Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EURO budou propagovat i naháči

Sport

  19:47
VÍDEŇ - Newyorský umělec Spencer Tunick, proslavený fotkami zachycujícími tisíce nahých lidí na známých lokalitách, se bude podílet na propagaci nadcházejícího mistrovství Evropy v kopané. Hřiště vídeňského fotbalového stadionu proto v květnu svými těly zakryje 2008 nudistů.

Takhle se fotili naháči v Mexiku. foto: ČTK

Tunick chce naháče rozmístit na trávník stadionu Ernsta Happela, kde se bude konat finále turnaje, který v červnu hostí Rakousko a Švýcarsko. V jaké poloze budou naaranžováni, zůstává zatím umělcovým tajemstvím, jež se nudisté dozvědí 11. května při samotném fotografování. Rakouské dráhy přislíbily jízdenky zdarma prvním 2008 dobrovolníkům, kteří se na akci konanou za každého počasí přihlásí.

Spoluorganizátorka happeningu Katharina Murschetzová z centra moderního umění Kunsthalle ve Vídni médiím řekla, že Tunickův projekt se perfektně hodí k evropskému šampionátu, protože podobně jako fotbal dokáže šířit mezi lidmi "silný pocit sounáležitosti".

"Tato mimořádná akce má zachytit a spojit podstatu sportu, široké majestátní oblouky stadionu a abstraktní vztah lidského těla k moderním budovám," stojí v prohlášení organizátorů, podle nichž se doposud zaregistrovalo už přes 2000 zájemců.

Tunick je znám právě fotografováním velkého počtu nahých lidí naaranžovaných do uměleckých pozic, jímž se zabývá již od roku 1992. Mnoho svých instalací umisťuje do urbanistických lokací. Fotografie nahých zástupů od Tunicka jsou známy z různých evropských zemí, Kanady či Venezuely. Rekordní byl happening v Mexiku, kde se minulý rok na náměstí hlavního města vysvléklo více než 18.000 lidí.

Na 218 mužů a žen bez šatů bylo ke spatření v srpnu 2007 také v Česku. Předstoupili za valy pevnosti v Křelově-Břuchotíně na Olomoucku před světoznámého fotografa Jana Saudka, aby se podíleli na vzniku největšího českého skupinového aktu, který byl zapsán do české knihy rekordů.

Autor: