Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autonehoda zmařila cestu dobrodruha z Blanska na Kilimandžáro

Cestování

  9:46
BLANSKO - Výprava dobrodruha Roberta Šamonila, který chtěl dojet z Blanska na starém jízdním kole až na nejvyšší horu Afriky - Kilimandžáro, skončila autonehodou. Asi 70 kilometrů od súdánského Chartúmu vytlačil cestovatele ze silnice návěs nákladního auta.

Robert Šamonil. foto: ČTK

Šamonil se proto musel se dvěma zlomenými žebry vrátit domů. Cesta skončila 2000 kilometrů před jejím koncem.

Kolize se odehrála poté, co Šamonil ujel na kole 8000 kilometrů. Z Blanska vyrazil 15. října. Cestoval na vlastní pěst. Neměl zajištěné ubytování ani doprovod. Přespával ve svém stanu a po celou dobu si musel vystačit jen s tím, co si sebou vezl.

Pomoc po nehodě zajistila Šamonilovi súdánská policie. Přepravila jej do nemocnice. Domů se cestovatel vrátil letecky.

"Kolo mi na jedné súdanské policejní stanici hlídá strážník Mahmúd. Uvidíme, zda si jej někdy vyzvednu. Zatím druhý pokus o zdolání trasy Blansko-Kilimandžáro neplánuji," doplnil Šamonil.

Kilimandžáro měří 5895 metrů. Jeho vrchol pokrývá sníh. Vzhledem k oteplování je ale možné, že o bílou čepici přijde. Dobrodruh vyjel na netradiční výlet, aby si horu prohlédl před tím, než se změní. Výstup na ni měl udělat tečku za výpravou. Šamonil je zkušený cestovatel. Před dvěma lety projel na svém kole 4500 kilometrů dlouhou cestu do Íránu, kde následně vyšplhal na 5691 vysokou vyhaslou sopku Damavand.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat