4. května 2010 11:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Další zničená gloriola dokonalosti: král snookeru švindloval

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
John Higgins. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Higgins. | foto: ČTK

PRAHA Také snookerový Tiger Woods má svůj obrovský skandál. John Higgins, současný král nejoblíbenější disciplíny z kulečníkových her, je podezřelý z prodávání zápasů a handlování s ruskou mafií.

Říká se, že čím výše jste, tím tvrdší je v případě pádu i náraz na úplné dno. Poznal to kvůli svým záletům a manželské nevěře nejlepší golfista současnosti Tiger Woods a nově také jeho snookerový ekvivalent John Higgins. Trojnásobný mistr světa a světová jednička ve snookeru údajně v minulosti přijal úplatek a úmyslně ovlivnil výsledek zápasu.

Od muže v elegantním obleku, který s tágem v ruce ztělesňoval úspěšného gentlemana své sportovní disciplíny, to nikdo nečekal. "Srovnání s Tigerem Woodsem je namístě. Higgins byl pro lidi velkým vzorem. Myslím, že tohle je jeho konec," říká Tomáš Kejla, šéf české snookerové ligy.

John Higgins.

Na Higginsův podvod upozornil britský bulvární týdeník News of the World. Obvinění podložil videonahrávkou, na níž se třiačtyřicetiletý skotský hráč a jeho agent Pat Mooney domlouvají s ruskou mafií na zinscenování zápasu.

"Za osmnáct let kariéry jsem nezfalšoval jediný šťouch. Nikdy bych neriskoval svou reputaci," bránil se poté Higgins, který měl přijmout úplatek 261 tisíc liber (přibližně 7,5 milionu korun). Ke schůzce v ukrajinském Kyjevě se ale přiznal. S mafiány prý spolupracoval, protože měl strach o život.

Přestože se mu vina zatím neprokázala, Světová asociace profesionálního billiardu a snookeru (WPBSA) mu po dobu vyšetřování zakázala start na turnajích. Mooney mezitím rezignoval na svou funkci. "Nikdo neříká, že jsou vinni. Celá věc však vážně ohrozila základy této hry a my musíme vyslat signál, že takové chování nebude tolerováno," oznámil šéf asociace Barry Hearn a označil celý skandál za "černý den snookeru".

John Higgins.

Nejoblíbenější disciplína z kulečníkových her se totiž dosud těšila pověsti čistého, korupcí neposkvrněného sportu. "To ale není tak úplně pravda. V minulosti už čelilo podezření mnoho lidí. Většině z nich se ale nic nedokázalo. Hlavní rozdíl je v tom, že nikdy předtím nepadlo podezření na hráče Higginsova formátu," vysvětluje Kejla.

Podle něj padá vina hlavně na bývalé vedení WPBSA, které nemělo snahu snooker rozvíjet. "Spousta profíků si musela přivydělávat provozováním snookerových škol nebo exhibicemi v barech. Na turnajích si nevydělali dost na živobytí ahodila se jim každá koruna bokem," vypráví Kejla. "To ale není Higginsův případ. Ten asi podlehl síle velkých peněz. Chtěl víc a víc."

Možná ho opravdu učarovala Barva peněz. Film o billiardu, v němž mladík Tom Cruise sehraje partii se svým učitelem Paulem Newmanem a v závěrečné scéně mu popisuje, jak ho nechal vyhrát. "Názorně ukazuje, že i ve snookeru se dá švindlovat. Stačí chtít, aby šťouch nebyl úplně přesný," vysvětlil na příkladu Kejla.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz