Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Čeká fyzické aktivity v Česku chaos? Sport tlačí na Arenbergera a vládu, ať změní názor

Kolektivní sportování dětí je stále jen snem. foto: ČTK

Doporučujeme
PRAHA - Řádně chaotické hodiny zažili všichni, kdo si alespoň občas zajdou zakopat na hřiště s kamarády fotbal.
  5:00

Ve středu odvolal premiér Andrej Babiš ministra zdravotnictví Jana Blatného, kterého nahradil Petr Arenberger. Ten do resortu vstoupil ve chvíli, kdy se řešila dnešní rozvolnění poté, co přestal platit nouzový stav a omezení v boji s koronavirem se začala řídit pandemickým zákonem.

Ještě Blatného ministerstvo v rámci rozvolnění slíbilo návrat amatérských sportovců na hřiště a do hal v počtu 20 lidí venku a deseti uvnitř. Snad všechny tělocvičny, fitness centra, oddíly začaly zvát zpět do tréninku. Jenže...

Krátce po nástupu do funkce Arenberger toto uvolnění v pátek brzy odpoledne potvrdil.

„Dvacet lidí si venku klidně může zahrát fotbal, jen budou ochuzeni o brankáře,“ vtipkoval nový ministr na tiskovce.

Posilování v roušce ve fitness.
Dmitrij Stužuk zemřel na koronavirus, jehož existenci nevěřil

Jenže o pár hodin přišel obrat. Nejprve zpochybnil deset osob v uzavřeném prostoru. A poté i sportování ve venkovním prostoru. Dlužno dodat, že v obou případech se mluvilo o pohybových aktivitách bez omezení rozestupy a rouškami.

„My jsme to konzultovali nejen se skupinou MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace), ale samozřejmě i s jejich právníky, našimi právníky, a dokonce i externími právníky. Nakonec jsme dospěli k názoru, že je to možno omezit nikoliv dle pandemického zákona, ale dle jiných zákonů, kterými se řídí ministerstvo zdravotnictví,“ zaznělo od Arenbergera v sobotu odpoledne na Radiožurnálu.

Proč téma právníci? V pátek večer totiž pronesl, že omezení sportu dnes na vládě navrhne a nechá na soudech, zda ho ponechají, nebo zruší.

Arenberger se opírá o názor expertní skupiny

„Můj předchůdce vydal 6. dubna mimořádné vyjádření, které umožňovalo trochu širší pohled na věc. Bohužel v následující den, kdy jsem nastupoval do funkce MeSES, což jsou právě ti odborníci, které bychom měli poslouchat, protože mají o vývoji epidemie největší přehled, byli velmi proti tomuto návrhu a trvali na tom, aby se opatření neměnila,“ prohlásil v sobotu večer pro Českou televizi. 

„Sportování je možné v menších skupinkách (dvou lidí). Můžete si zahrát tenis jeden na jednoho. Týmové sporty, kdy by si všichni zahráli se všemi, ještě nejde,“ přidal s omluvou a dovětkem, že tak učinil v zájmu udržení dětí ve školách. 

Že se přesto nesetkal se svým krokem ve sportovním prostředí s přílišným pochopením, není třeba dodávat. „Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkaní rodiče s dětmi,“ zaznělo v prohlášení Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu (ČUS). Vzápětí navázal i Milan Hnilička, šéf Národní sportovní agentury (NSA).

„Jsme jedna z posledních zemí, kde děti nemohou organizovaně sportovat a sobotní rozhodnutí expertní skupiny MeSES prohloubí negativní dopady na děti jako je obezita, špatná psychika a nemožnost motorického vývoje. Ohromné zklamání pro český amatérský sport. Budeme bojovat za Restart sportu, což je náš program bezpečného návratu ke sportu, na kterém spolupracovali sportovní organizace, svazy, přední odborníci a doktoři,“ zaznělo od Hniličky, který podléhá přímo Babišovi.

Sport se bojí problémů

V neděli se přidal Český olympijský výbor (ČOV). „Už rok řešíme důsledky a nikdo neřeší prevenci. Roční výpadek sportu se může fatálně podepsat na zdraví celé společnosti. To musí skončit. Ve spolupráci s celým sportovním prostředím na tom budeme intenzivně pracovat a uděláme maximum proto, aby v pondělí vláda České republiky neschválila nový návrh a dodržela slib, který ministr zdravotnictví dal sportovcům v pátek,“ uvedl předseda ČOV Jiří Kejval ve včerejší tiskové zprávě.

„V případě, že vláda nový návrh schválí, sportování se vymkne kontrole a my za to odmítáme nést jakoukoliv odpovědnost,“ dodal. A nebyl jediný, kdo mluvil o možném chaosu.

Otočku kritizuje také iniciativa Restart amatérského sportu, pod níž je podepsáno šest zástupců velkých sportovních svazů.

„Každý, kdo se v posledních dnech prošel českými městy, viděl, jak celá česká veřejnost začíná sportovat. Pokud budou od pondělí platit vládou dosud vyhlášená pravidla, je šance, že trenéři, sportovní kluby a sportovní svazy zajistí bezpečné sportování. V opačném případě hrozí naprostý chaos,“ uvedli představitelé iniciativy, zástupci svazů Zdeněk Haník (volejbal), Michal Ježdík (basketbal), Slavomír Lener (hokej), Antonín Plachý (fotbal), Filip Šuman (florbal) a Gabriel Waage (softbal).

Už v sobotu označila rozhodnutí ministra za skandální například Fotbalová asociace ČR. Přístup nového člena vlády označila za plivnutí do tváře všem, kteří se chystali na pondělní obnovení tréninků.

Ustojí Arenberger a vláda dnes tento tlak, nebo bude hledat další možné kompromisy?

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...