Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Díky Kvitové a Fed Cupu roste popularita tenisu

B. J. King Cup

  13:04
PRAHA - Hvězdy a idoly přitahují pozornost, a tak se tenis díky super sezoně Petry Kvitové a triumfu týmu ve Fed Cupu může těšit na zvýšený zájem. Už letos se hlásilo mnohem víc dětí a popularita bílého sportu ještě vzroste.

Petra Kvitová a Viktorie Azarenková foto: Reuters

Jednadvacetiletá Kvitová v letošní sezoně vyhrála šest titulů a především díky vavřínům na trávě v slavném Wimbledonu a na Turnaji mistryň se zapsala do srdcí fanoušků. K tomu se posunula na druhé místo světa a odborníci předpokládají, že by se brzy mohla stát i světovou jedničkou. Navíc ukázala, jak umí bojovat za republiku, a byla hlavní strůjkyní víkendového týmového triumfu ve Fed Cupu, prvního po 23 letech.

"Největším přínosem těch úspěchů je popularita sportu. Z historie víme, že rodiče, kteří se rozhodují, na jaký sport děti dát, tíhnou k tomu sledovat velké vzory," řekl ČTK Vladislav Šavrda, manažer nejstaršího českého klubu I. ČLTK Praha. "Letošní mimořádně úspěšná sezona pomůže k tomu, že mnoho rodičů a rodin se rozhodne pro tenis. Uvidí velkou motivaci a začne se rozšiřovat členská základna," uvedl.

Příkladem může být rychlobruslení a touha zkusit napodobit olympijskou vítězku, mistryni světa a vítězku Světového poháru Martinu Sáblíkovou.

Osmdesátiprocentní nárůst zájmu o tenisovou školku

"Platí, že když se něčeho dosáhne, tak zájem roste. Rodiče si uvědomují, že není jenom jeden fenomén, a máme o rychlobruslení obrovský zájem," řekl ČTK Petr Novák, trenér Sáblíkové.

Členská základna tenisu osciluje okolo šedesáti tisíc lidí, ale už letos během sezony se poptávka zvýšila. Na pražské Štanici zaznamenali ve srovnání s loňskem vysoký, až osmdesátiprocentní nárůst v letní školičce. "Bylo to potěšitelné a povzbudivé a myslím, že po úspěších v závěru roku to ještě naroste," pochvaloval si Šavrda.

Nábor mladých nadějí se koná tradičně v září a v Prostějově se přišlo do tenisové školičky TK Agrofert Prostějov zapsat okolo třiceti předškoláků a nechyběli u toho Tomáš Berdych s Kvitovou. "Jsem překvapený, kolik dětí se sešlo a jak jsou nadšené, že si s námi zahrají," řekl Berdych na webu klubu a Kvitová doplnila: "Přeju jim všem, ať u tenisu co nejdéle vydrží a dosáhnou neméně skvělých výsledků jako my."

Petra Kvitová vyhrála Turnaj mistryň.
Český fedcupový tým.

Kvitová letos vyhrála Wimbledon, Turnaj mistryň a národní tým uspěl ve Fed Cupu.

V menším klubu v areálu Tenis centrum Head v Praze Vestci mají každým rokem 15 až 20 nových zájemců ve věku od čtyř do šesti let. "Zrovna jsem si říkal, že by se to mohlo trošku zlepšit a o nějaké procento zvýšit," řekl šéftrenér akademie Jan Kodeš mladší, syn vítěze Wimbledonu a dvakrát Roland Garros Jana Kodeše.

Synonymem úspěšnosti, schopnosti najít a přetavit talent v hvězdu, je v posledních letech prostějovský klub. V nedávné minulosti se Jiří Novák dotáhl na páté místo světa a Kvitová s loňským finalistou Wimbledonu Berdychem září v současnosti.

Prostějov je společně s pražskými I. ČLTK a Spartou jedním ze tří Národních tenisových center, která se starají o vrcholový tenis. Dotace na výchovu jedince zdaleka nestačí, na pomoc musí přijít rodiče nebo sponzoři a podpora klubu. "Máme v centru devět lidí, kteří splňují nejvyšší kritéria, a na jednoho vychází tři sta tisíc na rok, což zdaleka sezonu nepokryje, proto musí přijít pomoc odjinud," konstatoval Šavrda.

Kvitová vrací Prostějovu

Kvitová je typickým příkladem. Prostějov ji objevil ve Fulneku v devíti letech, vytáhl si ji a financoval její růst. Dnes je Kvitová druhou hráčkou světa, vítězkou Wimbledonu a Turnaje mistryň a vrací, co do ní kdo vložil.

Společnosti M Sport Servis Miroslava Černoška, šéfa České sportovní, prostějovského klubu a sportovního manažera, odvádí pětadvacet procent z uzavřených obchodních smluv a z odměn na turnajích. Deset procent dává prostějovskému klubu, což po Istanbulu, kde Kvitová vydělala přes 30 milionů korun hrubého, přineslo dva miliony, jak uvedl deník MF Dnes.

Prostějov za to nabízí talentům nadstandardní podmínky, deset venkovních dvorců plus centrkurt se zatahovací střechou a další kurty v hale. K tomu nezbytné zázemí nabízející regeneraci, ale i hotel s restaurací a třeba bowling na oddych. Rozpočet prostějovského tenisového klubu, kde mají 120 závodních hráčů, činí 20 milionů korun.

Tenis patří k dražším sportům

Děti začínají s hrou mini a baby tenisem a ze začátku velké náklady rodina nevydá. Raketa se dá pořídit za 300 korun a oblečení na sport s teniskami má každý. "Rodiče si musí rozmyslet, jestli bude dítě hrát víc individuálně nebo ve skupině, ale jinak není začátek náročný, je to stejné jako u jiných i nesportovních aktivit," řekl Šavrda.

Pravdou je, že u vrcholového sportu vydrží minimum dětí. Osud se často láme mezi 11. a 14. rokem věku. V tu dobu začíná být tenis, vrcholový sport obecně, finančně náročnější než dosud, a to vzhledem k častému cestování.

"Děti to buď přestane bavit, nebo rodiče zjistí, že na to nemají. Tenis pak patří k dražším sportům," řekl Kodeš mladší.

Tenistky si polepšily ve fedcupovém žebříčku

České tenistky se díky triumfu ve Fed Cupu posunuly v žebříčku družstev Mezinárodní tenisové federace ITF na druhé místo před Rusko, které ve víkendovém finále porazily v Moskvě 3:2. První zůstaly hráčky Itálie.

Tým kapitána Petra Pály si za výhru nad Ruskem a zisk stříbrné trofeje po 23 letech polepšil o více než osm tisíc bodů. Na vedoucí Itálii, která je v čele díky titulům ve Fed Cupu z let 2009 a 2010 a letošnímu semifinále, ztrácí přes tři tisíce bodů.

České tenistky jsou tak v žebříčku Fed Cupu na druhém místě stejně jako jednička týmu a strůjkyně vítězství Petra Kvitová v hodnocení dvouhry WTA.

Autoři: ,

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč