Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport až ve 12 lidech venku, když půjde o dvojice s rozestupy. Babiš i ministr Arenberger návrh posvětili

Česko

  10:55aktualizováno  12:23
Praha - Vláda bude v pondělí odpoledne projednávat umožnění sportování venku 12 lidem, když budou trénovat po dvojicích s rozestupy a budou mít negativní test na covid-19.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reprofoto

Na nedělním večerním jednání se na tomto návrhu s premiérem Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem dohodli předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička, předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta a předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.

Šéf resortu zdravotnictví i předseda vlády tento návrh podpořili. Ministr v noci na twitteru upřesnil, že mezi sportujícími dvojicemi musí být minimálně desetimetrové rozestupy, což by výrazně komplikovalo situaci. Při nedělní schůzce o tom nebyla řeč.

Amatérští sportovci včetně klubů, které se starají o děti a mládež, byli v pátek přesvědčeni, že tento týden budou moci obnovit společné sportovní aktivity. Nový ministr zdravotnictví brzy odpoledne na tiskové konferenci potvrdil, že se od pondělí povolí shromažďování deseti lidem uvnitř a dvaceti venku. To mělo znamenat spuštění venkovního sportu pro až dvacetičlenné skupiny, vnitřní sportoviště měla pro amatéry zůstat uzavřena. Po poradě s epidemiology z týmu MeSES ale ministr svůj názor přehodnotil a už v pátek večer hovořil o tom, že shromažďování zůstane na dvou osobách venku i uvnitř. V sobotu večer to potvrdil s tím, že to v pondělí musí ještě schválit vláda.

Ze sportovního prostředí se na něj snesla vlna kritiky. Především omezení organizovaného sportu dětí a mládeže nemá v Evropě obdoby a může vést k obezitě a psychickým problémům mladé generace, upozorňovali sportovní funkcionáři napříč organizacemi. Na premiéra Andreje Babiše se v pondělí otevřeným dopisem obrátila i starostka České obce sokolské Hana Moučková. „Prosím Vás o to, abyste se zasadil o návrat sportovců a především dětí a mládeže na sportoviště. Návrat na sportoviště je nutný nejen pro obnovení sociálních kontaktů nejmladší generace, ale i pro jejich psychiku. Pomůže také všem trenérům a cvičitelům, kterým přímý kontakt s jejich svěřenci chybí,“ napsala.

Vyzvala, aby trenéři a cvičitelé byli podobně jako učitelé zařazeni mezi prioritní skupiny na očkování. V kombinaci se školním testováním dětí by to přispělo k vytvoření bezpečného prostředí při sportu. Upozornila, že většina trenérů a cvičitelů Sokola jsou dobrovolníci, což platí i o jiných trenérech v mládežnickém sportu. „Kvůli nemožnosti trénovat hrozí, že si řada z nich v souvislosti s výpadkem pravidelných aktivit najde jiného koníčka, případně jiný přivýdělek a již se nebudou ochotni vrátit k trénování či vedení cvičenců,“ varovala. Vyzvala Babiše, aby na jednání o uvolňování sportu osobně dohlédl. „Tato zmatečná komunikace, které jsme byli svědky, jasně ukazuje, že sport není vnímán jako jedna ze zásadních cest, jak mít zdravou, sebevědomou společnost - a to je chyba,“ dodala Moučková.

V neděli se Hnilička a předsedové dvou střešních organizací s premiérem a ministrem domluvili na kompromisu. Sportovat by se smělo ve dvanácti lidech na organizovaných stanovištích po dvou. „Je to první konkrétní krok k rozvolnění ve sportu, který dostal za úkol vypracovat Milan Hnilička. Za týden bychom se měli opět sejít a vše vyhodnotit,“ uvedl pro ČTK předseda ČUS Jansta.

Otázkou je, o jak velkých rozestupech je řeč. Běžně se v souvislosti se šířením koronaviru hovoří o bezpečné vzdálenosti metru a půl až dvou, ale pro sportovce by to platit nemuselo. „Na venkovní sportovní ploše se sportuje ve dvojicích, přičemž na jedné sportovní ploše může být takových dvojic maximálně šest. Minimální vzdálenost mezi dvojicemi je 10 metrů,“ uvedl na twitteru ministr Arenberger s tím, že se jedná o výklad jím vydaného opatření na omezení shromažďování, které bude ratifikovat vláda.

Členka mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy se proti takovému pohledu ohradila, podle ní je omezení příliš mírné. „Za naši skupinu trváme na tom opatření dva na dva. Jestli ministerstvo (zdravotnictví) k tomu podalo jiný výklad, tak to rozhodně není na základě našeho doporučení,“ uvedla v České televizi. Teoreticky by podle ní spolu mohly sportovat děti, které spolu chodí do třídy. Ve školách se totiž trvá na striktním dodržování homogenních skupin, které se nepotkávají. Možné setkávání dětí z různých školních kolektivů považoval pro restart sportu za problematické bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný. V rodinách nebo při neformálních volnočasových aktivitách se ale reálně děti z různých tříd potkávají.

Nejistota sportovců tak přetrvává. Vláda zasedá od 14:00. Tisková konference je naplánovaná na 16. hodinu, ale podle průběhu jednání se může posunout. 

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat