6. května 2011 20:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Giro startuje: Kreuziger se těší na helikoptéru

Roman Kreuziger a Alexander Vinokurov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Kreuziger a Alexander Vinokurov. | foto: www.astana.lu

PRAHA Cyklistům začíná velký svátek. V sobotu se přihlásí Giro d’Italia, druhý nejstarší a zároveň nejtěžší etapový závod. Od bájemi opředené Tour de France se však prakticky neliší. A když už, tak růžovým dresem, v němž podle barvy pořadatele – deníku Gazetta dello Sport vždy šlape lídr pelotonu. Při Tour naopak tradičně ve žlutém.

"Tour sice pořád zůstává výjimečná, ale Giro bude letos pořádně nabité," ví český cyklista Roman Kreuziger, jenž by si s novým týmem Astana chtěl dostat až na stupně vítězů. A potvrzuje zároveň úvahy, že na Giro se letos sejde možná kvalitnější konkurence než na Tour.

Nejvíc se sází na Contadora Stačí jen letmý pohled do startovní listiny. Omilostněný dopingový hříšník Alberto Contador, Kreuzigerův přítel z Liquigasu, Vincenzo Nibali, Joaquim Rodrigues, Denis Menšov...

Giro d’Italia 2011

Start: 7. května v Turíně – časovka družstev.

Konec: 29. května – časovka jednotlivců.

Program: 21 etap, délka 3522 km.

Největší favorit: Alberto Contador (Španělsko).

Češi na startu: Roman Kreuziger a František Raboň.

Na Contadora také vypsali bookmakeři vesměs nejnižší kurzy. Přitom se na startu po své dopingové aféře může objevit jen díky milosrdenství španělského svazu. Jinými slovy: závodit bude v jakési podmínce. "Čeká nás letos obzvláště brutální trasa," nechal se slyšet a připustil, že se třemi drsnými horskými etapami na Grossglockner, Monte Zoncolan a Gardecciu ve třech dnech to organizátoři možná trochu přehnali.

"Alberto se sice od doby, kdy mu povolili znovu závodit, zatím na klasických závodech v top kondici nepředstavil, ale Giro má letos jako svůj hlavní cíl," ví Kreuziger. "Takže nebezpečí tkví z jeho strany v tom, že forma se mu může už jen lepšit. Všichni Contadora vidí jako hlavního favorita, já bych ale nepodceňoval hlavně Scarponiho. Letos se potkal se skvělou formou, což ukazuje především v kopcích. Proti němu mluví snad jediná věc – ve formě je už celkem dlouho..."

Kreuziger, jenž se stane v Astaně na Giru lídrem, což znamená, že všichni ostatní z týmu se pro něho třeba i přetrhnou, potvrzuje, že by se rád v cíli poslední etapy v Miláně, po absolvování 3522 kilometrů, postavil na stupně vítězů. K tomu potřebuje nejen optimální formu, ale také šetřit síly, jak se jen dá. Přelety budou nutností "Hodně důležité je, aby si člověk odpočinul hlavně při dlouhých transferech," ví moc dobře.

"Máme velmi slušně vybavené autobusy, v nichž se dá i dobře zregenerovat. Přesto ale i v naší stáji zvažují občasné použití helikoptéry. Speciálně při letošním Giru to nejspíš bude nutnost."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!