Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český dobrodruh Petr Horký zdolal další metu: přešel Grónsko

Sport

  12:00
PRAHA - Začátkem týdne přilétla z dalekého severu SMS. "Zakončili jsme úspěšně expedici. Dorazili jsme na západní pobřeží Grónska." Podepsán Petr Horký. Sedmatřicetiletý chlap, jehož četné vzrušující poutě vyvolávají až mrazení.

Petr Horký. foto:  Šimon, Lidové noviny

Petr Horký má tedy další dobrodružství zdárně za sebou. Společně s pěti anglickými cestovateli přešli přes grónský pevninský ledovec z východu na západ. Což čítá asi 700 kilometrů od moře k moři při teplotách až minus 40 stupňů. "Všechny zásoby jsme si samozřejmě nesli sami, protože ve zdejší pusté oblasti nikoho nepotkáte," povídá Horký.

"Přechod Grónska je státnice z polárničiny. Cesta na severní pól ale byla mnohem rizikovější," připomněl výpravu s Miroslavem Jakšem v roce 2008. "Potíž spočívá třeba i v tom, že při eventuálních problémech sice můžete nahlásit souřadnice, kde se momentálně nacházíte, ale za hodinu už můžete být, aniž se pohnete, docela někde jinde. Jelikož se led neustále pohybuje. Takže vás taky nikdo nemusí najít..."

Ani rýma se nesmí podcenit
V polární krajině se může stát osudovou i naprostá banalita, cestovatel nesmí podcenit žádnou maličkost. "Při cestě na pól mně začala rýma a já jí nevěnoval pozornost," připomíná zdánlivý detail. "Teklo mi z nosu, a udělal se mi proto rampouch. Spekl vousy, nos a rty k sobě a já nemohl celý den pít ani jíst."

V třeskutých mrazech, ať už v Grónsku, nebo kdesi u severního pólu, se musí dbát především na to, aby měl polárník všechny věci náležitě vysušené. " Proto beru třeba slivovici a slaninu.Vodku ne, protože vám zmrzne... A když promoknu, dám věci před stan zmrznout a pak z oblečení vytluču led. Stejně tak to dělám i s botami."

Vodu ale Horký nepoznává pouze ve zmrzlém skupenství. Na jihu Afriky už také dělal společnost tygřím a bílým žralokům. "Žralok má špatnou pověst, to je jeho průšvih," řekne racionálně. "Za posledních pět let u pobřeží Afriky zemřelo jen pět lidí po pokousání žralokem. Desítky lidí ale zemřou na následky zranění způsobeného padajícím kokosem..."

EXPEDICE PETRA HORKÉHO:

Podle Horkého žralok velice dobře pozná, co žrádlo je a co není. "Třeba plavu v těsné blízkosti žraloků a kolem jsou kilogramy potravy. Mě si proto téměř nevšimne, třeba ho v pohodě i posunu stranou."

Žralok pozná, kdo se bojí
Žralok prý určitě není nelogická vraždící bestie. "Ví, co dělá. Ale pozná, kdo se bojí, a toho si může vybrat..." Jednou si vybral právě i Horkého. "Zůstal jsem pod vodou sám a tři žraloci najednou kolem mě začali kroužit. Tak mě napadlo, jestli jsem se pro ně nestal právě v tuhle chvíli oním žrádlem," popisoval nepříliš veselé chvíle.

"V dané situaci je nejdůležitější nesnažit se rychle zmizet. Člověk musí velice zvolna, klidně a obezřetně začít stoupat nahoru." Třeba manželka prý ani nemusí vědět všechny podrobnosti adrenalinových kousků Petra Horkého. Což je asi dobře pro obě strany... Zevrubně jí nevykládal ani o výpravě k činné sopce Merapi na Jávě.

"Lezl jsem nahoru místy, kde už byl jen popílek, šutry a lávové kameny. Pak jsem uviděl nějaký náhrobek a rázem mně došlo, že asi nejsem na dobrým fleku. Nahoře jsem koukl do kráteru plnýho kouře ahned jsem věděl, jakej jsem vůl. A pak jsem zdrhal dolů. Cosi podobného už nikdy neudělám ani náhodou, protože mám doma kromě ženy taky osmiměsíční dcerku..."

Proč ale vlastně Petra Horkého vzrušující dobrodružství, plná mimořádných sportovních výkonů, neustále tak vábí? "Snažím se zjistit, co všechno neumím, zkrátka sám sebe co nejpřesněji poznat," vysvětluje a připouští, že už zase spřádá další plány. "Některé je ale dobré schovat v komůrce ideálů a nemluvit o nich."

Mohlo by vás zajímat