Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co bude letos nejvíc zajímat sportovní fanoušky?

Sport

  11:22
PRAHA - Lidové noviny hledaly odpovědi na deset otázek, které budou letos nejvíce zajímat sportovní fanoušky.

Udrží si Michal Bílek v roce 2012 post trenéra českých fotbalistů? foto: ČTK

1. Bude letní olympiáda v Londýně pro Česko úspěšnější než hry v Pekingu?
Z minulé olympiády si česká výprava přivezla šest medailí, což bylo nejméně od rozdělení federace. Letos budou mít reprezentanti pod pěti kruhy určitě vyšší ambice. Kulhavý, Špotáková, Kvitová, Synek, Knapková – co jméno, to vážný uchazeč o nejcennější kov. Sportovcům může také prospět v porovnání s Pekingem mnohem snadnější aklimatizace v evropském prostředí a vyšší podpora českých fanoušků přímo na stadionech.

Grafika: Sportovní vrcholy roku 2012 měsíc po měsíci

2. Udrží se Michal Bílek ve funkci trenéra fotbalové reprezentace?
Otázka, která se řeší od Bílkova nástupu do funkce, se téměř jistě stane žhavým tématem zase po červnovém mistrovství Evropy. Postup do čtvrtfinále ze skupiny se schůdnými soupeři by pro málo populárního kouče znamenal nezpochybnitelnou záruku prodloužení jeho angažmá. V opačném případě bude Bílkova pozice až příliš oslabena. Po odchodu Ivana Haška z čela Fotbalové asociace ČR už ve výkonném výboru nemá zdaleka tolik zastání jako dřív.

3. Dosáhne Petra Kvitová na post světové jedničky?
Tenisová kometa z Fulneku má za sebou mimořádný rok a k prvnímu místu na žebříčku WTA, které patří Dánce Wozniacké, jí schází 115 bodů. To se může zdát jako krůček, ten poslední ale bývá přetěžký. Také proto, že se po zranění vracejí Serena Williamsová a Kim Clijstersová. Kvitová namísto vyhlašování útoku na nejpřednější pozici sympaticky hovoří o tom, že pořád má co zlepšovat. Poslední posun vzhůru jí vyjít může, ale také nemusí. Pakliže se tak nestane, nic se neděje.

Petra Kvitová s korunou pro vítěze ankety Sportovec roku

4. Jak si povede hokejová reprezentace na MS bez Jaromíra Jágra?
Jágr byl v posledních letech pevnou součástí ofenzivy českého celku, už loni však po návratu do NHL prakticky vyloučil, že by národní tým znovu posílil. Pokud budou chtít Češi potřetí za sebou získat na šampionátu medaili, budou muset najít nového lídra. Právě Jágr dokázal před dvěma lety nakopnout tápající tým emotivním proslovem, po kterém Češi dokráčeli až pro zlato.

Jaromír Jágr

5. Kdo z významných českých sportovců ukončí kariéru?
Závěr sportovní dráhy se zdá reálný hned u několika osobností. Dominiku Haškovi bude v lednu sedmačtyřicet, přestal chytat loni po sezoně ve Spartaku Moskva a prohlásil, že na rok přerušuje kariéru. Očekává se, že pokud se v příští sezoně neobjeví v některé ze soutěží, půjde zřejmě o tečku. Blízko ní je také fotbalový rebel Tomáš Řepka, který v 38 letech shání nové angažmá, ale po sezoně pravděpodobně kariéru uzavře. Roky přibývají i Romanu Šebrlemu; 37letý desetibojař dlouho tvrdil, že se hodlá rozloučit na OH v Londýně. Už se ale nechal slyšet, že kdyby se mu sezona povedla, kariéru by si ještě protáhl.

6. Dojde k uzavření hokejové extraligy?
Šéfové nejvyšší české hokejové soutěže podnikají všechny kroky, aby k uzavření opravdu došlo, naposledy vypověděli smlouvu se svazem. Uzavření však musí schválit červnová konference svazu. Na ní hlasuje 60 delegátů a extraligu v ní zastupuje pouze 14 šéfů klubů. Aby návrh prošel, musí mít nadpoloviční většinu. Zástupci nižších soutěží zatím uzavření extraligy moc nakloněni nejsou.

Jaroslav Hřebík se vrátil do Sparty

7. Dostane se fotbalová Sparta do Ligy mistrů?
Měla by, pokud chce její vedení obhájit správnost průvanu v realizačním týmu, který v nejbohatším a nejslavnějším českém fotbalovém klubu nastal během zimy. Za vlády Jaroslava Hřebíka by měl být zisk titulu v domácí ligové soutěži samozřejmostí, ale na rozdíl od minulých sezon by tentokrát měla přijít nadstavba v podobě postupu do Ligy mistrů. V ní se Sparta představila naposledy před sedmi lety.

8. Prosadí se Šárka Záhrobská zpátky mezi elitu světových slalomářek?
Lyžařka, která v předchozích letech ohromila kompletní sbírkou medailí z mistrovství světa a ještě ve Vancouveru 2010 získala olympijský bronz, zaznamenala po změně trenéra výkonnostní propad a cestu vzhůru nemůže najít. Po rozchodu s otcem vsadila v roce 2009 na spolupráci s trenérem Pavlem Šťastným, žádali o čas, výsledky jsou ale horší a horší. Odpověď zní, že ke svým někdejším úspěchům se Záhrobská nevrátí, výkonnostní propad už trvá příliš dlouho. Pakliže by to bylo jinak, všechna čest.

Šárka Záhrobska

9. Zůstane v českém fotbale jediný klub Bohemians?
Fanoušci Bohemians 1905 by si nepřáli nic jiného, ale bylo by překvapení, kdyby se pořádky vrátily do stavu platného před rokem 2005. Zamotaná situace by se alespoň mohla zpřehlednit. Podle nedávného potvrzujícího rozsudku vrchního soudu by měli opustit svůj název Bohemians Praha ze Střížkova. Na scéně by pak zůstal vršovický klub, obnovený i díky sbírce příznivců, a FC Bohemians Praha v konkurzu.

Martina Sáblíková.

10. Vrátí se Martina Sáblíková na trůn v anketě Sportovec roku?
Rychlobruslařská hvězda ovládla anketu již třikrát. Nyní se chystá bojovat o další evropské a světové medaile, které ji mohou v novinářském pořadí opět vynést vysoko, bude však mít tvrdou konkurenci v londýnské olympiádě. Pokud ve městě na Temži vyjde útok na zlato komukoli z české výpravy, bude to mít Sáblíková v prosinci hodně těžké.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!