Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Golf omezí video při posuzování porušení pravidel. Diváci příliš ‚žalovali‘

Sport

  8:00
LONDÝN/PRAHA - Golf vypustí s okamžitou platností z pravidel možnost použití videa k trestání přestupků, které jsou tak nepatrné, že je nelze postřehnout pouhým okem. Golfisté se tak už nemusejí obávat, že jejich malé a často nevědomé prohřešky nahlásí bdělí diváci usazení v křeslech u televizních obrazovek s možností opakování zpomalených záběrů.

Americká golfistka Paige Spiranacová. foto: Twitter Paige Spiranac

Na omezení užití videozáznamů se shodli představitelé britské (R&A) a americké asociace (USGA), kteří se o úpravách radili i se zástupci PGA Tour, LPGA Tour a ženské i mužské European Tour. „Golf byl vždycky čestným sportem a chceme zajistit, aby co nejvíce zůstal zachován důraz na rozumný úsudek hráče spíš než na to, co mohou ukázat technologie,“ uvedl v oficiálním prohlášení výkonný ředitel R&A Martin Slumbers.

Spilková si užívala v posteli. Golfová kráska se mazlila se svou první trofejí

Zpomalené televizní záběry ve vysokém rozlišení mohou divákům ukázat, že golfista nevědomky při ráně z bunkeru při nápřahu zavadil holí o několik zrnek písku, lehce se dotkl míčku více než jednou či neumístil zvednutý míček na greenu na přesně stejné místo.

„Taková rozhodnutí musí být učiněna okamžitě a pečlivě, ale často nemohou být úplně precizní. Hráči by neměli být nuceni do stejné přesnosti, jakou může v některých případech nabídnout jen videotechnologie,“ uvádí se ve zdůvodnění změny.

Na původní přísná pravidla doplatila například na začátku dubna na turnaji LPGA v Rancho Mirage Američanka Lexi Thompsonová, která po upozornění diváka dostala v nedělním finále trest za chybu v sobotním třetím kole a musela zpětně přičíst čtyři rány. Dvě za to, že na greenu míček po zvednutí umístila na jiné místo, další dvě za špatně vyplněnou výsledkovou kartu. I kvůli tomu přišla o vedení a v dodatečném rozstřelu pak prohrála s Korejkou Rjo So-jon.

Autor:
Témata: Golf