Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Provozovatelé vnitřních sportovišť podali návrh na zrušení části opatření, úřad prý postrádá kompetenci

Česko

  11:08
Praha - Provozovatelé vnitřních sportovišť, fitness center, bazénů a saun podali v úterý Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zrušení části opatření ministerstva zdravotnictví (MZd), která zakazuje jejich provoz. Úřad podle nich postrádá k plošnému zákazu služeb tohoto typu kompetenci a zákonný podklad.

Venkovní bazén - ilustrační foto. foto: Zdeněk Lukeš

Nechtějí přitom bezhlavě rozvolňovat, už dříve ale navrhli podmínky bezpečného provozu. Ve středu o tom informovala prezidentka České komory fitness Jana Havrdová a poskytla odeslaný návrh.

Na sportovištích může být až dvanáct lidí, ale po dvojicích s rozestupy 10 metrů

Česká komora fitness už minulý týden, kdy bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ohlásil, že i po skončení nouzového stavu nebude moci veřejnost užívat vnitřní sportoviště, zaslala MZd předžalobní výzvu a proti opatření se ohradila. Resort u svého rozhodnutí odkazuje na tzv. pandemický zákon.

Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) na předžalobní výzvu reagoval nejprve tak, že doufal ve větší vstřícnost právníků. V pondělí, když informoval o schválení zákazu setkávání více než dvou lidí vládou, uvedl, že pro takové rozhodnutí má pádné argumenty. Pandemie podle něj zatím není pod kontrolou a objevila se i nová nebezpečnější brazilská mutace, řekl.

Ministerstvo ale podle provozovatelé vnitřních sportovišť nesmí přistupovat k plošným omezením základních práv a svobod jako v nouzovém stavu. Navíc zákaz provozu sportovišť vydává za pouhé omezení formulací: „omezuje tak, že se v nich zakazuje přítomnost veřejnosti“. Opatření je dále podle navrhovatelů na jeho zrušení diskriminační, nepřiměřené a neracionální.

Od pondělka budou povoleny sportovní aktivity venku. Vnitřní sportoviště ale zůstanou uzavřená

Arebenberger minulý týden dále řekl, že prioritou v současném stavu bylo obnovení školní docházky.

Vnitřní sportoviště patří k nejdéle uzavřeným provozům. Kvůli druhé vlně pandemie jim vláda fungování zakázala od 9. října. Krátce mohly otevřít v prosinci. Z důvodu špatné epidemiologické situace jim fungování nadále není umožněno.

Autor: