Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dopingový 'hříšník' Contador pojede Tour

Tour de France

  17:47
PAŘÍŽ - Španělský cyklista Alberto Contador přece jen pojede Tour de France, kterou loni potřetí v kariéře vyhrál. Letošní šampion Gira d'Italia v květnu naznačoval, že by se mohl soustředit na zářijovou Vueltu a nejslavnější etapový závod světa letos vynechat, nakonec ale 2. července na startu Tour chybět nebude.

Alberto Contador. foto: Reuters

"Bude to výzva," řekl agentuře Reuters Contador s tím, že účast dlouho a důkladně zvažoval. Nakonec se po konzultaci se šéfem stáje SaxoBank-Sungard Bjarnem Riisem rozhodl jet. "Bylo by pro mě jednodušší připravit se na Vueltu. Měl bych víc času dát se do pořádku (po Giru). Ale Tour je ten nejlepší závod, s nejlepšími jezdci, a to mě motivuje," uvedl jeden z pěti cyklistů, kteří dokázali vyhrát všechny tři Grand Tour.

O dopingových aférách čtěte více

"Pro tým i sponzory je samozřejmě také důležité, abych jel na Tour. Navíc mě k tomu hodně lidí vybízelo, což také sehrálo svou roli," dodal. Pokud by se mu povedlo po Giru vyhrát v jedné sezoně i Tour de France, stal by se prvním držitelem cenného double od roku 1998, kdy to dokázal Ital Marco Pantani.

Contadorovu účast na Tour ohrožovala stále neuzavřená dopingová aféra z loňského ročníku, během kterého měl hvězdný jezdec pozitivní test na zakázanou látku clenbuterol. Cyklista tvrdil, že za výsledek kontroly mohlo kontaminované maso. Národní cyklistická federace mu nejprve udělila roční zákaz startů, ale později ho zrušila. Proti tomu se odvolaly Mezinárodní cyklistická unie a Světová antidopingová agentura, arbitráž však rozhodnutí už podruhé odložila a verdikt vynese až začátkem srpna.

Contador tak může dál závodit, stále mu ale hrozí, že přijde o loňský titul na Tour a všechny následně dosažené výsledky. V případě, že bude uznán vinným z dopingu, by nejspíš dostal také dvouletý distanc.

Autor: