Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
26. dubna 2017 8:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Golf omezí video při posuzování porušení pravidel. Diváci příliš ‚žalovali‘

Americká golfistka Paige Spiranacová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká golfistka Paige Spiranacová. | foto: Twitter Paige Spiranac

LONDÝN/PRAHA Golf vypustí s okamžitou platností z pravidel možnost použití videa k trestání přestupků, které jsou tak nepatrné, že je nelze postřehnout pouhým okem. Golfisté se tak už nemusejí obávat, že jejich malé a často nevědomé prohřešky nahlásí bdělí diváci usazení v křeslech u televizních obrazovek s možností opakování zpomalených záběrů.

Na omezení užití videozáznamů se shodli představitelé britské (R&A) a americké asociace (USGA), kteří se o úpravách radili i se zástupci PGA Tour, LPGA Tour a ženské i mužské European Tour. „Golf byl vždycky čestným sportem a chceme zajistit, aby co nejvíce zůstal zachován důraz na rozumný úsudek hráče spíš než na to, co mohou ukázat technologie,“ uvedl v oficiálním prohlášení výkonný ředitel R&A Martin Slumbers.

Zpomalené televizní záběry ve vysokém rozlišení mohou divákům ukázat, že golfista nevědomky při ráně z bunkeru při nápřahu zavadil holí o několik zrnek písku, lehce se dotkl míčku více než jednou či neumístil zvednutý míček na greenu na přesně stejné místo.

„Taková rozhodnutí musí být učiněna okamžitě a pečlivě, ale často nemohou být úplně precizní. Hráči by neměli být nuceni do stejné přesnosti, jakou může v některých případech nabídnout jen videotechnologie,“ uvádí se ve zdůvodnění změny.

Na původní přísná pravidla doplatila například na začátku dubna na turnaji LPGA v Rancho Mirage Američanka Lexi Thompsonová, která po upozornění diváka dostala v nedělním finále trest za chybu v sobotním třetím kole a musela zpětně přičíst čtyři rány. Dvě za to, že na greenu míček po zvednutí umístila na jiné místo, další dvě za špatně vyplněnou výsledkovou kartu. I kvůli tomu přišla o vedení a v dodatečném rozstřelu pak prohrála s Korejkou Rjo So-jon.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Pavel Vrba je po prohře 0:3 pod palbou kritiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Pavel Vrba je po prohře 0:3 pod palbou kritiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Pavel Vrba je po prohře 0:3 pod palbou kritiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.