14. května 2015 18:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Contador upadl, pro etapové vítězství si na Giru dojel Greipel

Andre Greipel oslavuje vítězství v cíli šesté etapy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andre Greipel oslavuje vítězství v cíli šesté etapy. | foto: ČTK/AP

CASTIGLIONE DELLA PESCAIA Celodenní snaha uprchlíků, pak práce spurterských vláčků, v závěru hromadný pád, do nějž se přimotal i růžový Alberto Contador, a na závěr erupce síly německé gorily Andreho Greipela. Taková byla 6. etapa cyklistického Gira, která skončila hromadným spurtem a neměnila nic na průběžném pořadí italské Grand Tour.

Pětice dobrodruhů vyrazila na první rychlostní prémii z pelotonu a vydali se ukazovat dresy a loga sponzorů do televizních kamer. 

Protože však žádný z trojice Italů, ani Rumun Grosu nebo Polák Rutkiewicz nedělali lídrům velké starosti, skupina si vybudovala náskok kolem pěti minut.

Takto uprchlíci překonali vlnitý terén uprostřed etapy, o samotě ujeli bezmála 170 kilometrů, teprve pak, 14 kilometrů před cílem v Castiglione della Pescaia je hladová smečka spurterských týmů pohltila a začala si budovat ideální pozici do posledních kilometrů a metrů.

Giant se v popředí míchal s Orikou, zboku se přiřítili muži Greipelova Lotta, až do ochranné tříkilometrové zóny se v samém čele pelotonu ukazovaly vláčky hlavních favoritů Gira. Contador, Aru, Porte, ti všichni se snažili v nervózním finále vyhnout trablům.

Nepodařilo se jim to však úplně...

Když už se hlavní pole nahrnulo do cílové rovinky a vepředu se usadila největší esa hromadných dojezdů, Ital Daniele Colli svým kolem zavadil o teleobjektiv jednoho diváků, v plné rychlosti padl k zemi a ošklivě si polámal paži.

Alberto Contador (vlevo) i Ital Fabio Aru v diskuzi.
Cyclists pedal during the sixth leg of the Giro d'Italia, Tour of Italy cycling...

„Říkal mi: Necítím ruku,“ říkal Francesco Pelosi, sportovní ředitel týmu Nippo Vini Fantini. „Opravdu jsem se bál. Berou ho teď do nemocnice v Grossetu. Je to opravdu smolař.“

Padajícímu cyklistovi se už nedokázali vyhnout muži v jeho závětří a na dohled cíle se klátili jeden za druhým. Včetně lídra Gira Alberta Contadora.

Tou dobou už Greipel zvedal oslavně ruce v cíli a pak před mikrofonem Eurosportu pronesl: „Drželi jsme velmi dobře pozici a všechno šlo podle plánu. 

Byl to dlouhý spurt, snad 600 metrů před cílem jsme zůstali ve dvou, ale udržel jsem vysoké tempo a teď jsem šťastný za vítězství. To patří celému týmu.“

Porážkou však etapa skončila pro Contadora, který na Giru usiluje o celkové prvenství. Poté, co sám skončil v hromadném pádu na asfaltu, se ještě sebral a na kole dorazil do cíle. 

Na pódiu, kde měl přebrat dres lídra, se však tvářil nešťastně. Maglia rosa si odmítl obléknout a neotevřel ani láhev sektu.

Místo toho jen ukázal na bolavé levé rameno, ruku držel u těla a hned zmizel. „Padl i na stejné koleno jako loni při Tour de France,“ připomněl expert Eurosportu Juan Antonio Flecha loňský Contadorův karambol, který vedl až k odstoupení ze závodu.

„Upadl nepříjemně, má poraněné rameno a ještě podstoupí vyšetření, ale snad by to nemělo být příliš vážné,“ uklidňoval Jacinto Vidarte, mluvčí stáje Tinkoff-Saxo. „Teď je ještě předčasné říci, o co jde, ale na pódiu byl raději obezřetný.“

Cyklistický závod Giro d'Italia - 6. etapa Montecatini Terme - Castiglione Della Pescaia (181 km)

1. Greipel (Něm./Lotto) 4:19:42, 2. Pelucchi (It./IAM), 3. Modolo (It./Lampre), 4. Belletti (It./Southeast), 5. Nizzolo (It./Trek), 6. Petacchi (It./Southeast), 7. Viviani (It./Sky), 8. Mezgec (Slovin./Giant), 9. Ruffoni (It./Bardiani Valvole), 10. Appollonio (It./Androni Giocattoli), ...72. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step), 130. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo), 146. König (ČR/Sky) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 20:25:43, 2. Aru (It./Astana) -2, 3. Porte (Austr./Sky) -20, 4. Kreuziger -22, 5. Cataldo (It./Astana) -28, 6. Chaves (Kol./Orica) -37, 7. Visconti (It./Movistar) -56, 8. Landa (Šp./Astana) -1:01, 9. Formolo (It./Cannondale) -1:15, 10. Amador (Kost./Movistar) -1:18.

filFilip Grim