29. května 2010 12:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Posádky na Balloon Jam 2010 zůstaly uvězněny na rozbahněných polích

Začal další ročník tradiční balonové fiesty Balloon Jam | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Začal další ročník tradiční balonové fiesty Balloon Jam | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Hned tři posádky horkovzdušných balonů musely po sobotním ranním letu zachraňovat z rozbahněných polí organizátoři tradiční balonové fiesty Balloon Jam. Festival balonového létání trápilo počasí od počátku. Začátek festivalu byl posunut po dvou zrušených letech až na páteční ráno, kdy se nad moravskou metropoli poprvé letos vzneslo devět balonů zároveň.

Přestože počasí by pro sobotní večer i pro nedělní ráno mělo být dobré, právě nedostatek vhodných míst pro přistání v okolí Brna možná letošní balonový svátek v Brně ukončí předčasně. "Naše defendery musely vytáhnout z polí auta, která po přistání některých posádek nedokázala vyjet z poromáčených polí. Situace s nedostatkem vhodných míst na přistání přitom mnoho posádek odradila už při prvním letu v sobotu ráno," uvedl letový ředitel balonové fiesty Tomáš Stejskal.

Bláto a mokro nedělá balonovému plášti příliš dobře, špína se z balonu špatně čistí. "Musíme si promluvit s jednotlivými posádkami, jestli sobotní ranní zkušenost budou ochotni zopakovat, " dodal Stejskal.

Začal další ročník tradiční balonové fiesty Balloon Jam

Páteční premiérový let letošního festivalu měl navíc několik specifik. "Během letu se mírně změnily podmínky. Jak se do lesů v Moravském krasu opřelo sluníčko, nad Brno se přihnala mírná oblačnost," upřesňuje ředitel. A protože nad povrchem nebyl dostatečný vítr, který je hlavním hancím motorem balonů, musely aviatici vystoupat až do jednoho kilometru, kde sice již foukalo dostatečně, ale zase byla horší dohlednost.

Posádky se tak z Kraví Hory, kde se uskutečnil start dostaly až k okolí dálnice D2 směrem na Bratialavu. Již včera přitom někteří balonáři musely z místa přistání nést sbalený balon k autu i někoik stovek metrů.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?