Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Doping: strašák, který deptá a ničí silniční cyklistiku už řadu let

Sport

  9:55
PRAHA - Je to jako mor, který ve středověku zabíjel miliony lidí. Obdobně působí dopingové skandály na silniční cyklistiku, jeden z nejrozšířenějších sportů světa. Vždyť Tour de France, výkladní skříň tohoto sportu, je po olympijských hrách a MS ve fotbale globálně třetí nejsledovanější sportovní událostí světa.

Floyd Landis a Lance Armstrong. foto: Reuters

Následující seznam ukazuje největší dopingové skandály za posledních pět let. Seznam, ač v něm jsou prohřešky jen největší es cyklistiky je pořádně dlouhý a skví se na něm i vítězové či vedoucí jezdci na Tour de France Floyd Landis, Jan Ullrich, Bjärne Riis či jeho krajan Michael Rasmussen.

NEJVĚTŠÍ DOPINGOVÉ PŘÍPADY POSLEDNÍCH PĚTI LET

Listopad 2005 - Špičkový španělský závodník Roberto Heras měl při svém rekordním čtvrtém vítězství na španělské Vueltě pozitivní dopingový test na zakázanou látku EPO. Později dostal dvouletý trest a bylo mu odebráno prvenství z tohoto závodu.

Červen 2006 - Německá stáj T-Mobile krátce před zahájením Tour de France vyřadila z nominace lídra týmu Jana Ullricha kvůli podezření z účasti v dopingovém skandálu ve Španělsku. Posléze byli ze závodu staženi všichni jezdci, kteří figurovali na seznamu 58 jmen, včetně dalšího favorita Ivana Bassa.

Červenec 2006 - Vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Cyklista svou vinu popíral a případ se dlouho táhl. Po 14 měsících byl Landis zbaven titulu a potrestán dvouletým zákazem startu.

Květen 2007 - Během Gira d'Italia měl pozitivní test na salbutamol vyhlášený italský spurtér Alessandro Petacchi, později byl potrestán ročním zákazem startu. Další italský cyklista Ivan Basso se přiznal k účasti na dopingovém skandálu, který v roce 2006 odhalila španělská policie. Bývalý jezdec stáje Discovery také slíbil, že bude při vyšetřování plně spolupracovat. Posléze ale popřel, že by zakázané látky užíval, prý se k tomu jen chystal. Za toto doznání obdržel dvouletý zákaz startů v závodech.

Krátce poté přiznali systematické užívání dopingu bývalí jezdci stáje Telekom Bernd Dietz, Rolf Aldag a vyhlášený spurtér Erik Zabel, vzápětí se k užívání zakázaných látek přiznal také Dán Bjärne Riis, vítěz Tour de France z roku 1996.

Červenec 2007 - Krátce před Tour de France měl pozitivní test na testosteron Němec Patrik Sinkewitz, během závodu byli kvůli dopingovým nálezům vyloučeni Kazach Alexandr Vinokurov (krevní transfúze), Ital Cristian Moreni (testosteron) a Španěl Iban Mayo (EPO). Z pozice lídra byl navíc z rozhodnutí svého týmu Rabobank kvůli podezření z dopingu odvolán Dán Michael Rasmussen. Všichni dostali tresty od jednoho roku do dvou let.

Září 2007 - Italský vítěz Giro d'Italia Danilo Di Luca se kvůli podezření z dopingu vzdal účasti na cyklistickém mistrovství světa.

Květen 2008 - Slavný belgický cyklista Tom Boonen měl pozitivní test na kokain.

Červenec 2008 - Během Tour de France byli na krevní doping pozitivně testováni Španělé Manuel Beltrán, Moises Duenas, Italové Riccardo Ricco a Leonardo Piepoli, Němec Stefan Schumacher a původně třetí Rakušan Bernhard Kohl. Zakázané látky měli v těle i Kazach Dmitrij Fofonov a Francouz Jimmy Casper. Většina závodníků dostala dvouletý trest. V mimosoutěžním období měl pozitivní test na EPO i Ital Emanuele Sella, jenž byl potrestán ročním zákazem startu.

Srpen 2008 - Ondřej Sosenka měl na mistrovství republiky v časovce pozitivní test na zakázanou látku metamfetamin. Později obdržel dvouletý distanc.

Duben 2009 - Američan Tyler Hamilton, olympijský vítěz z Atén, byl pozitivně testován na zakázaný steroid dehydroepiandrosteron a vzápětí ukončil kariéru. Zpětné analýzy vzorků prokázaly, že na olympijských hrách v Pekingu dopovali Ital Davide Rebellin, stříbrný v silničním závodě, a Němec Stefan Schumacher. Oba užili krevní doping CERA a z olympiády byli diskvalifikováni.

Květen 2009 - Belgičan Tom Boonen měl opět pozitivní test na kokain. Na Giru d'Italia byl na krevní doping CERA pozitivně testován Ital Danilo Di Luca, jenž původně obsadil druhé místo.

Červen 2009 - Při mimosoutěžním testu měl pozitivní nález na krevní doping EPO Španěl Mikel Astarloza.

Květen 2010 - Za účast v dopingovém skandálu z roku 2006 dostal dvouletý trest Španěl Alejandro Valverde, přestože nikdy nebyl pozitivně testován na zakázané látky. Vzorky DNA jej však usvědčily z účasti v aféře.

Červen 2010 - Na základě podezřelých hodnot v biologickém pasu byli dvouletým zákazem startu potrestáni Ital Pietro Caucchioli a Španěl Ricardo Serrano.

Září 2010 - Belgičan Roy Sentjens byl vyloučen z Vuelty, protože měl v srpnu pozitivní test na EPO. Krátce nato ukončil kariéru. Španěl Alberto Contador měl během Tour de France, kterou potřetí v kariéře vyhrál, pozitivní nález na clenbuterol.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat