Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český sprinterský supertalent Maslák láme rekordy

Sport

  17:23
PRAHA - Několik generací českých běžců se o to pokoušelo marně, uspěl až velký atletický talent Pavel Maslák. Sobotní český rekord v běhu na 400 metrů na halovém mítinku v Gentu by podle všeho nemusel být zdaleka jeho posledním senzačním počinem. Svěřenec Dalibora Kupky vymazal výkonem 46,14 sekundy o sedm setin z tabulek třiatřiceti let starý český rekord Karla Koláře, s nímž se dnes poprvé potkal.

Pavel Maslák. foto: ČTK

V úterý bude Maslákovi teprve jednadvacet let a může se stát nejlepším sprinterem české historie. Drží juniorské české rekordy na 100 a 200 metrů, má dorostenecký rekord na čtyřstovce. A o víkendu začal s překonáváním rekordů mezi seniory. "Čekal jsem to, nebyl jsem až tak překvapený, tréninkové časy tomu napovídaly. Mohlo by to být ještě lepší," řekl na tiskové konferenci Maslák.

Roky se o něm hovořilo jako o super talentu. Už loni vystrčil růžky na ME do 23 let, kde skončil na dvoustovce v souboji s až o dva roky staršími soupeři třetí. Na MS v Tegu vypadl na dvoustovce po sympatickém boji v semifinále a na rekord mu tehdy chyběly tři setiny. "Dvoustovka bude ještě tak dva roky jeho hlavní tratí," prohlásil trenér Kupka.

Před deseti lety se Kolářovu halovému rekordu nejvíc přiblížil Jiří Mužík na 11 setin. Dva roky před tím chybělo Karlu Bláhovi 18 setin. Oba byli Kupkovými svěřenci. "Honím po stadionu kluky šestnáct let, tak se to konečně povedlo," radoval se Kupka. Sám Maslák ale nechce usnout na vavřínech. "Stále to ještě není top, běžel jsem sám, když poběžím za někým, můžu to stáhnout pod 46 sekund. To bude zajímavé," uvedl.

Soustředí se především na dvoustovku

Už na březnovém halovém MS v Istanbulu může ukázat, že psychika je jeho výhoda. V redukovaných světových tabulkách je nyní sedmý a bude muset hodně bojovat, aby postoupil do finále. "Šance je, ale uvidí se podle nasazení do drah a aktuální situace." Na halovou sezonu Maslák trénoval na čtyřstovku, v létě se ale opět vrátí na poloviční trať. "Zatím je mi bližší dvoustovka, čtvrtka je horší, ale počítám s ní do budoucna," řekl. Je připraven absolvovat náročné tréninky.

"Jsem psychicky odolný a jestli chci něco na světě dokázat, tak musím," prohlásil. Jeho snem je finále olympiády či čas pod 45 sekund a na dvoustovce kolem 20,30 sekundy. "Na čtyřstovce mají bílí běžci větší šanci proti černochům než na dvoustovce," uvedl.

Na Masláka se bude i v létě pohlížet jako na adepta překonání českého rekordu na 400 metrů, která drží opět Kolář časem 45,77 sekundy. Jen o setinu pomalejší byli před čtrnácti lety Mužík a v roce 2008 Rudolf Götz. Bláhovi chybělo pět setin a Janu Poděbradskému patnáct. "Ale chceme nejdřív rozvíjet rychlost, ještě aspoň dva roky," řekl Kupka. O víkendu na MČR poběží Maslák 60 metrů i proto, aby v zatáčce nezatěžoval bolavé koleno.

Nebezpečné sporty musel omezit

Hned jak se v neděli ráno Kolář dozvěděl o novém rekordu, sháněl se po Maslákově telefonu, aby mu osobně pogratuloval. Teď mu potřásl pravicí. "Jednou to muselo přijít, ani jsem nebyl tolik překvapený," uvedl šestapadesátiletý vicemistr Evropy z Prahy v roce 1978. O rok později na HME ve Vídni vyhrál právě v dosavadním českém rekordu 46,21 sekundy, který byl tehdy nejlepším výkonem světové historie.

"I v létě na to má, ale fouká tam vítr a musí se sejít všechno," prohlásil Kolář, který trénuje atlety v Turnově a Jablonci a dělá i maséra. Maslák je v atletických kruzích zjevením. Dříve poslouchal rap a byl vyznavačem "streetových" disciplín parkour a free running. "To jsem ale musel omezit, je to nebezpečné," řekl sprinter.

Nyní už v jeho sluchátkách častěji zní rocková muzika a Maslák se poohlíží po klubu, kde by trénoval brazilské bojové umění capoeira. Při závodech ho lze snadno poznat podle bílých rukávů na předloktích. "Chci se odlišovat," komentoval to absolvent stavební průmyslovky, jenž se nyní přihlásil na zemědělskou univerzitu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat