Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Carapaz to dokázal. Jako první Ekvádorec senzačně ovládl Giro d’Italia

18:00
Verona - Richard Carapaz vyhrál Giro d’Italia a stal se prvním ekvádorským vítězem jedné z cyklistických Grand Tour. Šestadvacetiletý vrchař udržel růžový trikot i v nedělní závěrečné časovce na 17 km ve Veroně, kterou ovládl Američan Chad Haga. Český šampion Josef Černý obsadil v poslední 21. etapě šesté místo.

2. ČERVNA: EKVÁDOR NA NOHOU. Svou zemi na jihu Ameriky zcela pobláznil. Cyklista Richard Carapaz z týmu Movistar se stal po vítězství na italském Giru modlou Ekvádoru. Drobný závodník exceloval v alpských etapách, čímž za sebou nechal hvězdy v čele s Nibalim, Rogličem nebo Lopézem. foto: ČTK/AP

Carapaz byl na Giru loni čtvrtý, ale ve 102. ročníku slavného italského závodu nepatřil k největším favoritům.

Do růžového dresu se Ekvádorec oblékl po vítězství ve 14. etapě a vedení za pomoci svého týmu Movistar v závěrečném týdnu uhájil.

Primoz Roglič v růžovém dresu pro lídra Gira.
Slovinec Primož Roglič.

S druhým místem se musel spokojit vítěz z let 2013 a 2016 Vincenzo Nibali z Itálie, jenž na Carapaze ztrácel 1:54 minuty. Ve Veroně sice zajel velmi dobrou časovku, ale Ekvádorci se dokázal přiblížit jen na 1:05 minuty.

Giro d'Italia - 21. etapa

Verona (individuální časovka 17 km):

1. Haga (USA/Sunweb) 22:07, 2. Campenaerts (Belg./Lotto Soudal) -4, 3. De Gendt (oba Belg./Lotto Soudal) -6, 4. Caruso (It./Bahrajn-Merida) -9, 5. Ludvigsson (Švéd./Groupama-FDJ), 6. Černý (ČR/CCC) oba -11, 7. Bilbao (Šp./Astana) -17, 8. Cattaneo (It./Androni Giocattoli) -20, 9. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -23, 10. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) -26, ...98. Hirt (ČR/Astana) -2:32.

Konečné pořadí:

1. Carapaz (Ekv./Movistar) 90:01:47, 2. Nibali -1:05, 3. Roglič -2:20, 4. Landa (Šp./Movistar) -2:38, 5. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -5:43, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -6:56, 7. López (Kol./Astana) -7:26, 8. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -7:49, 9. Sivakov (Rus./Ineos) -8:56, 10. Zakarin (Rus./Kaťuša-Alpecin) -12:14, ...27. Hirt -1:05:38, 115. Černý -4:31:48.

Týmy: 1. Movistar, 2. Astana, 3. Bahrajn-Merida.

Cyklista s přezdívkou „Žralok“ se nicméně pojedenácté v kariéře dostal mezi nejlepší tři na Grand Tour, čímž napodobil Brita Chrise Froomea. Rekordmanem je s 13 pódiovými výsledky Francouz Jacques Anquetil.

Na třetí místo se podle očekávání vrátil Primož Roglič. Slovinského spolufavorita v sobotu předstihl v průběžném pořadí Španěl Mikel Landa, ale bývalý skokan na lyžích si v časovce vzal třetí pozici zpět.

Nejlepší čas zajel na sedmnáctikilometrové trati Američan Haga. O čtyři sekundy porazil světového rekordmana v hodinovce Victora Campenaertse z Belgie a o šest sekund jeho krajana Thomase De Gendta.

Šestým místem zakončil svůj premiérový start na Grand Tour dvojnásobný mistr republiky Černý, jenž na Hagu ztratil 11 sekund.

V celkovém pořadí na tom byl lépe vrchař Jan Hirt a při třetím startu na Giru obsadil 27. pozici. Černý byl stopatnáctý.

Loňskou výhru obhajoval Nizozemec Tom Dumoulin, který ale ze závodu odstoupil už v prvním týdnu.