Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Českému sledge hokeji chybí peníze. Na boj o paralympiádu je vybírá na Slevomatu

Čeští sledge hokejisté na paralympiádě v Soči | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští sledge hokejisté na paralympiádě v Soči | foto: Reuters

PRAHA Českou hokejovou reprezentaci na saních čekají nejdůležitější klání roku. Pokud uspěje, získá vstupenku na březnovou zimní paralympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu. Sledge hokejisté se ale na říjnový kvalifikační turnaj také nemusí ani podívat. Reprezentaci totiž trápí akutní nedostatek financí, peníze proto vybírá i od lidí na Slevomatu. Příčinou je loňská změna v rozdělování dotací od ministerstva školství.

Čeští sledge hokejisté dostávali ze státní pokladny mezi lety 2013 až 2016 zpravidla čtyři až pět milionů korun ročně. Čtyři miliony byly vyčleněné na reprezentaci, další sta tisíce pak směřovaly na rozvoj mládeže a pořádání turnajů. Finanční prostředky v tomto období čerpal sledge hokej prostřednictvím Českého svazu ledního hokeje.

Na podzim loňského roku však došlo ke změně metodiky rozdělování dotací. Sportovní svazy bez handicapu od té doby již nemohou žádat o dotace z takzvaného programu sedm určeného pro zdravotně postižené sportovce. Sledge hokejisté tak o státní podporu požádali skrze Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS), jejich příjem ale oproti předchozím letům značně klesl. A tak se momentálně snaží peníze, které na přípravu postrádají, shromáždit díky slevovém portálu Slevomat.


„Nové programy byly vytvořeny v souladu s vládou schválenou koncepcí Sport 2025 a se změnou financování sportu do roku 2017, kdy došlo ke změně loterijního zákona,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Karel Kovář, zástupce náměstka pro sport, co resort školství ke změně přimělo.

Kanaďan Billy Bridges před brankářem Michalem Vápenkou.

Kanaďan Billy Bridges před brankářem Michalem Vápenkou na ZPH v Soči.

V praxi to znamená, že peníze z loterijních společností, které dříve rozděloval Český olympijský výbor, nyní přerozděluje ministerstvo a musel tak vytvořit patřičný systém.

Místo milionů sta tisíce

Podle Jaroslavy Krakovičové, vedoucí reprezentačního týmu ČATHS, obdržela letos asociace handicapovaných 3,78 milionu korun. Částka je ovšem určena na všechny paralympijské sporty, které organizace sdružuje. „Z toho je na sledge hokej vyčleněno zhruba 600 tisíc. Už teď je přitom jasné, že náklady na kvalifikační turnaj dosahují 1,2 milionu,“ řekla Krakovičková pro Lidovky.cz s tím, že do výdajů navíc nezapočítává materiál a přípravu hráčů.

Větší obnos peněz podle jejích slov asociace finančně nejnáročnějšímu sportu nemůže uvolnit. „Zajišťujeme ještě dalších šest paralympijských sportů s medailisty či sportovci, kteří se umístili do šestého místa.“ Mezi nimi například zlatého medailistu z letních Her v Riu, plavce Arnošta Petráčka. „A samozřejmě nepodporujeme jenom úspěšné,“ doplnila Krakovičová.

Čeští sledge hokejisté na paralympiádě v Soči
Čeští sledge hokejisté.

Proč vůbec český sledge hokej letos nedosáhl na částku, kterou dostával v předchozích čtyřech letech? Podle ministerstva dosud ještě nebyly rozděleny všechny dotační programy, ale pouze jejich část. „Sledge hokejem se intenzivně zabýváme, o problému víme,“ avizoval Kovář, podle něhož programy projdou úpravami na základě nedostatků, které vyplynou z praxe.

Sledge hokej pravidelně finančně podporuje také hokejový svaz, který vlastní práva na Českou sledge hokejovou asociaci (ČSHA). „Stejně jako loni od nás sledge hokejisté letos dostali půl milionu korun a budou ho dostávat i v dalších letech,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Lidé se skládají na tréninky

Prostředky, které ČSLH handicapovaným hokejistům poskytl, jsou ovšem určeny pouze na podporu klubů a nejvyšší soutěže. „Na reprezentaci finance dát nemůžeme, protože o ně nemůžeme žádat stát,“ vyloučil Zikmund další podporu.

V téměř bezvýchodné situaci se tak vedle ČATHS nachází také ČSLH. Kromě shánění sponzorů tak obě organizace využily příležitosti od slevového portálu Slevomat, na jehož stránkách může na přípravu a častější tréninky sledge hokejové reprezentace přispět do konce července každý. Zatím se během dvou týdnů podařilo vybrat zhruba 120 tisíc korun.

Čeští sledge hokejisté.

Čeští sledge hokejisté.

„Abychom se přiblížili přípravám ostatních reprezentací, potřebovali bychom dva tři miliony korun. Při levnější variantě se bavíme o půl milionu až milionu,“ přiblížil generální sekretář sledge hokejové asociace Jan Zapletal. Zároveň přiznává, že mnohem lepší by bylo, kdyby se reprezentaci podařilo získat velkého sponzora. „Když přijde 150 tisíc, bude o dvě tréninková soustředění navíc, což bude super,“ dodal.

Na kvalifikačním turnaji ve švédském Östersundu se v boji o postup na paralympijské hry představí šest zemí – Česko, Slovensko, Německo, Velká Británie, Japonsko a domácí Švédsko. Během týdne od 7. do 15. října se mezi sebou utkají způsobem „každý s každým“. Do Jižní Koreje se podívá trojice nejlepších.

Slevový portál Slevomat nedává crowdfundingu (hromadné financování, při němž jednotlivci přispívají menším obnosem k cílové částce – pozn. red.) prostor poprvé. Už na počátku roku vybírali handicapovaní hokejisté prostřednictvím tohoto portálu finanční prostředky na sledge sáně. Tehdy během měsíce obdrželi od dárců dohromady 63 tisíc.

Pomocí Slevomatu mohli v minulosti lidé podpořit také třeba Fond ohrožených dětí, konkrétně jeho projekt Klokánek. „Lidé nás vnímají jako inspirační portál, který dělá radost. Proto ji chceme pomoci šířit tam, kde by ji nemuselo být tolik,“ okomentoval mluvčí Tomáš Holý, proč se firma proslulá nabízením zlevněných produktů a služeb stále častěji ubírá i tímto směrem.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!