Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Školy na Děčínsku v pondělí neotevřou. Žáci do nich půjdou kvůli špatné epidemické situaci o týden později

Ilustrační snímek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek. | foto: ČTK

Děčín Školy na Děčínsku se v pondělí spolu s ostatními školami v republice neotevřou. Doklad o odkladu výuky v pátek s ohledem na epidemickou situaci v okrese schválilo ministerstvo zdravotnictví. Krajští hygienici vydají rozhodnutí odpoledne. Žáci se do školních lavic vrátí o týden později, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková.

„Školy nebudou ještě týden otevřené,“ uvedla ředitelka. Řekla, že jde i o školky, lidové školy umění a další zařízení pro mimoškolní aktivity. Děti zdravotníků a dalších pracovníků vybraných profesí budou docházet do družin či školních klubů, dodala Šimůnková. Školy se neotevřou také kvůli tomu, že se na Děčínsku objevily dva případy brazilské mutace. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

„Školy nebudou ještě týden otevřené,“ uvedla ředitelka. Řekla , že se jedná i o školky, lidové školy umění a další zařízení pro mimoškolní aktivity. Děti zdravotníků a dalších pracovníků vybraných profesí budou docházet do družin či školních klubů, dodala Šimůnková.

Školy ve zbytku země se otevřou v pondělí příští týden, žáci prvního stupně do nich nastoupí v rotačním systému. Rozvolnění se kvůli epidemické situaci mělo odložit ještě ve Zlínském kraji, školy i obchody se tam nakonec otevřou. Podle krajských hygieniků situace v regionu není alarmující.

„Čekáme na oficiální vyjádření a pak to budeme muset oznámit všem dotčeným obcím s rozšířenou působností,“ řekl v pátek ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) s tím, že stejně jsou na tom i školy a rodiče. „Je špatně, že se to dozví až dnes odpoledne,“ doplnil hejtman.

Na oficiální rozhodnutí zatím čekají obce a města na Děčínsku. „Zatím žádné stanovisko nemáme. Máme připravený nějaký postup, řešení, ale bez rozhodnutí nemůžeme komunikovat s řediteli,“ řekl náměstek děčínského primátora Martin Pošta (Volba pro Děčín). „Bohužel ještě nevíme nic konkrétního, ačkoli ředitelé škol s odkladem předběžně počítají. Doufáme, že dostaneme inormaci od kraje,“ řekl mluvčí Varnsdorfu Tomáš Secký.

Varnsdorf se rozhodl, že zachová otevřenou jednu mateřskou a jednu základní školu pro děti zdravotníků či policistů. „Jako zřizovatel tak můžeme učinit. Nadále tak zůstane pro tyto děti otevřena ZŠ Edisonova a MŠ v ulici T.G. Masaryka. Školy navštěvuje zhruba 25 dětí,“ řekl Secký.

S koncem nouzového stavu skončí provoz určených škol pro děti vybraných profesí. Město Rumburk informovalo na svém webu, že péči o děti ve věku od dvou do pěti let a žáky 1. stupně základních škol, jejichž roče vykonávají vybrané profese, zajistí jejich kmenové mateřské a základní školy. Počítá s tím i Děčín. Může se tak stát, že ve škole bude jen několik dětí, o které se budou muset zaměstnanci postarat. Epidemická stiuace v Rumburku se podle starosty Lumíra Kuse (ANO) nezlepšuje tak rychle jako jinde v ČR. „Zda jsou za tím nové případy ve firmách nebo sociálně vyloučených lokalitách, nevíme,“ uvedl.

Základní a mateřská škola v Krásné Lípě odklad otevření škol na Děčínsku nevítá. „Jsme neradi, protože jsme byli natěšeni a všechno jsme měli připravené na to, že ráno v 8:00 budeme mít ve škole žáky,“ řekla v pátek ředitelka zařízení Ivana Preyová. Žáci i učitelé už si přejí, aby distanční výuka skončila. „Poslední měsíc už zaznamenáváme velký pokles a chybí motivace na všech stranách,“ doplnila Preyová. Do školky míří v pondělí zatím jedno dítě, jehož rodiče pracují v kritické infrastruktuře. „Myslím, že si to rodiče v rámci mateřské školky vyřeší sami, že budou ještě další týden na ošetřovném, ve škole jsme zatím žádný požadavek neměli,“ dodala ředitelka.

Naopak vděčni jsou za další týden distanční výuky zaměstnanci základní školy ve Šluknově. „Jestli je ta situace taková a zrovna u nás ve Šluknovském výběžku je hodně nakažených, tak je to ve finále dobré rozhodnutí,“ řekla ředitelka školy Renata Sochorová s tím, že by příště uvítala, kdyby se dozvídaly školy takovéto informace dřív.

V Ústeckém kraji ve čtvrtek přibylo 515 nakažených koronavirem, zhruba stejně jako před týdnem. Za uplynulý týden nárůst nákaz v regionu činil 2753, nejméně od konce ledna, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...