Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obrovský úspěch českého boxu: Zahradník zbil na německé půdě domácí talent

Sport

  0:27
PRAHA/DRÁŽĎANY - České boxerské trio v sobotu večer zazářilo na německém galavečeru, jehož vrcholem byl duel o volný titul mistra Evropy v polotěžké váze mezi nakonec vítězným Karem Muratem a Dominikem Böselem. Na horkou půdu u našich západních sousedů si totiž pro triumfy přijel vedle Tomáše Šálka a Lucie Sedláčkové také Josef Zahradník, který byl jediným z této trojice vedený coby hostující boxer.

Zleva: Filip Miňovský, Štěpán Horváth, Josef Zahradník a Petr Klikoš. foto: Reprofoto

Němečtí novináři mnohdy příliš objektivní nebývají. Zvláště pokud jde o ty, kteří pracují pro televize spolupracující s jednotlivými stájemi.

Komentář po posledním gongu souboje Nsingi vs. Zahradník v on-line reportáži stanice MDR, která má exkluzivní smlouvu s SES Boxing, ale mluvil za všechno: „A to bylo všechno. Nyní se čeká. Ale ve skutečnosti by nemělo být pochyb o vítězi tohoto souboje. Musí to být Zahradník.“

Bodoví toto následně potvrdili: 79-73, 77-75 a 76-74 pro plzeňského bijce, který si připsal největší vítězství dosavadní profesionální kariéry. S ním také jeho stáj Qwert Boxing, která s magdeburskou formací úzce spolupracuje.

A potažmo i celý tuzemský profesionální box. Ano, tu a tam dokáží čeští bijci překvapit a zaskočit na půdě soupeře domácího favorita, jak se to naposledy podařilo na severu Evropy Tomáši Adámkovi. Ano, máme zde boxerské princezny Sedláčkovou a Fabianu Bytyqi.

Aby ale český mužský bojovník cíleně ovládl německou půdu proti domácímu bijci, vycházející hvězdičce pořádající stáje? To už tady dlouho nebylo. „Phillip je boxer, dneska se ale pustil do rvačky,“ okomentoval porážku kouč čtyřiadvacetiletého mladíka Stefan Kühne. Jeho chráněnec jen smutně pokyvoval hlavou.

Moc dobře věděl, že měření sil se Zahradníkem nevyhrál. První dvě kola mu sice vyšla, jenže poté začal úřadovat jeho český rival. „Jdu do ringu zemřít. Budu na něj tlačit a věřit, že se zlomí,“ řekl v rozhovoru pro Profiboxing.cz před zápasem Zahradník.

Jako by byl prorokem. Doslova a do písmene své prohlášení potvrdil. V pátém a šestém kole to vypadalo, že vyčpělý Nsingi musí padnout, kombinace Zahradníka, kterému seděl především zadní protažený cross, ale dokázal ustát. Dokonce se v sedmém, a hlavně osmém dějství zvedl, bojoval, ale vůle českého válečníka byla větší.

Populární „Pepe“ tak mohl po prvním duelu ve velteru slavit. A přijde i slušný posun v ratingu BoxRec.com. Kdo ví, možná ohrozí i pozici tuzemské jedničky napříč vahami, kterou drží jeho parťák z Qwert Boxing a pro tento večer i jeden z trenérů (společně s Filipem Miňovským) – Štěpán Horváth.

Řada tak bude na čtyřiatřicetiletém rodákovi z Kařezu. A vzájemné posouvání se vpřed dle zákulisních informací bude skutečně pokračovat. Před podpisem je smlouva na zápas, který může Horvátha v případě výhry vyšvihnout mezi světovou elitu jeho váhy. Jak ukázala sobotní noc v Drážďanech, pro tuhle plzeňskou partu není nic nemožné.

Skvělé „garde“ jim navíc dělaly talenty z české farmy stáje Ulfa Steinfortha – Team SES Czech Republic. Tomáš Šálek během zhruba minuty vyřídil Gruzínce Grigola Abuladzeho, cenné vítězství pak zapsala také Sedláčková.

Ta dokázala v odvetě za dva roky starou remízu vybodovat lepšící se Polku Karinu Kopinskou. Osmadvacetiletá rodačka ze Sosnowiecu potvrdila, že umí přetavit zkušenosti z porážek s těžkými rivalkami ve svůj prospěch a českou lvici trápila celých osm vypsaných kol především svým zadním crossem, který pravidelně dopadal na čelist Sedláčkové.

Svěřenkyně Lukáše Konečného ale dokázala zasahovat více a v delších kombinacích, za což se jí dostalo sladké odměny – jednotného vítězství na body po verdiktu 78-75 a 77-76 a smazání remízy, která ji tolik tížila. Ostatně právě proto o odvetu s Kopinskou stála.

Tečku za ne úplně povedeným galavečerem pro domácí barvy dal Karo Murat, který dokázal v jedenáctém kole nádherné a tvrdé bitvy ukončit sen o evropském titulu v polotěžké váze domácí naděje Dominika Bösela.

„Nevím, co k tomu nyní říct. Ano, porážka nás bolí, ale teprve ji rozebereme. Jdeme dál, ten kluk má stále všechno před sebou,“ pronesl po duelu Dirk Dzemski, trenér Bösela. „Když jsme dostali informaci, že na body ztrácíme, dostal Karo jasný povel, aby šel po knockoutu. Nebyl to šťastný úder, věděl, co dělá a co chce,“ přidal svůj pohled kouč neúspěšného vyzývatele legendárního Američana Bernarda Hopkinse – Georg Bramowski.

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...