Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nadšená Hejnová se po zranění pomalu vrací. Možná už na Tretře, věří

Sport

  13:58
Spokojenost? Příliš malé slovo. Nadšení a radost vyzařují z jejího hlasu poté, co se vrátila z pětitýdenního soustředění v Jižní Africe. Neboť Zuzana Hejnová, 27letá mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek, která odlétala na jih necelé tři měsíce po zlomenině zanártní kůstky levé odrazové nohy, tam udělala další krok k brzkému návratu na ovály.

Česká překážkářka Zuzana Hejnová foto: ČTK

"Moc vás zdravím a hlásím, že běhááááám!" hlásila prostřednictvím svého facebookového profilu z Potchefstroomu už v úvodu dubna. A ani v Praze atletka Dukly neskrývá, že dohánění tréninkového manka její představy naplnilo.

"Všechno se povedlo, zase jsem se dostala do tréninkového rytmu. Na to, jak dlouho jsem byla mimo, to vypadá fakt dobře, a co je nejdůležitější, nic mě nebolí. To je základ, teď si můžu zase přidávat v tréninku," plánuje nejlepší česká sportovkyně uplynulého roku, která si zanártní kůstku zlomila začátkem roku a dva měsíce pak chodila o berlích.

Před odletem očekávala, že na soustředění skupiny trenéra Kupky bude moci jen klusat nebo lehce běhat, všechno ale vzalo poměrně rychlý obrat.

"V podstatě jsem začala dělat téměř všechno, došlo i na tvrdší tréninky. Jedinou výjimkou byly odrazy a překážky. Odrazy jsem po dohodě s operujícím doktorem Havlasem zkoušela jen lehce a po trávě; teď na ně konečně dojde, stejně jako na překážky," těší se.

Dohoda s trenérem: Nespěchat

Operovaná zanártní kůstka ji prý v ničem neomezovala. "Jen trochu cítím, že noha je tím, jak dlouho nic nedělala, ještě trochu zesláblá, takže se k ní musím chovat obezřetně. Věřím ale, že dalším tréninkem se ještě víc posílí a že se na ni znovu budu moci spolehnout. Zlepšení cítím skoro každým dnem, všechno je na dobré cestě," pochvaluje si.

Skutečnost, že přes překážky dosud neběhala, ji z rovnováhy vyvést nemůže. "Není důvod k panice. Překážky zase tolik dělat nemusím, protože ten rytmus už mám za ty roky zažitý. Hlavně jde o to, abych na tom byla dobře fyzicky, nic mě nebolelo a byla nachystaná na závody."

Kdy tedy počítá s vyběhnutím do sezony? "S trenérem jsme se dohodli, že není kam spěchat - na start se postavím až ve chvíli, kdy budu opravdu připravená. A když to poznáme já i on. Pakliže všechno půjde dobře, chtěla bych běžet na Zlaté tretře 17. června, anebo pak o víkendu při mistrovství Evropy družstev. A když to ještě nebude ono, nemá cenu lámat to přes koleno - ráda bych zase vyběhla v nějakém dobrém čase. Hlavně ale chci být připravená na srpnové mistrovství Evropy v Curychu," má jasno.