Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sport

Čína jako vzor pro sportovní svět. Hvězdy v karanténě, fanoušci u televize a restart

Zápas domácí Číny s Polskem se hrál rekordní dvě a tři čtvrtě hodiny. foto: Reuters

Praha - V Číně se začínalo končit, teď se tam začíná restartovat. Velepopulární basketbalová liga CBA se má stát novou nadějí sportovního světa v době (post)koronavirové. I když na prvního muže čínského basketbalu Jao Minga a jeho lidi čeká řada komplikací.
  15:26

Naposledy se v Číně hrálo 23. ledna, tradiční pauza při oslavách nového roku se poněkud protáhla. A také plány na zápasy 1. dubna se ukázaly jako příliš smělé. I nové datum - 15. dubna - začíná být zpochybňováno. Teď se hovoří o konci dubna či začátku května.

A to je jen první z mnoha problémů pro Jaa a kol.

V CBA se chtějí velice dobře připravit. K Číně se budou upínat mnohé oči a učit se tu hodlá i samotná NBA. Jakýkoli problém bude vidět, podobný lapsus jako v Japonsku a v Jižní Koreji nelze dopustit. I dvě prosperující země Dálného východu zkoušely basketbalové soutěže rozběhnout, jenže pak šláply na brzdu a své snažení zrušily.

Jisté je, že čínské arény zůstanou na jaře prázdné. Diváci se musí spokojit s televizními a internetovými přenosy.

Hrát by se mělo pouze ve dvou halách. Na jihu země v Tung-kuanu, který nebyl koronavirem zasažený tolik jako jiné regiony. A v pobřežním Čching-tao, jehož karanténní úspěchy vynikly i v rámci Číny.

Deandre Jordan skóruje přes Číňana Li Muhaa.

Myšlenky obejít se ve zbytku ročníku bez cizinců se ukázaly jako bláhové. Zahraniční posily jsou nositelem kvality a zábavy.

Právě teď jsou hlavní hvězdy ligy v karanténě. „Vládní centra“ pro ně vznikla ve vybraných hotelech, jídlo dostávají přímo na pokoj, několikrát denně jim zdravotnický personál měří teplotu a prostory se každých 24 hodin dezinfikují.

Ti hráči, kteří podobné zacházení odmítli, dostanou na tři roky zákaz startu v CBA. A to si při milionových odměnách kdekdo rozmyslí.

Do Číny se tak vydala řada hráčů, kteří si udělali jméno v NBA - Jeremy Lin, Lance Stephenson, MarShon Brooks, Ty Lawson, Ekpe Udoh či litevský pivot Donatas Motiejunas.

Jeremy Lin, Američan čínského původu, jenž se loni na podzim stal hlavní tváří soutěže, z karantény poděkoval záchranářům a lékařům a vzkázal: „Basketbal nebyl nikdy smysluplnější. Svět ho teď potřebuje víc než kdykoliv dřív.“ Zábava má rozptýlit chmury.

Vrátí se i další. Pooh Jeter, Kyle Fogg, Arnett Moultrie, Ray McCallum, Sonny Weems, Joe Young, Jared Cunningham, Allerik Freeman, černohorský podkošový hráč Marko Todorovič i obří Íránec Hamed Haddádí, jemuž situace ve vlasti cestování řádně zkomplikovala.

A Liao-ning Flying Leopards čerstvě ulovili výraznou posilu. O. J. Maya, trojku draftu NBA z roku 2008.

Dvaatřicetiletý křídelník ve svém premiérovém roce v dresu Memphisu střílel 18,5 bodu na zápas, jeho kariéra však uvadala. V NBA skončil neslavně, před čtyřmi lety dostal trest za zneužívání prášků proti bolesti. Po 24měsíční pauze se Mayo pokoušel o návrat mezi elitu marně, hrál v Portoriku či na Tchaj-wanu.

Až/jestli se soutěž doopravdy rozběhne, na hráče čeká výrazná porce čtyř utkání týdně.

Pro dvacítku týmů hrajících čínskou nejvyšší soutěž je však návrat do povědomí diváků podobně důležitý jako pro celky z amerických profilig. I tady jsou finanční ztráty hodně citelné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!