1. října 2010 22:05 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Euforii brzdím, jinak by mě kleplo, říká trenér basketbalistek Blažek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
MS basketbalistek (kouč Blažek burcuje své hráčky). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MS basketbalistek (kouč Blažek burcuje své hráčky). | foto: ČTK

KARLOVY VARY Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek si bude vnitřně užívat jedinečný úspěch, na který dosáhl jím vedený tým v dnešním čtvrtfinále mistrovství světa. Reprezentantky nečekaně z turnaje vyprovodily obhájkyně titulu z Austrálie a přiblížily se zisku medaile, což je podle Blažka splněný sen. Český stratég bude ještě dnes večer prý krotit euforii v družstvu, které mu připravilo jeden z největších zážitků v kariéře.

Mistryně světa na kolenou, Česko vyřadilo Austrálii - ČTĚTE

"Byl to možná nejdůležitější zápas v mé kariéře. Já si úspěch užívám spíš vnitřně, ale na trenéra je toho někdy po takovém zápase moc. Proto euforii potřebuju krotit, aby mě z toho nekleplo," řekl po zápase s Austrálií novinářům Blažek. "Ale je jasné, že jsem moc šťastný, že navazujeme na dřívější úspěchy českého ženského basketu, na předchozí úspěchy kolegy Bobrovského," prohlásil hrdě.

"Porazit mistra světa se nepodaří každý den"
Když karlovarskou arénu protnul zvuk závěrečného klaksonu a celá lavička se s hráčkami běžela radovat na palubovku, Blažek zůstal u střídačky a s hlavou v dlaních sledoval bujaré veselí na ploše. "Porazit mistra světa, to se nepodaří každý den. Už před turnajem jsem říkal, že za každou holku v tomto týmu dám ruku do ohně, a jsem šťastný, že to teď takhle vrátily," radoval se Blažek.

"Také jsem tvrdil, že k úspěchu se nejezdí výtahem, ale musí se jít postupně po schodech. Hráčky turnaj prožívají, rvou se o každý míč, každý zisk má něčí podpis. O to větší radost teď máme, protože to je zásluha celého týmu," líčil Blažek.

Reprezentační trenér českých basketbalistek Lubor Blažek.

Před zápasem jej překvapilo, když sledoval čtvrtfinálové vítězství Běloruska nad Ruskem, což byla první senzace vyřazovacích bojů. Češky svým triumfem nad Austrálií počin Běloruska možná ještě předčily. Blažek tvrdil, že triumf Běloruska byl motivací i pro Češky.

"Když chci jet do nuslí, nechci skončit v Záběhlicích"
"Říkal jsem si, že když něco takového mohly dokázat Bělorusky, proč by se to nemohlo povést nám. Na druhou stranu taková překvapení typu Běloruska nemám moc rád. Je to jako když sednu do tramvaje a chci vědět, kam mě doveze. Když chci jet do Nuslí, nechci skončit v Záběhlicích," žertoval Blažek.

V duelu s Austrálií českému týmu vyšla taktika a tvrdá obrana australských podkošových hvězd. Blažkovi prý nezatrnulo, ani když před čtvrtou čtvrtinou měly pivotky Kulichová, Večeřová a Burgrová po čtyřech faulech a hrozil jim předčasný odchod ze hřiště. "Ale i tak si myslím, že taktika byla zvolená dobře. Chtěli jsme hrát tvrdě, s tím má každý hráč problémy," vysvětloval Blažek.

Dnes v noci prý jen tak neusne, před sobotním semifinále s Běloruskem podle něj bude důležitá psychologická příprava, aby hráčky byly plně soustředěné na zápas, v němž oproti duelu s Austrálií budou pro změnu opět v roli favoritek.

"Znova říkám, je potřeba to brát s pokorou, turnaj pokračuje, máme ještě dva zápasy. Je potřeba radost utlumit, protože pak to může končit ve zvláštním útlumu," řekl Blažek. "Je potřeba jet a dorvat to do toho finále. Kdybych to řekl v červnu, tak jsem si to mohl říkat jen ve snu," dodal.

ČTK
  • 1Diskuse
M. Pomichalek gratuluji :-) 23:09 1.10.2010

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!