Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Etapu plnou větru, deště a chaosu vyhrál Greipel. Tour vede Cancellara

Tour de France

  17:29aktualizováno  18:10
ZEELAND (Od našeho zpravodaje) - Teprve dva dny stará je Tour de France 2015, ale o vzrušení není nouze. Naopak. Druhá etapa podél atlantického pobřeží do provincie Zeeland roztrhala peloton. Ve spurtu vedoucí skupiny triumfoval Němec André Greipel, do žlutého trikotu se převlékl Fabian Cancellara a těsně za první desítku celkového pořadí pronikl Zdeněk Štybar.

André Greipel právě vyhrál druhou etapu Tour de France 2015. foto: Reuters

Ta etapa sice byla rovná jako placka a její nejvyšší bod „čněl“ šest metrů nad mořem, přesto naplnila na větru a v dešti obavy mnoha stájí. Peloton se nadělil na několik skupin a vzadu zůstali mnozí favorité včetně obhájce titulu Vincenza Nibaliho, Naira Quintany i muže ve žlutém Rohana Dennise!

„CHAOS,“ oznámil v průběhu etapy oficiální twitterový účet Tour.

André Greipel z Lotta si na mostu nad mořem spurtoval pro etapové prvenství před Peterem Saganem, opět jednou druhým, a Fabianem Cancellarou, který si tak opět jednou řekl na Tour o žlutý dres.

Tým Etixx-Quickstep se navzdory početní převaze ve vedoucí 26členné skupině v koncovce neprosadil: Mark Cavendish dojel čtvrtý a daroval bonifikační vteřiny třetímu Cancellarovi, čímž Tony Martin přišel o šanci obléci si žlutý dres.

Ve vedoucí 27členné skupině, kde hrály prim stáje Etixx, BMC, Tinkoff a Lotto, šlapali a velkou porci práce odváděli i dva čeští jezdci Zdeněk Štybar a Roman Kreuziger a byli zde také dva z kvarteta největších favoritů závodu Alberto Contador z Tinkoff-Saxo a Chris Froome ze Sky.

Cyklisty smáčel hustý déšť.
Peloton v Utrechtu.

Minutu a 27 vteřin ztratili ve druhé skupině Nibali, Quintana, Dennis, ale i Valverde, Péraud, Gesink, Rodríguez a další velká jména. S nimi přijel ve druhé skupině také Leopold König.

Ještě větší, pětiminutovou ztrátu nabrali Kelderman, Ten Dam a Rolland.

Zdeněk Štybar se v cíli posunul ze třetí desítky pořadí na jedenáctou příčku celkové klasifikace a Roman Kreuziger do druhé desítky.

Ještě předtím, v první fázi etapy, zdárně usiloval o cenu, určenou největšímu bojovníkovi dne, nezmar Jan Bárta.

Sobotní čtrnáctikilometrová časovka byla pro Bártu ve znamení zmaru a vzteku, a tak si v neděli uspořádal 103kilometrovou „náhradní“. Nejprve v úniku se třemi spolubojovníky, později nějaký čas i zcela sám. Jeho snaha sice nevedla k etapovému úspěchu, ale mohl se pochlubit vyhranou rychlostní prémií v Rotterdamu.

Bárta zkusil únik hned po startu

Okamžitě, jak Christian Prudhomme odmávl v Utrechtu ostrý start etapy, vyrazil do úniku právě Bárta, společně s triem Quémeneur (Europcar), Clement (IAM) a Fonseca (Bretagne). Vypracovali si náskok 2:45 minuty, ale peloton je do většího odstupu nepustil. Na jeho čele se hned srovnala formace Etixx-Quick Step včetně Štybara, kontrolující etapu pro Cavendishe.

Uprchlíci proletěli první hodinu rychlostí 46 km/h, zatímco obloha ztmavla a přišly boční vítr i dešťové kapky. Na čelo pelotonu se posunuly týmy jezdců pro celkovou klasifikaci, v čele s Tinkoff-Saxo a Sky, dle hesla „v takovém počasí se může dít cokoliv“.

