28. května 2010 15:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dobrodruh přeletěl La Manche na židli přivázané k heliovým balonkům

Jonathan Trappe přeletěl kanál La Manche přivázaný na heliové balonky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jonathan Trappe přeletěl kanál La Manche přivázaný na heliové balonky. | foto: Reprofoto

LONDÝN Americký dobrodruh Jonathan Trappe si dnes splnil dětský sen a přeletěl kanál La Manche v sedačce přivázané k desítkám balonů naplněných héliem. Šestatřicetiletý technický projektový manažer se stal zřejmě prvním člověkem, který 35 kilometrů široký kanál překonal tímto způsobem.

Trappe se svým neobvyklým dopravním prostředkem sestaveným z pestrobarevných balonů startoval časně ráno z Kentu v jihovýchodní Anglii.

Nad vodami kanálu se prý poklidně vznášel po tři hodiny, než ho vítr začal hnát k Belgii. Podařilo se mu však úspěšně přistát ve francouzském Dunkerque. K přistání přispěl odříznutím několika balonů.

"Byla to výjimečná a poklidná zkušenost," řekl v rozhovoru pro televizní stanici Sky News. Na dotaz, co ho k riskantní cestě inspirovalo, odpověděl: "Nesnili jste někdy o tom, že seberete svazek dětských balonků a vznesete se s nimi?" Popsal, jak letěl nad doverskými útesy: "Bylo tam nesmírné ticho a bylo to nesmírně krásné." Jeho let připomínal scény z animovaného filmu Vzhůru do oblak. V něm stařík, kterému hrozí přesun do domova důchodců, připoutá ke svému domku stovky barevných balonků a letí vstříc dobrodružství.

Trappe plánoval let od ledna. Tehdy dosáhl světového rekordu v nejdelším volném letu pod svazkem balonů, neboť se 14 hodin vznášel nad Severní Karolínou. V obyčejném kancelářském křesle vystoupal do výše čtyř kilometrů a čelil mrazu minus 15 stupňů Celsia.

Jonathan Trappe po přistání. Dobrodruh přeletěl kanál La Manche přivázaný na heliové balonky.

I nyní na něho číhala řada nebezpečí, měl ale vše do detailu promyšleno; jak navigaci a bezpečnostní opatření, tak prý i počasí. Trappe byl vybaven navigací GPS a kyslíkovou bombou, neměl však potápěčskou výstroj a mohl by se v ledové vodě utopit, kdyby byl nucen nouzově přistát. Při sestupu mu mohlo hrozit i zachycení se do drátů vysokého napětí.

Trappe, který dva roky trénoval, aby získal licenci na létání v horkovzdušných a héliem naplněných balonech, doufal, že se vznese do výšky dvou kilometrů. Konečný cíl cesty byl však kvůli počasí neznámý. "Součástí dobrodružství je, že nevíte, kde bude třeba přistát," dodal nadšeně.

Jonathan Trappe po přistání. Dobrodruh přeletěl kanál La Manche přivázaný na heliové balonky.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz