Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -5 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Fury se s Kličkem přece jen utká. Nad Britem ale stále létá dopingový stín

Vladimir Kličko a Tyson Fury na poslední tiskové konferenci v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Kličko a Tyson Fury na poslední tiskové konferenci v Německu. | foto: Reuters

PRAHA/LONDÝN Fanoušci už začali být pomalu nervózní. I server BoxRec.com, který často „oznamuje“ zápasy ještě před jejich oficiálním potvrzením, mlčel. U Tysona Furyho a Vladimira Klička žádný další duel prostě naplánovaný nebyl. Po víkendu je všechno jinak. Naštěstí, lze dodat.

Dámy a pánové, galavečer už několikrát avizovaný, se stane skutečností 29. října. Brit Tyson Fury na něm vyzve v hlavním taháku legendu tohoto sportu – už čtyřicetiletého Ukrajince Vladimira Klička.

„Arena v Manchesteru je už na tento termín blokována. Boxeři jsou připraveni, právníci a promotéři hotovi. Pojďme na to,“ napsal v neděli odpoledne na twitter Peter Fury – trenér a spolu-manažer svého synovce. Ve středu vše potvrdil i promotér Frank Warren, oznamovací tisková konference proběhne na ostrovech v pondělí 12. září.

Peter zastupuje také syna Hughieho, který by mohl v celém příběhu kolem tohoto souboje sehrát hodně zajímavou roli. A nejen proto, že je stále hlavním sparing-partnerem svého o sedm let staršího bratrance. Na galavečeru se totiž utká s taktéž neporaženým mexickým talentem Andym Ruizem Jr., který konečně kývl na velký zápas své kariéry. Vítěz se stane povinným vyzývatelem šampiona WBO v těžké váze, tedy vítěze odvety Fury vs. Kličko!

Vyzve po tomto souboji Furyho další Fury?

„Pokud bude tento večer slavit klan Fury vítězství v obou duelech, dostaneme se do hodně nepříjemné situace,“ pronesl pro britské novináře Frank Warren, promotér obou bojovníků a organizátor galavečera. „Jejich trenér Peter Fury je v ničem nebrzdí, tak uvidíme. Nyní ale zaměřujeme svoji pozornost na Ruize,“ dodal.

Tyson Fury a Muhammad Ali.

Je Tyson Fury jako legendární Muhammad Ali?

Co s sebou sedmadvacetiletý Mexičan přináší? Předně pověst velkého talentu a muže, který by se mohl stát prvním boxerem své země s titulem profesionálního mistra světa v těžké váze. Ač je tato středoamerická země brána za velmoc tohoto sportu, šampion v nejtěžší váhové divizi ji stále chybí.

Zároveň ale Ruiz platí – poněkud překvapivě za labilního bijce. V minulosti už měl několik nabídek na velké duely, například i s Deontayem Wilderem, pokaždé ale couvnul. Místo toho poráží průměrné bojovníky, nebo bývalé hvězdy za zenitem. „Má obrovský potenciál, ale musí se sebrat, začít si věřit, jeho psychika je jeho největším soupeřem,“ pronesl už loni na podzim jeho promotér Bob Arum.

Nepřímo mu tak dal nůž na krk – buďto v roce 2016 předvedeš něco velkého, nebo u mě končíš. A Ruiz, který přitom v ringu působí vždy velmi sebevědomě, je rychlý, výbušný, agresivní a také velmi odolný, si vzal jeho slova k srdci. Už loni na podzim výrazně zhubl a letos svoji formu nakonec namířil směrem ke světlému podzimu.

Po veteránovi Rayi Austinovi si poradil v červenci s dalším čtyřicátníkem Joshem Gormleyem a ještě před Furym jej čeká poslední „děděk“ v řadě. Dle všeho by ale mělo jít o toho nejkvalitnějšího – Franklina Lawrenceho. Pro muže, který byl v roce 2012 v elitní desítce žebříčku BoxRec.com této váhy, jde o poslední šanci na velký výsledek kariéry, případně posun k titulovému (světovému) duelu.

Otevírací tisková konference k odvetě mezi Tysonem Furym a Vladimirem Kličkem.
Otevírací tisková konference k odvetě mezi Tysonem Furym a Vladimirem Kličkem.

Tyson Fury si pozornost médií i krásných slečen umí pořádně užít.

