Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

FOTO: Cyklisté ve stopách formule 1 nepůjdou. Sličné dívky budou s vítězi na pódiích dál

Grind Girls už nebudou součástí formule 1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grind Girls už nebudou součástí formule 1. | foto: Reprofoto

LONDÝN Motoristický svět řeší konec tzv. „Grid Girls“ ve světě formule 1. Jenže téma usměvavých a mnohdy spoře oděných hostesek otevírají také další sporty. Naposledy světová cyklistika.

Někdo má krásné hostesky za sexistický zvyk v mnohdy striktně mužských sportech. Jejich zastánci mluví o tom, že tomu tak bylo od nepaměti a že silní muži, či auta a krásné ženy prostě a jednoduše k sobě patří.

Tak, jako tak, američtí majitelé formule 1 se rozhodli tzv. „Grid Girls“ zbavit. Alespoň pro tuto sezonu. Sepisování nejrůznějších petic navzdory.

Grind Girls už nebudou součástí formule 1.
Podium Boys na závodě ve Flandrech s vítězkou.

Podobné téma ostatně řeší například také profesionální box (a další bojové sporty), kde chodí mezi jednotlivými koly s čísly často spoře oděné Ring (Cage) Girls. 

Pravdou ale, že například i v Česku na některých galavečerech – například předloni v Karlových Varech na Box Live plzeňské formace Qwert Boxing – tento problém vyřešili po svém: během zápasů žen, konkrétně Fabiany Bytyqi a Lucie Sedláčkové, chodili s čísly polonazí muži.

Podobnou zkušenost mají fanoušci z akcí na severu Evropy.

Ring Boys na boxerském galavečeru ve Švédsku.

Ring Boys na boxerském galavečeru ve Švédsku.

Ring Boys na galavečeru BOX LIVE Praha.

Ring Boys na galavečeru BOX LIVE Praha.

V Rusku pak známý promotér a miliardář Andrej Rjabinskij změnil kulturu na svých galavečerech tím způsobem, že zatímco jinde se snaží Ring Girls co nejvíce odhalit, on je naopak co nejvíce oblékl.

Ring Girls na galavečeru „Svět boxu“ boháče Andreje Rjabinského.
Boxerské Ring Girls na galavečeru „Svět boxu“ Andreje Rjabinského.

Boxerské Ring Girls na galavečeru „Svět boxu“ Andreje Rjabinského.

Nyní se hosteskám na pódiích, kde se vyhlašují nejlepší jednotlivých závodů, začala věnovat také Mezinárodní cyklistická federace UCI. Výsledek jednání?

„UCI přehodnocuje své ceremionály tak, aby svým protokolem respektovalo všechny účastníky. Stanovíme nové pokyny počínaje letošním mistrovství světa v silniční cyklistice a postupně je rozšíříme na všechny závody pod hlavičkou UCI,“ řekl britskému Daily Telegraph šéf světové cyklistiky David Lappartient.

„Důležitá je úcta ke všem. To se ale nevylučuje s tím, že na pódiu budou chybět ženy. Někdy to ale mohou být muži, někdy děti. Myslím, že je hezké ctít případné místní zvyky jednotlivých závodů a skrze doprovod závodníků při vyhlašování nejlepších je vyzdvihnout. Klíčové je, aby kostýmy nijak neškodily a nikdo nebyl vykořisťován,“ dodal Lappartient.

Tom Dumoulin a Podium Girls na Giru 2017.

Tom Dumoulin a Podium Girls na Giru 2017.

„Dle nás jde jen o momentální trest spojený s celosvětovým tématem sexuálního obtěžování a vykořisťování žen než o pokus odstranit ženy z pódií sportovních akcí. Pokud je s těmito dívkami zacházeno s respektem a profesionálně, není důvod cokoliv měnit,“ přidal se Mauro Vegni, ředitel jednoho ze tří největších etapových cyklistických závodů světa Giro d’Italia.

Mimochodem, toto potvrzuje například i skutečnost, že například v zámoří jde v případě Ring (Cage) Girls nosící čísla během duelů v rámci bojových sportů o zaměstnání na plný pracovní úvazek, podobně prestižní jako například práce profesionální modelky.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!