6. července 2018 12:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Chorvati musí zaplatit rekordní pokutu 1,5 milionu. Nepili totiž správné nápoje

Rozčílený chorvatský obránce Dejan Lovren. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozčílený chorvatský obránce Dejan Lovren. | foto: čtk/ap

MOSKVA Chorvatská fotbalová federace musí uhradit pokutu ve výši 70 tisíc švýcarských franků. Na mistrovství světa v Rusku totiž porušila marketingová práva týkající se povolených nápojů. Disciplinární komise FIFA udělila dosud nejvyšší trest šampionátu, navíc varovala brankáře Subašiče kvůli zakázanému vzkazu pod dresem.

Chorvaté, kteří v neděli postoupili do čtvrtfinále díky vítězství nad Dánskem v penaltovém rozstřelu (1:1, na pen. 3:2), si během prodloužení nepohlídali marketingové předpisy Mezinárodní fotbalové federace FIFA.

Ty uvádějí, že účastníci mají výslovně zakázáno přinést do prostor stadionu i tréninkových center jiné nápoje než od oficiálního sponzora FIFA. 

Tím je už dlouhé roky společnost Coca-Cola, která hráčům na šampionátu dodává vodu a sportovní drinky.

Pokud si nějaké mužstvo přeje využívat vlastní pití, musí být podle pravidel nalité v lahvích, které pořadatel turnaje poskytuje každému týmu.

V tiskové zprávě FIFA rovněž stojí, že federace udělila varování brankáři Danijelu Subašičovi „za porušení pravidel o povolené výstroji.“

Mario Mandžukič se raduje z vyrovnávacího gólu.

Mario Mandžukič se raduje z gólu.

Chorvatský hrdina, který v rozstřelu lapil tři penalty, při oslavách svlékl dres a odhalil, že pod ním nosí tričko se snímkem kamaráda Hrvoje Čustiče, který v roce 2008 tragicky zemřel na následky zranění při zápase.

Subašič měl na tričku kromě fotky i nápis „Navždy“.

Chorvatský brankář Danijel Subašič posílá po penaltovém rozstřelu z osmifinále proti Dánsku vzkaz svému kamarádovi Hrvoje Čustičovi. FIFA ale trička se vzkazy pod dresem zakazuje.

Jenže FIFA zakazuje, aby hráči měli pod dresem trička s „komerčními, politickými, náboženskými či osobními vzkazy v jakémkoliv jazyce či písmu.“

Pokud by Subašič bílé tričko se snímkem Čustiče znovu oblékl, hrozí třiatřicetiletému brankáři chorvatské reprezentace pokuta.

Mimochodem, suma 70 tisíc švýcarských franků (asi 1,56 milionu korun) je sedmkrát vyšší než pokuta, kterou musela zaplatit ruská fotbalová federace za neonacistický transparent domácího fanouška během třetího zápasu ve skupině proti Uruguayi (0:3).

Chorvatský brankář Danijel Subašič chytá jednu z penalt v závěrečném rozstřelu
Radost Maria Mandžukiče a jeho spoluhráčů z vyrovnání.

Během šampionátu platilo pokutu i Srbsko (20 tisíc franků), jehož příznivci také ukázali politicky zaměřený transparent.

Dosud druhý nejvyšší trest – 65 tisíc švýcarských franků – od disciplinární komise FIFA obdrželo Maroko. 

Šest členů realizačního týmu proti pravidlům vtrhlo na hřiště po závěrečném hvizdu v utkání se Španělskem, které díky Aspasově trefě z nastaveného času skončilo remízou 2:2.

Část pokuty souvisela s nevhodným chováním fanoušků, kteří házeli předměty na hrací plochu.

Házením věcí na trávník se provinili i příznivci Mexika, jehož federace musela uhradit patnáctitisícovou pokutu.

vpVojtěch Povejšil

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz