Sobotní mimořádné opatření je účinné od pondělí, navazuje tak na opatření k nouzovému stavu, upřesnil na dotaz ČTK Arenberger. Už v pátek večer uvedl, že se mu mírnější opatření nelíbí. Vzniklo v první polovině tohoto týdne, kdy neměl možnost ho ovlivnit, protože ještě nebyl ministrem.
Větší shromažďování lidí se nakonec Arenbergerovi nelíbí. O víkendu bude rozhodovat o zpřísnění opatření |
Arenberger v sobotu na Twitteru napsal, že se ke změně opatření rozhodl na základě stanoviska Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). „Ta na základě křehké epidemiologické situace včetně aktuálně prvního výskytu brazilské mutace P2 SARS-COV 2 na území ČR nepodporuje z medicínského hlediska původně deklarované omezení shromažďování osob na deset uvnitř a 20 venku, jak bylo uvedeno mým předchůdcem,“ uvedl.
Věří tomu, že všichni včetně sportovců přijmou oddálení plánovaných aktivit s pochopením. Oddálení je podle něj nezbytné, chce zejména udržet děti ve školkách a školách. „Při rozvolňování musíme postupovat uvážlivě a nesmíme udělat stejnou chybu jako v minulosti,“ podotkl.
V sobotu vydané opatření bez přerušení navazuje na opatření k nouzovému stavu. „Musí být ale do 48 hodin od vydání schváleno vládou, jinak jeho účinnost skončí,“ napsal ministr ČTK. Kabinet se sejde v pondělí odpoledne, Arenberger v sobotu o svém rozhodnutí informoval premiéra Andreje Babiše (ANO) i další členy vlády.
‚Alespoň nechte sportovat děti‘
Česká unie sportu (ČUS) v reakci na sobotní rozhodnutí vyzývá ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby umožnila alespoň tréninky dětí a mládeže venku v plánovaném režimu do dvaceti osob.
Uvolnění schválila vláda v úterý, kdy byl ještě v úřadu bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ve středu ho vystřídal Arenbeger a ještě v pátek brzy odpoledne na tiskové konferenci potvrdil, že se bude moci shromažďovat více lidí a bude v těchto skupinách povolený sport venku. Vyjádřil se, že se mu to z lékařského hlediska nepozdává a o pět hodin později v pátek vpodvečer řekl, že zvažuje zpřísnění. V sobotu ale změnil názor.
Znamená to, že v pondělí se bude moci sejít dvacet lidí venku i při sportu, ale pokud vláda potvrdí Arenbergerův návrh na obnovení restrikcí, bude to zakázané. A to tak dlouho, než to pravděpodobně zruší soud. Ministr tím ale získá čas.
V sobotu potvrdil, že bude žádat vládu o omezení na dva lidi uvnitř i venku, které platí nyní za nejtvrdšího lockdownu. Chce tak učinit, přestože v neděli skončí nouzový stav a od pondělka se bude Česko řídit pandemickým zákonem. Ten neumožňuje do takové míry omezit setkávání lidí a to si uvědomuje i ministr. „Nejde to. Lidé ale musí naše mimořádné opatření respektovat, dokud ho nezruší soud. On ho zrušit může,“ řekl v pátek.
Arenberger: Na ‚psa‘ zapomeňte, chystáme nová pravidla. První verze bude za dva týdny |
Po sobotním jednání s právníky zjistil, že by se mohlo opatření opřít o jinou právní normu. „My jsme to konzultovali nejen se skupinou MeSES, ale samozřejmě i s jejich právníky, našimi právníky, a dokonce i externími právníky. Nakonec jsme dospěli k názoru, že je to možno omezit nikoliv podle pandemického zákona, ale podle jiných zákonů, kterými se řídí ministerstvo zdravotnictví,“ řekl Radiožurnálu. Jeho opatření bude platné od pondělního rána, přestalo by platit, kdyby ho vláda nepotvrdila.
Sportovcům se Arenberger omluvil a doufal, že pochopí, že je to v zájmu udržení dětí ve školách. „Sportování je možné v menších skupinkách. Můžete si zahrát tenis jeden na jednoho. Týmový sport, kdy by si všichni zahráli se všemi, ještě nejde,“ řekl České televizi. O dalším uvolnění by se podle něj mohlo jednat zhruba za dva týdny.
Sportovní organizace jsou rychlým obratem nemile zaskočené. ČUS apeluje na vládu, aby dopad omezení shromažďování na děti a mládež zmírnila. „Vyzýváme ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby alespoň ponechalo tréninky dětí a mládeže na venkovních sportovištích v režimu do dvaceti osob. Už teď stejně probíhají živelné aktivity na sportovištích nebo se stačí podívat, jak to vypadá v parcích či na hřištích, kde jsou namačkané rodiče s dětmi,“ uvedl pro ČTK předseda ČUS Miroslav Jansta.
„Mohou nám epidemiologové vysvětlit, jakou hrozbu představují venkovní organizované tréninky dětí, když se budou dodržovat veškerá opatření? Navíc budeme mít přehled o tom, kdo se jich účastní. Děti už nutně potřebují mít jiný program než školu! Chceme kontrolované a organizované tréninky namísto živelného pobíhání po hřištích a shlukování dětí v ulicích,“ dodal.
Amatérský sport včetně toho mládežnického už více než rok skomírá. Na delší dobu byl uvolněn jen loni přes léto, ale 12. října se veškeré aktivity znovu uzavřely. Mělo to být na dva týdny, ale s výjimkou krátkého uvolnění před Vánoci to v pondělí potrvá půlrok. Sportovní organizace i odborníci varují, že především u dětí a mládeže je situace alarmující a není možné dál otálet.
Chování nového člena vlády je skandální
Rozhodnutí nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera ponechat kvůli koronavirové situaci omezení shromažďování na maximálně dvě osoby a nedovolit tak postupný restart amatérského sportu odsoudila i Fotbalová asociace ČR. FAČR považuje přístup nového člena vlády za skandální a označila jej za plivnutí do tváře všem, kteří se chystali na pondělní obnovení tréninků v rámci ohlášeného rozvolnění.
Od pondělí mělo být původně možné venku trénovat až ve 20 lidech, ale nakonec rekreační sport dětí a amatérů v organizované formě a ve skupinách povolen nebude. Arenberger, který v tomto týdnu přebral resort zdravotnictví po Janu Blatném, vydal nařízení, podle něhož zůstane stávající omezení setkávání na maximálně dvě osoby.
„FAČR považuje v tuto chvíli podobný přístup za skandální a zároveň za plivnutí do tváře všem, kteří se na základě pátečního vyjádření pana ministra začali chystat na pondělní restart tréninkového procesu v režimu 20 osob na venkovních hřištích,“ řekl ČTK tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.
Pondělní uvolnění může podle ČUS pomoci sportu, čeká se na přesný výklad |
Asociace se podle něj s případným opětovným zákazem amatérského sportu jen tak nesmíří. „Situace je především v oblasti nemožnosti tréninku dětí alarmující s možnými nevratnými procesy a FAČR nehodlá podobné devastaci zdraví zejména nejmladší generace pouze přihlížet,“ uvedl Jurman.
„FAČR ve spolupráci s řadou ostatních svazů, ČUS a NSA navíc připravila celou řadu scénářů, jak bezpečně zajistit návrat sportovců (fotbalistů) na sportoviště. Nyní využije veškerých možností k tomu, aby tedy alespoň podle nich restart sportu probíhal,“ doplnil Jurman.
V tuto chvíli směji v Česku kolektivně trénovat pouze profesionální sportovci a týmy. Amatéři naopak mají zákaz, který platil po většinu roku od začátku pandemie vloni v březnu. Sportovat se smí pouze venku po dvojicích.