Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Česku je brazilská mutace, proto se Děčínsko nerozvolní. Jinde pokračuje pozitivní trend, říká Arenberger

Česko

  12:58aktualizováno  14:47
Praha - Na Děčínsku se podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) objevily dva případy brazilské mutace koronaviru. I kvůli tomu se tam školy otevřou o týden později než jinde. Ve Zlínském kraji, kde se o odkladu otevření škol také uvažovalo, se nakonec otevřou už v pondělí stejně jako jinde v ČR, potvrdil ministr na tiskové konferenci.

„Zatím předběžně vím, že se to zřejmě dovezlo ze zahraničí. Budeme to samozřejmě dál trasovat a zjišťovat,“ řekl ministr. Podle něj je informace stará jen několik minut a nejsou známy podrobnosti.

Školy na Děčínsku v pondělí neotevřou. Žáci do nich půjdou kvůli špatné epidemické situaci o týden později

Na možnou kritiku, že rodiče a školy ani v pátek nevědí, zda se školy otevřou, ministr reagoval, že oficiálně musí být opatření vyhlášeno až v sobotu odpoledne. „Pandemický zákon vyžaduje, aby to do 48 hodin bylo potvrzeno vládou. A ta zasedá v pondělí ve 14:00 hodin,“ dodal ministr.

Pozitivní vývoj

Podle něj jinak pozitivní trend vývoje epidemie covidu pokračuje, klesá i počet hospitalizací. Počty případů klesají, i když se počty provedených testů po poklesu přes svátky podle něj zvýšily na předchozí vysoké hodnoty.

„Epidemiologická situace se pomalu zlepšuje. Nevidíme ještě efekt Velikonoc, který nám s těmi čísly může pořád ještě trošku zamíchat,“ řekl ministr.

Snižují se podle něj všechny ukazatele, jako jsou počty nových případů, relativní pozitivita testů nebo počet nových pacientů v nemocnicích. „Stále ale jsou ještě významné mezikrajové rozdíly,“ dodal. Některé regiony podle něj ještě stagnují na rizikových číslech.

„Klesl také počet nově nakažených potenciálně zranitelných pacientů, což má velmi pozitivní dopad na zátěž nemocnic. Postupně klesá i počet denních příjmů k hospitalizaci,“ dodal. Většina krajů už podle něj hlásí pokles v počtech pacientů s covidem-19 v nemocnicích.

Za čtvrtek přibylo nejméně nakažených od půlky prosince. Klesá i obsazenost nemocnic

V Česku ve čtvrtek přibylo podle statistik ministerstva 5245 potvrzených případů covidu, což je v pracovní den nejméně od poloviny prosince. Hospitalizovaných bylo ve čtvrtek 6144 pacientů. V úterý po Velikonocích krátce vyskočil počet znovu nad 7000, kde se pohyboval před svátky. Naposledy 28. března bylo hospitalizovaných více než 8000.

Za bezpečný počet pro obnovení ostatní péče v nemocnicích považoval předchozí ministr Jan Blatný (za ANO) zhruba 2000 až 3000 případů. Navíc zhruba pětina pacientů zůstává v nemocnicích i poté, co už jsou negativní a statistiky hospitalizací s covidem-19 je neuvádějí.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...