to ostatně na této sociální síti jen hemží. Není bez zajímavosti, že zatímco Pacquiao odešel z arény s úsměvem na tváři a ve společnosti své manželky Jinkee, zbitý Horn zamířil po tiskovce v sanitce do nemocnice.

Ještě předtím stihl přímo v ringu vyzvat Američana Floyda Mayweathera a vzkázal mu, že na rozdíl od jistého Conora McGregora on by byl pro něj skutečnou výzvou.

Manny Pacquiao v souboji s Jeffem Hornem.
Manny Pacquiao bije Jeffa Horna.

„Byl to vyrovnaný boj, ale myslel jsem si, že Manny vyhrál. Každopádně nešlo o loupež. Jeff vyhrál poslední kolo, pokud byste mu dali i jedenácté, tak mohl vyhrát 7-5 na kola, bylo to opravdu vyrovnané. Hodně vyrovnané,“ pronesl po zápase promotér večera Bob Arum, který má smlouvu s oběma boxery. Stejně jako v roce 2012 v případě kontroverze Pacquiao vs. Bradley. Že by náhoda?

Těžko říct, pravdou ale je, že hvězdný Filipínec nemládne. Že v posledních devíti duelech prohrál už počtvrté (byť podruhé hodně kontroverzně). A že zub času prostě a jednoduše byl vidět. Styl „šicího stroje“ z Kibawe je prostě a jednoduše daleko náročnější než ten vyhlášených obranářů.

„Vypadá to, že došel na konec své boxerské cesty. Rychlost a síla, které z něj udělaly globální hvězdu, už jsou dávno pryč. Měl skvělou kariéru, čeká ho výsostné místo v Mezinárodní síni slávy, je legendou. Je to hrdý muž, který jistě nechce prohrávat, ale box je drsná milenka. A je to dost moudrý muž na to, aby si včas řekl, že už stačilo,“ napsal ve svém hodnocení Kevin Iole z Yahoo Sports.

Podobně mluvil i expert CBS Sports Brian Campbell. Dlužno dodat, že oba i přes tento střízlivý pohled souhlasili zároveň s tím, že byl Pacquiao okradený a měl vyhrát.

Dojde na jejich slova? Rozloučí se stárnoucí Pacquiao? Nebo ukáže ještě jednou celého světu, že do starého železa nepatří, dojde na vítěznou odvetu a poté se rozloučí obřím soubojem v zámoří s někým z trojlístku Terence Crawford, Keith Thurman, Vasil Lomačenko?