Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boxerský šampion Fury měl pozitivní nález na kokain. Vrátí titul Kličkovi?

Sport

  17:56
PRAHA - Britský boxer těžké váhy Tyson Fury byl 22. září pozitivně testován na kokain. Šokující novinku přinesl americký novinář Dan Rafael na základě informací od Nezávislé antidopingové kanceláře pro box a bojové sporty (VADA).

Otevírací tisková konference k odvetě mezi Tysonem Furym a Vladimirem Kličkem. foto: Reuters

Osmadvacetiletý Fury, který loni v listopadu senzačně zdolal ve dvanácti kolech krále těžké váhy Vladimira Klička z Ukrajiny, má na krku další problém.

Dle zprávy VADA, která byla rozeslána týmu Furyho, Klička i Britské boxerské federaci (BBBofC) a také respektovanému novináři ESPN Danu Rafaelovi, byl 22. září britský bijec a v současnosti stále ještě šampion WBA, WBO a IBO v Lancasteru pozitivně testován na kokain.

„Vzorek moči A číslo 4006253 patřící Tysonu Furymu ze dne 22. září, který byl odevzdán v rámci testování pro Dobrovolnou antidopingovou federaci pro bojové sporty (VADA), obsahoval následující látku: benzoylecgonine,“ stojí ve zprávě zaslané prezidentkou této federace Margaret Goodmanovou.

Vladimir Kličko na tiskovce, které se Tyson Fury nezúčastnil.
Vladimir Kličko na tiskovce, které se Tyson Fury nezúčastnil.

Tato látka, která obsahuje kokain, je obsažena v léku Esterom a patří pochopitelně na seznam zakázaných dopingových látek. Kokain jako takový sice nezvyšuje výkonnost, ale naplňuje další dva body, kvůli kterým je na „černé listině“ WADA (Mezinárodní antidopingová agentura) – poškozuje zdraví a nenaplňuje podstatu sportu jako takového, jelikož jeho užívání je trestní.

„Pan Fury má pochopitelně právo požadovat na vlastní náklady (činí zhruba 500 dolarů) analýzu vzorku B,“ dodala Godmanová.

Je otázka, zda k tomuto dojde. Zmíněné federace – WBA a WBO – už netrpělivě očekávají na Furyho zdravotní kartu, aby rozhodly o tom, zda mu ponechají status šampiona, nebo se stane tzv. „šampionem na čekané“ (tedy ve chvíli, kdyby se vrátil, mohl by okamžitě boxovat o titul mistra světa), či o své pásy definitivně přijde.

První dvě možnosti byly uváděny s vědomím toho, že minulý pátek – tedy 23. září (!) - byl ze strany Furyho odložený na neurčito druhý termín – 29. října – jeho plánované odvety s Kličkem, která se měla uskutečnit v Manchesteru. Manažer britského bijce – Frank Warren – totiž oznámil, že jeho chráněnce nepustí do tohoto souboje lékaři kvůli jeho vážnému onemocnění.

Posléze se začalo spekulovat, že 206 centimetrů vysoký obr z Manchesteru trpí bipolární poruchou, jeho současný dopingový nález na kokain by tomuto navíc napovídal. Lidé trpící depresemi totiž velmi často kromě jiného sahají ke kokainu, který kromě jiného navozuje pocity štěstí.

Tento nález navíc nemá nic společného s probíhajícím vyšetřováním Tysona i jeho bratrance Hughieho, kteří měli v loňském roce (na jaře i před zmíněným prvním setkáním Brita s Kličkem) užívat nandrolon. Obvinění, se kterým jako první přišel na začátku července britský bulvární deník Daily Mirror, zatím nikdo nepotvrdil. V tomto případě má padnout definitivní verdikt 4. listopadu.

Celý případ neustálých odkladů odvety mezi Furym a Kličkem otevírá možnosti pro případné jiné souboje ukrajinské legendy, která už dál nechce čekat na tento souboj (jeho první termín byl 9. července, tehdy jej Brit zrušil kvůli zranění kotníku).

Spekuluje se o jeho duelu s jiným ostrovním neporaženým bijcem – úřadujícím šampionem federace IBF a olympijským vítězem z Londýna 2012 Anthonym Joshuou (17-0, 17 KO), nároky na souboj s ním si mohou dle žebříčků WBA a WBO dělat také další neporažení boxeři – Australan Lucas Browne či Kubánec Luis Ortiz.