Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další titul s Čechem. A teď Bollywood

Evropa

  9:20
MELBOURNE/PRAHA - Pro většinu světa je to ten Ind, kterému jde čtyrhra. Pro Čechy je to ten Ind, co ji hraje s našimi tenisty. Pro druhou nejlidnatější zemi světa je ale Leander Paes největší sportovní hrdina.

Radek Štěpánek a Leander Paes s trofejí pro vítěze Australion Open foto: ČTK

Jeho tenisovým životem prošlo už pět Čechů. A jen David Rikl nedokázal s Leanderem Paesem vyhrát grandslam. Tenhle Ind je ale jinak pro Čechy zárukou úspěchu.

Největší úspěchy Leandera Paese

  • Bronz ve dvouhře na olympijském turnaji v Atlantě 1996
  • Třetí kolo ve dvouhře na Australian Open (1997, 2000) a US Open (1997)
  • Tituly ve čtyřhře na Australian Open (2012 se Štěpánkem), French Open (1999 a 2001 s Bhupathím, 2009 s Dlouhým), Wimbledonu (1999 s Bhupathím) a US Open (2006 s Dammem a 2009 s Dlouhým)
  • Tituly ve smíšené čtyřhře na Australian Open (2003 s Navrátilovou, 2010), Wimbledonu (1999, 2003 s Navrátilovou, 2010) a US Open (2008)

Martina Navrátilová s nímovládla mix v roce 2003 na Australian Open a Wimbledonu. Martin Damm si díky němu svůj jediný triumf na turnajích velké čtyřky připsal v roce 2006. Lukáš Dlouhý se radoval o tři roky později na US a French Open. A naposledy zněla čeština po vítězství na grandslamu v sobotu, kdy si premiérový úspěch užil Radek Štěpánek.

"Podařilo se nám dát rychle dohromady jako tým. To stálo za naším triumfem," usmíval se Paes po vítězství. Důvodů ke spokojenosti měl dost, především jako první Ind získal kariérní grandslam.

"Je za tímvíc než 25 let tvrdé práce. Tenis mi toho ale přinesl moc -skvělé přátele, příležitost bavit fanoušky po celém světě. A hlavně můžu díky němu vést poctivý život a vášnivě si užívat to, co dělám," svěřil se v sobotu novinářům.

Po tomhle úspěchu je snadné si spočítat, že se popularita osmatřicetiletého Paese v rodné zemi ještě zvýší. Už teď je přitom největší sportovní celebritou, přestože národním sportem je kriket. Indové ale svého hrdinu milují. Rodák z Kalkaty se pravidelně objevuje na obálkách prestižních magazínů.

V posledních měsících se o něm mluví ještě i v souvislosti s Bollywoodem. Paes se totiž opět představí na stříbrném plátně, ve filmu Rajdhani Express si zahraje jednu z hlavních rolí -- teroristu, který unese vlak.

Na slávu si nemusel ani zvykat, oba jeho rodiče byli sportovními hvězdami. Otec Vece vyhrál na olympiádě 1972 v Mnichově bronzovou medaili s týmem pozemních hokejistů, matka Jennifer na stejných hrách reprezentovala v basketbalu. Malého Leandera ale zaujal především tenis a už u něho zůstal. A to přestože mu náramně šel i fotbal - ve dvanácti letech ho lákal PSV Eindhoven, chtěl však, aby se zřekl indického občanství. A to na svou zemi hrdý chlapec odmítl.

Radek Štěpánek a Leander Paes oslavují vítězství v Australian Open
Radek Štěpánek a Leander Paes oslavují vítězství v Australian Open

První grandslam získal v roce 1999 a o čtyři roky později začal spolupráci s českými hráči. Není tedy divu, že tahle indická megastar už dokáže občas něco prohodit i česky.

"Na kurtu mluvíme i česky, prokládáme tím angličtinu a občas si do toho Leander zařve,vamos‘, takže je tam skoro celá Evropská unie... S Čechy už strávil spoustu času, takže od každého něco pochytil. Jeho oblíbenou hláškou je Přesně tak, když zahrajeme dobrý míč. A když domlouváme taktiku, řík,takhle!‘ " citoval Štěpánka server iDNES.cz.

A i když Paes patří mezi nejlepší deblisty světa, více než jakýkoliv titul ze čtyřhry si cení toho, že napodobil otce. V roce 1996 totiž do rodinné sbírky přidal další olympijskou bronzovou medaili - z dvouhry.

"Můj nejsilnější sportovní zážitek? Ten nastal, když jsem si splnil olympijský sen a stál na podiu při hrách v Atlantě vedle Andreho Agassiho a Serge Bruguery s bronzem kolem krku a v hledišti byl můj táta a celá rodina..."

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat