Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSTV se odprostil od minulosti. Přejmenoval se na Českou unii sportu

Sport

  11:15aktualizováno  12:54
NYMBURK - Delegáti Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na valné hromadě v Nymburku rozhodli o změně názvu. Největší sportovní organizace v zemi se nyní jmenuje Česká unie sportu (ČUS).

Předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Miroslav Jansta foto: ČTK

"Někteří možná pocítí lítost a určitou nostalgii po názvu ČSTV, ale je to důležité a říkáme tím, že jsme vnitřním fungováním jinou organizací," řekl Miroslav Jansta ještě jako předseda ČSTV. Za pár minut před zraky prezidenta Miloše Zemana delegáti většinou hlasů schválili nový název. "Změna musí být viditelná a rozhodující. Říkáme tím, že už nejsme polostátní organizací, která projedla své majetky, ale jsme schopni fungovat a jsme dobrou organizací," prohlásil Jansta.

Zeman, jenž přijal jako první český prezident pozvání na valnou hromadu a doufá, že změna názvu nebude jen přemalováním vývěsního štítu. "Kdyby to skončilo tím, že tady bude ČUS a nic víc a firma by nabízela stejné zboží, tak by to v podstatě bylo jen předstírání. Ale já věřím, že tady jsou krizoví manažeři a tu firmu povedou k lepším výsledkům," řekl novinářům. Změnou názvu a úpravou stanov chce unie udělat čáru za minulostí a být součástí nově se tvořícího sportovního prostředí v České republice.

ČUS by se měla proměnit v čistě servisní organizaci

Hlavní autoritou se v ní stává Český olympijský výbor, ČUS by se měla proměnit v čistě servisní organizaci hlavně pro tělovýchovné jednoty a kluby. "První fází byla záchrana holé existence a nastartování legislativních změn. Teď máme čas zaměřit se na spodek a pomáhat tam s transformací," řekl Jansta. "Jsme ve fázi, že máme schválenou výkresovou dokumentaci, možná už máme stavební povolení a teprve začínáme. Pád sportu trval dvacet let a stejnou dobu bude trvat dostat se nazpátek," uvedl šéf ČOV Jiří Kejval.

Zároveň byl představeno nové logo ČUS, vyvedené v trikoloře. Český svaz tělesné výchovy vznikl v březnu 1990 jako nástupce Československého svazu tělesné výchovy, který fungoval od roku 1957. V roce 2012 ČSTV sdružoval 73 sportovních svazů a 77 regionálních sdružení, v kterých bylo 1,42 milionu členů prostřednictvím 9029 tělovýchovných jednot a sportovních klubů.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat