Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Dojemné gesto. Vyčerpaný maratonec kolaboval, do cíle ho dotáhl soupeř

Matthew Rees a jeden z dobrovolníků pomáhají vyčerpanému Davidu Wyethovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matthew Rees a jeden z dobrovolníků pomáhají vyčerpanému Davidu Wyethovi. | foto: ČTK/AP

LONDÝN/PRAHA Dojemná scéna byla k vidění v neděli v cíli londýnského maratonu. Pětatřicetiletému běžci Davidu Wyethovi zhruba 200 metrů před cílem vypovědělo službu jeho tělo a vypadalo to, že Brit zkolabuje. Kolem běžící Matthew Rees, když viděl soupeře v nesnázích, zastavil, vzal Wyetha kolem ramen a doslova dotáhl do cíle.

„Zrovna jsem se chystal na závěrečný sprint, když jsem uviděl Davida. Očividně trpěl, pletly se mu nohy, kolaboval a padal na zem,“ popsal dramatickou chvíli Rees, jehož nesobecké gesto nyní opěvuje celá Británie. „O tomhle je maraton,“ rozplýval se televizní komentátor slavného závodu.

„Když jsem běžel kolem Davida, řekl ‚musím to dokončit’. A já na to: Taky dokončíš! A pomohl jsem mu na nohy. Bylo zřejmé, že by se jinak do cíle nedostal,“ řekl Matthew Rees.

Ten obětoval vlastní čas a raději pomohl soupeři, odměnou mu však je uznání ze všech stran. Jeho heroickému výkonu v posledních desítkách metrů, když s pomocí jednoho z dobrovolníků táhl Wyetha do cíle, nadšeně tleskali i zástupci královské rodiny - princ Harry a princ William s manželkou Kate.

„Naléhal jsem, aby pokračoval, aby neobětoval svůj závod pro mě. Ale on se zastavil a pomohl mi, stejně jako jeden z dobrovolníků u trati. Já se pak jen snažil běžet dál,“ řekl Wyeth, jehož ihned po doběhu odchytli lékaři. Za běžcův stav mohla pravděpodobně dehydratace, podle svých slov se na slavný závod připravoval velmi pečlivě.

Běžce klubu Chorlton Runners po závodě mrzelo, že se na znepokojivou podívanou, jak při běhu kolabuje, musely v cíli dívat jeho dvě malé děti. „Je to můj koníček a dělám to pro radost, ale cítím se provinile, že jsem takhle riskoval,“ řekl Wyeth.

Rees s Wyethem dokončili londýnský maraton v čase 2 hodiny, 56 minut a 26 sekund a zařadili se tak do nejlepší tisícovky běžců. „Čas pro mě nic neznamená. Cítím se trochu jako podvodník, že mám na krku pamětní medaili. Měl bych kousek uříznout a dát ji Matthewovi,“ řekl Wyeth.

Matthew Rees a David Wyeth.
Princ William dává medaile těm, kteří dokončili maraton v Londýně.

Jeho bratr Steven, jenž pracuje jako sportovní reportér, později na twitteru oznámil, že na konto hospicu Isabel, na nějž se běžec snaží shánět peníze, přibyla od neděle šestinásobná suma, než tam byla doposud.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...