Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Griepel získal na Tour další etapu, König se připlet do pádu. Štybar celkově 10.

Tour de France

  17:50aktualizováno  18:29
AMIENS - Druhé vítězství v Tour de France letos, osmé celkově - německý obr André Greipel znovu zničil konkurenci v hromadném spurtu a po 2. etapě v Zélandu ovládl i tu pátou v Amiens. Žlutý trikot uhájil další německý cyklista Tony Martin a jeho týmový kolega Zdeněk Štybar zůstal desátý.

Němec Andre Greipel vyhrál ve spurtu 5. etapu. foto: Reuters

Relativní klid v pelotonu vystřídala s blížícím se cílem hektika spurterských týmů, které se snažily do ideální pozice dostat své rychlíky. 

Etixx se Štybarem i žlutým Martinem dřel pro Cavendishe, Giant roztáčel pedály ve službách Degenkolba, Lotto zase vezlo za zády „zeleného“ Greipela.

Ještě poslední kruhový objezd, poslední zákruta. „A tam jsem zůstal skoro zablokovaný,“ vyprávěl Greipel. „Přesto jsem se do spurtu pustil a ke konci jsem měl i trošku štěstí.“

Hrozivý pád znamená konec Tour pro Cancellaru. Má zlomené obratle

Zatímco Štybar odvedl pro svého britského kapitána v posledních stovkách metrů maximum práce, pohledy pak Cavendishe hledal. 

Jenže vítěz 25 etap Tour Čechovi vypadl z háku a sám si pak musel hledat závětří u svých soupeřů.

„Tři sta metrů před cílem jsem si myslel, že je konec,“ říkal ještě Greipel. „Ale Marcel Sieberg a Tony Gallopin byli dnes extrémně silní a co pro mě odvedli, bylo úžasné. Zvlášť Marcel odvedl práci za tři, dovezl mě zpátky dopředu, a nakonec se to podařilo.“

Marně se Cavendish snažil stáhnout manko, marně se Sagan za cílem vztekal, že dojel zase (pokolikáté už?) druhý. Německá gorila brala znovu vavříny z Tour. „Díky týmu!“

Den vzpomínek byl slzavý

Všichni potlučení muži toužili, aby po třech bláznivých dnech přišla konečně pohoda. Jenže to by nesmělo pršet a nesměl by foukat uragán od západu, co drolil peloton a vnášel mezi cyklisty nervozitu.

Trasa se motala a kroutila po severní Francii, kolem hřbitovů plných obětí 1. světové války, kterou si závodníci na startu připomněli a Chris Froome, lídr týmu Sky, k památníku britských obětí položil se svým kolegou Kennaughem věnec.

191 jezdců se před startem podepsalo a vyrazilo do etapy, brzy se však počty snižovaly - už po 12 kilometrech francouzský boxer Nacer Bouhanni spolu se čtyřmi kolegy z Cofidisu upadl a držel se za zápěstí. O chvíli později se v rádiovém okruhu závodu ozvalo: abandon, vzdal.

A Bouhanni putoval do nemocnice v ambulanci. Pád při francouzském mistrovství Francouze málem připravil o start na Tour, ten středeční mu sny ukončil definitivně. 

„Odvezli ho do špitálu v Arrasu,“ prozradil manažer týmu Yvon Sanquer. „Je zklamaný, podruhé opouští Tour po pádu. Ale nestrávíme 2,5 týdne truchlením, zkusíme se namotivovat.“

Chris Froome na startu 5. etapy Tour de France.
Matteo Tosatto se nechává ošetřovat po pádu, do nějž se zapletl i Leopold König.

Ale jako by Bouhanniho karambol byl předzvěstí příštích trablů. Kluzké silnice plodily další pády, jiný francouzský rychlík Bryan Coquard sletěl dokonce dvakrát, gravitace následně přemohla i policistu na motorce. Ne, jakoby žádná etapa Tour nemohla letos probíhat v klidu.

Peloton se ve větru rozdělil do dvou velkých skupin a v té druhé, která za celou dobu nebyla schopna zlikvidovat ztrátu, šlapal i Jan Bárta, Francouz Rolland nebo jeden z černých koní závodu Nizozemec Keldermann. Do cíle se muži grupetta probili s odstupem 14 minut za vítězným Greipelem.

Pak defekt zastavil Cavendishe a na pomoc se k němu stáhl celý vláček jeho mužů včetně Štybara. Mezitím silné stáje Movistar, Astana, BMC, Sky zašpuntovaly peloton a Leopold König ve větru tvořil tempo.

Jeho šichtu však 25 kilometrů před cílem ukončil pád. Snad se na vozovce objevil olej, protože druhá polovina balíku se kácela bez příčiny k zemi. 

Neštěstí se stalo až za největšími favority, ale znovu se do kolize přimotal smolař Pinot, loni třetí muž Tour, na zádech Königa přistál jiný závodník, norský mistr Boasson Hagen se zasekl, taky Farrar.

A jen zhruba osm desítek jezdců se hnalo do Amiens, k cíli pátého dne Tour.

Cyklistický závod Tour de France - 5. etapa Arras - Amiens (189,5 km)

1. Greipel (Něm./Lotto) 4:39:00, 2. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 3. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step), 4. Kristoff (Nor./Kaťuša), 5. Boasson Hagen (Nor./MTN-Qhubeka), 6. Degenkolb (Něm./Giant), 7. Démare (Fr./FDJ), 8. Coquard (Fr./Europcar), 9. Cimolai (It./Lampre), 10. Van Avermaet (Belg./BMC Racing), ...44. Kreuziger (Tinkoff-Saxo), 56. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas, 112. König (ČR/Sky) -10:22, 145. Bárta (ČR/Bora-Argon 18) -14:15.

Průběžné pořadí: 1. T. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step) 17:19:26, 2. Froome (Brit./Sky) -12, 3. Van Garderen (USA/BMC) -25, 4. Sagan -33, 5. Gallopin (Fr./Lotto) -35, 6. Van Avermaet -40, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) -46, 8. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -48, 9. Thomas (Brit./Sky) -1:15, 10. Štybar -1:16, ...15. Kreuziger -2:03, 105. Bárta -24:04, 133. König -30:14.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!