Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozvolňovat opatření je potřeba obezřetně, říká Arenberger. Personální změny prý neplánuje

Petr Arenberger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Arenberger | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Opatření proti covidu je podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera potřeba rozvolňovat obezřetně, aby se nezvrátil současný příznivý trend. Novinářům po svém jmenování do funkce oznámil, že chce prosazovat větší dostupnost léků na bázi monoklonálních protilátek a zajistit co největší počet schválených vakcín. Prezident Miloš Zeman ráno odvolal ministra Jana Blatného, kterého kritizoval, a před polednem jmenoval Arenbergera jeho nástupcem.

„O mém jmenování ministrem zdravotnictví se hovořilo v podstatě od loňského podzimu, kdy docházelo k různým výměnám ministrů. Hodně se o tom mluvilo v posledním měsíci,“ řekl Arenberger. Tehdy mluvil o tom, že žádnou nabídku nedostal, ale je připraven pomoci, kdyby přišla. Ve středu zdůraznil zásadní roli novinářů. Bude usilovat o to, aby ministerstvo pod jeho vedením bylo první, které bude informovat o novinkách. „Nejen v pandemii, ale i v medicíně,“ dodal.

Babiš jmenoval nového ministra zdravotnictví. Je jím Petr Arenberger.
Novým ministrem zdravotnictví byl jmenován Petr Arenberger.

Další opatření se podle nového ministra budou řídit podle pandemického zákona, nouzový stav nebude potřeba prodlužovat. Dál pracovat bude i na náhradě za protiepidemický systém PES. „Určitě potřebujeme mít nějaký materiál, který nám řekne aspoň rámcově dál dopředu, jakým způsobem pokračovat a za jakých podmínek. Jestli se to bude jmenovat pes, kočka nebo zajíc, není úplně rozhodující,“ řekl.

„To, že se začíná zmírňovat ten přísný režim, neznamená, že nás virus opustil, ale jen to, že jsme byli dosud opatrní,“ uvedl. Apeloval na to, aby lidé sami přemýšleli o tom, jestli je potřeba se sdružovat, kdy je třeba nosit respirátor a jestli sami dál nepokračovat v částečném lockdownu, i když ho nikdo nenařizuje.

Doporučoval také čerstvě nakaženým z rizikových skupin, aby se zajímali u svého praktického lékaře o monoklonální protilátky. „Pokud přijdete včas - a ten čas tam opravdu hraje roli - ještě, když je vám dobře, tak vám ta protilátka může zachránit život,“ dodal.

O personálních změnách na ministerstvu neuvažuje, řekl. Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po ministrově uvedení do úřadu uvedl, že někteří úředníci, co odešli loni na podzim spolu s tehdejším ministrem Adamem Vojtěchem (ANO), ještě nebyli nahrazeni.

„Měl jsem problém s jedním spolupracovníkem bývalého ministra,“ řekl také premiér Babiš. Podle něj v lednu a v únoru deklaroval promořování populace a nesouhlasil s nákupem léků s monoklonálními protilátkami. Blatný svým politickým náměstkem loni v listopadu jmenoval Vladimíra Černého, který vedl národní dispečink intenzivní péče. Na ministerstvu působil i za vedení Romana Prymuly a Adama Vojtěcha.

Na dotaz, jestli plánuje ve své funkci skončit, Černý neodpověděl. Za Blatného pětiměsíčního působení byla jmenována na konci ledna také další politická náměstkyně Pavla Seilerová. Nahradila Alenu Šteflovou, která musela skončit kvůli svému přednostnímu očkování ve Státním zdravotním ústavu začátkem roku. „To, že skončí nouzový stav, neznamená, že začíná karneval,“ dodal.

Krycí jméno Kůže

Novináři se nového ministra dotazovali také na jeho členství v KSČ, které potvrdil. Podle dokumentů, které se objevily na sociálních sítích, byl v září 1989 zmíněn v materiálech komunistické Státní bezpečnosti se zkratkou KST a krycím jménem „Kůže“. Historik Petr Blažek na facebooku vysvětlil, že zkratka KST znamená kandidát tajné spolupráce. „Zdůrazňuji proto, že dotyčný nemusel s tajnou policií reálně vůbec spolupracovat,“ uvedl. Ministr dodal, že má čisté lustrační osvědčení.

Od září 2019 vede Arenberger Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Předtím byl 17 let náměstkem jejího ředitele. „Nehodlám být až do smrti politikem,“ řekl. Počítá s tím, že se do vedení nemocnice vrátí. Podobně se vracel do čela FN Motol její ředitel a ministr za ČSSD Miloslav Ludvík.

Zmínil také potřebu postupně obnovovat plánovanou péči v nemocnicích, kterou ministerstvo v pondělí umožnilo změnou mimořádného opatření. Zaměřit se chce také na prevenci rakoviny nebo zdravotní gramotnost. „Musíme dál uvažovat také o financování zdravotnictví, a to nejen z Fondů obnovy nebo fondu React, ale přemýšlet i o dalších možnostech financování takzvaným vícezdrojový způsobem, čili nejen ze zdravotního pojištění,“ dodal.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!