3. prosince 2011 11:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rusko: Bílek vybudoval vynikající obranu

Daniel Pudil (vlevo) a Petr Čech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Pudil (vlevo) a Petr Čech | foto: Reuters

MOSKVA Rozlosování fotbalového mistrovství Evropy vyvolalo radost i v Rusku. Podle tisku šťastný los poslal ruské fotbalisty do "skupiny života", v níž se utkají s Čechy, Řeky a Poláky, přes které sborná postoupit prostě musí. Nechybějí však ani výstrahy, podle nichž se napohled snadný los může lehce zvrátit v ostudné fiasko.

"Žijeme!" nadepsal zpravodajství o losu Sovětskij sport. Slavný nizozemský fotbalista Marco van Basten poslal sbornou do "skupiny života", zatímco "skupina smrti" se dostala Němcům. "Los sotva mohl být příznivější. Dokážeme však takový dar využít?" ptá se deník.

Trenér ruské reprezentace Dick Advokaat sice dlouho hovořil o tom, že na Euro nebudou slabí soupeři a že skupina nemá jasného favorita, ale podle komentátora jej zradily oči, z kterých stále probleskovalo veselí nad losem. "Je to současně i past: ti, kdo tvrdí, že jsme v nejjednodušší skupině, nechápou, že je současně i nejsložitější. Představte si, co se bude dít, jestli Rusko nepostoupí," prohlásil Advocaat. Spokojen prý bude až ve čtvrtfinále, kde by se klidně utkal i s rodným Nizozemskem.

PSALI JSME:

Podle šéfa ruského fotbalu Sergeje Fursenka jsou cíle sborné jako vždy maximální, ale hádal by se s každým, kdo by tvrdil, že los Rusku přál. "Silný soupeř znamená i silnou, bezmeznou motivaci. Teď máme soupeře, kteří nejsou až tak slabí, a navíc proti nám zahrají, jako by hráli naposledy," varoval.

Na adresu českých fotbalistů Sovětskij sport poznamenal, že mohou spoléhat nejen na kapitána Tomáše Rosického coby poslední pozůstatek "zlaté generace", který stále hraje jako před lety, pokud jej netrápí zranění, ale i na talisman v podobě Miss World 2006 Taťány Kuchařové coby zanícené fanynky.

Pro Rusko povinný postup

"Trenér Bílek dokázal před brankářem Petrem Čechem vybudovat vynikající obranu a s defenzivními týmy se Rusku tradičně hraje těžce. Ale hlavní vadou české reprezentace je její mládí a s tím související přebytek emocí," dodal v připomínce skandálu po vítězství v baráži nad Černou Horou.

Sport-Express los komentuje v duetu optimisty a pesimisty: na jedné straně je tu "vynikající los" a "optimální varianta", ale i "povinný postup", který pro hráče představuje dodatečné břímě a "skvělou příležitost k blamáži". Nelze tedy spěchat s oslavami, Rusko má k postupu mezi elitu evropského fotbalu ještě daleko a nejprve je nutné šanci využít, nabádá deník. Přesto vidí šanci skupinu vyhrát.

Euro: Kde se bude hrát?

GRAFIKA K Euru: Kde se bude hrát?

"Česko zanechalo v minulosti slavnou Nedvědovu generaci, kterou střídá Necidovo pokolení pod taktovkou Michala Bílka. Tým s Čechem a s Rosickým, který však bývá zdravý jen vzácně, skončil v kvalifikaci daleko za Španělskem, v baráži ale přesvědčivě zdolal bojovnou Černou Horu," poznamenal deník. Prohrát v prvním utkání s Čechy by prý nebylo totéž jako úvodní porážka od Španělska na Euru 2008, ale případná remíza bude "naprosto přijatelný výsledek".

Kommersant považuje los za "fantastický úspěch", který prudce zvýšil kurz sborné na Euru a trošku ji přiblížil k hlavní trofeji turnaje. "Rusko se dostalo do zjevně nejslabší ze čtyř skupin, mezi soupeři nebude mít jediného granda." Slabé týmy sice na šampionátu nebudou, ale žádný ze soupeřů podle listu nevypadá jako nezdolatelná příšera, a tak nic nebrání považovat sbornou za favorita.

Polsko je prý nebezpečné jen tím, že bude hrát doma, Češi se probili na Euro jen s příšerným skřípěním a za vadnoucí veterány dosud nenašli náhradu. Řekové sice postoupili ze skupiny bez jediné porážky, ale to bylo spíše překvapení. I sázkové kanceláře daly Rusku největší šance na postup.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!