Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nesmíme zapomenout, že Bělorusky vyřadily Rusko, varuje Vítečková

Sport

  12:56
KARLOVY VARY/PRAHA - Mistrovství světa v basketbalu žen pokračuje semifinálovými bitvami. A první duel o účast ve finále obstarají hráčky České republiky a Běloruska, který začne v 18:30 a na Lidovky.cz/sport ho můžete sledovat v podrobné online reportáži. O druhé volné místo ve finále si posléze zahraje USA se Španělskem.

Česko - Korea (Vítečková v akci). foto: ČTK

Včera odpoledne si každý ťukal na čelo, když uslyšel spojení: české basketbalistky - finále. Ale o čtyřiadvacet hodin později už je to reálná představa.

První překvapení čtvrtfinále zařídily Bělorusky, které do semifinále postoupily přes favorizované Rusko. "Říkal jsem si, že když něco takového mohly dokázat Bělorusky, proč by se to nemohlo povést nám," řekl ke čtvrtfinálovým zápasům trenér Blažek.

A stalo se. České hráčky ve velice emotivním duelu s Austrálií vydřely postup postup mezi nejlepší čtyřku.

Ale zápas o finále s Běloruskem je na programu už dnes, a tak se emoce musí krotit. "Znova říkám, je potřeba to brát s pokorou, turnaj pokračuje, máme ještě dva zápasy. Je potřeba radost utlumit, protože pak to může končit ve zvláštním útlumu," uvědomuje si kouč Blažek.

České basketbalistky mají s Běloruskem příznivou bilanci
Ale Bělorusko je bezesporu přijatelný soupeř. Vždyť ve vzájemné bilanci je na tom lépe Česká republika, která z osmi odehraných utkání vyhrála pět. Naposledy v srpnu 73:60. Ale podcenění není na místě. Jde o semifinále MS! "Jen si musíme připomenout, že Bělorusky porazily Rusky a my jsme na nich ztroskotaly před třemi lety na mistrovství Evropy. Tehdy také hrály výborný basketbal," varuje Vítečková.

Narazit v semifinále světového šampionátu na Bělorusko je ale výzva jako hrom. A hráčky to vědí. "Takovou šanci zahrát si finále mistrovství světa už nemusíme nikdy dostat. Je obrovská a je to jen na nás, jak s tím naložíme," moc dobře ví tahounka českého výběru Vítečková.

Postoupí Češky, jsou přesvědčeny sázkové kanceláře

Hrát se bude o účast ve finále a čeká se úporná bitva, ale sázkové kanceláře mají o postupujícím jasno. Jasně favorizují český celek a na výhru hráček z Běloruska jsou kursy přes 3.5:1.

Česko - Bělorusko
Fortuna: 1.3 - 17 - 3.5
Tipsport: 1.3 - 18 - 3.6