Pokud vše dopadne dle papírových předpokladů a tuto sobotu zvítězí Ruiz, máme se na konci října opravdu nač těšit a jeho bitva s Furym může být možná ještě třeskutější než hlavní chod galavečera. I když...

Více otazníků než odpovědí. Zatím

Většinu fanoušků bude jistě daleko více zajímat duel nazvaný „Repeat or Revenge“. A je to pochopitelné. Mělo k němu dojít už 9. července, jenže deset dní před plánovaným úvodním gongem, jej Fury zrušil kvůli poraněnému kotníku. S ohledem na události následující, ale šlo spíše o šikovnou kličku promotérů.

Za prvé – už 16. července se Furyho manželce Paris narodil jejich třetí potomek Prince Tyson. A za druhé? Vyšlo najevo, že celá rodina je vyšetřovaná kvůli údajnému porušení dopingových pravidel. Toho se měli Tyson i Hughie dopustit loni na podzim před prvním duelem staršího z dvojice s Kličkem (jednat se mělo o nandrolon), dle zpráv Daily Mirror pak celý případ sahá až do února roku 2015.

Na začátku srpna vyšetřování ostrovní boxerské federace skončilo, britský Anti-dopingový výbor (UKAD) pak oběma bojovníkům ale pozastavil činnost na neurčito až do vyšetření případu. Tým boxerů poté kontroval hrozbou žaloby na UKAD

Především v případě Hughieho, který dlouhodobě bojuje s těžkou formou akné, by byly jakékoliv dopingové prohřešky hodně zvláštní a jeho tělu extrémně nebezpečné. „Je v pořádku, jeho zdraví se lepší. Změnil jídelníček, bere správné léky,“ řekl k tomuto tématu Peter Fury.

Tisková konference Fury vs. Kličko 2, Kolín
Tyson Fury a Muhammad Ali.

Ukrajinský obr ještě stihl následně obvinit soupeře, že chce z povinností týkajících se odvety vycouvat, jelikož jej lákají jiné bitvy (především ostrovní šlágr s Anthonym Joshuo), i tyto spekulace se ale nyní podařilo definitivně vyvrátit.

„Víte, zní to paradoxně, ale uspořádat smluvní odvety, je mnohdy těžší, než obyčejné duely, povinné obhajoby a podobně. V těchto případech – pokud se nedomluvíte – tak je konec, nazdar a jde se dál, hledá se nová možnost. Pokud jde o smluvní odvetu, je to jiné. Bylo velmi těžké najít oboustrannou shodu, ale nyní se již povedly všechny neshody vyřešit,“ snažil se vysvětlit průtahy Warren v pondělním sloupku pro Boxingscene.com.

A nepřímo tím potvrdil i tweet Petera Furyho a jeho slova o právnících obou týmů, kteří nejspíše na nějaké letní válení u moře na pláži mohli pro letošní rok zapomenout. „V ideálním světě by Tyson už dávno boxoval lukrativnější a zajímavější zápasy, nebo alespoň mezi-zápas, ale nemohl. Nechápejte mně špatně, pořád jde o špičkový duel elitních bijců, jen je prostě škoda, že všechno trvalo i směrem k prvnímu plánovanému termínu tak dlouho,“ pokračoval.

Aby vzápětí potvrdil: „Nyní je ale už všechno v pořádku, Tyson je zpět v tréninkovém táboře a chce všechno tohle čekání fanouškům vynahradit. Věřím, že se bude opakovat historie a všechno dopadne jako v letech 1964 a 1965. I co se týče výsledku druhého souboje.“

Ano, tipujete správně. Warren zavzpomínal na souboje mezi tehdy ještě Cassiusem Clayem (Muhammadem Alim) a Sonnym Listonem. V únoru 1964 získal prvně jmenovaný slavně poprvé v kariéře pás světového šampiona, na odvetu si museli příznivci nakonec počkat přesně 15 měsíců. Nezbývá než věřit, že výsledek sice bude stejný, ale po jiném průběhu a že duel bude trvat déle než 132 sekund.

Pro tuto chvíli je ale důležité jediné: všichni příznivci těžké váhy si mohou definitivně zakroužkovat do svého diáře datum 29. 10., kdy si to o tituly mistra světa WBA (Super), WBO a IBO rozdají Tyson Fury a Vladimir Kličko!

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...