A skutečně se dělo, peloton se po 70 kilometrech poprvé rozdělil na dvě poloviny, v té druhé zůstali například Valverde, Talansky či Mollema. ale před vjezdem do Rotterdamu se opět obě části sjely.

V tu chvíli, 98 kilometrů před cílem, byli uprchlíci takřka sjeti a zůstávalo jim k dobru jen 15 vteřin. Bárta sólově nastoupil a sám letěl vstříc vítězství na rychlostní prémii, pro 20 spurtérských bodů. A sám pokračoval i po prémii, než jej zezadu opět dostihlo duo Clement-Fonseca a pokračovali s minutovým náskokem.

Další zrychlení pelotonu jejich únik definitivně ukončilo, 62 kilometrů před cílem byli sjeti.

Dlouhý průjezd Rotterdamem byl poznamenán sérii pádů i defektů, ztrátu museli dotahovat Rodríguez či Kelderman. Hromadný karambol jezdců Lotto NL-Jumbo pak zdržel Keldermana i jeho kolegu Ten Dama podruhé a ničil jejich ambice v celkovém pořadí. Na silném větru se zmáčený peloton několikrát dělil, nastal opravdový chaos.

Čelo vedoucí skupiny tahaly stáje Etixx a Tinkoff, v té druhé šlapali takřka celý tým Movistar s Quintanou, žlutý Rohan Dennis, ale i další muži, kteří loni skončili v Top Ten konečného pořadí: Péraud, Bardet, König. S ním zde byl z jezdců Sky i Australan Porte.

Po dalším dělení první skupiny už zůstalo vpředu jen 26 mužů, z toho šest z Etixxu a BMC, čtyři z Tinkoffu a tři ze Sky a Lotta. Už mezi nimi nebyli ani obhájce titulu Nibali, ani loni druhý Pinot.

Vincenzo Nibali se snažil ztrátu likvidovat takřka sám, bez svých domestiků, a aby té smůly nebylo málo, postihl jej 24 kilometrů před cílem defekt a zaostal i za druhou skupinou. Přesto se alespoň do ní dokázal vrátit.

Smůla postihla zhruba 15 kilometrů před cílem také tým Tinkoff, defekty vyřadily z vedoucí skupiny Bennatiho a Sagana, slovenský spurtér se však dotáhl zpět.

S blížícím se cílem skupinu stále častěji (a občas s vyplazeným jazykem) táhl Zdeněk Štybar, za pomoci mistra světa Michaela Kwiatkowského a dalších jezdců Etixxu, kteří dirigovali koncovku pro Cavendishe. Tři kilometry před cílem pro změnu tvrdě pracoval na čele Roman Kreuziger.

Jejich práce se odrazila i v narůstající ztrátě druhé skupiny, která narostla na půldruhé minuty.

A pak už byl konec. Cavendish si chtěl dospurtovat pro vítězství, ale André Greipel měl jiný názor. Německý spurtér a s ním i jeho tým Lotto Soudal slavili sedmý etapový triumf na Tour ve své kariéře.

A starý mazák Fabian Cancellara se mohl znovu těšit na žlutý trikot.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 2. etapa: Utrecht - Zeeland (166 km):

1. Greipel (Něm./Lotto) 3:29:03, 2. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 3. Cancellara (Švýc./Trek), 4. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step), 5. Oss (It./BMC), 6. Van Avermaet (Belg./BMC), 7. Froome (Brit./Sky), 8. Dumoulin (Niz./Giant), 9. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step), 10. Barguil (Fr./Giant) všichni stejný čas, ...18. Kreuziger (Tinkoff-Saxo) -4, 22. Štybar (Etixx-Quick Step) -11, 52. Bárta (Bora-Argon 18), 57. König (Sky) oba -1:28.

Průběžné pořadí: 1. Cancellara 3:44:01, 2. Martin -3, 3. Dumoulin -6, 4. Sagan -33, 5. Thomas (Brit./Sky) -35, 6. Oss, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) oba -42, 8. Van Garderen (USA/BMC) -44, 9. Van Avermaet, 10. Froome oba -48, ...12. Štybar -54, 16. Kreuziger -1:08, 32. König -2:09, 80. Bárta -3:01.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!