Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Historický průlom. Squashistky jako první sportovkyně vydělávají více peněz než muži

Sport

  8:00
káhira - V egyptské Gíze o víkendu vyvrcholí mistrovství světa žen, které mělo milionové prize money. Nejlepší hráčky bojují o 430 tisíc USD (skoro 10 milionů korun). To je dokonce ještě více než bude mít listopadové MS mužů ve squashi v katarském Dauhá.

ilustrační snímek foto: Twitter

Koukal: Dávat peníze, abychom byli na olympiádě? Přišlo mi to nedůstojné, nepatříme tam

„Překonáváme stereotypy a překračujeme hranice. Jsem na to moc ráda,“ prohlásila Raneem El Welilyová, egyptská světová jednička. České squashistce Anně Sermeové účast unikla jen o několik příček v žebříčku.

V tenise probíhají diskuze o tom, zda mají mít muži a ženy stejné prize money. Přece jen – tenistky hrají v rámci Grand Slamů na méně setů... To squash na to šel jinak. 

Peníze navýšil u ženského mistrovství světa, které probíhá v těchto dnech v egyptské Gíze. Šampionka získá 48 640 USD (1,1 milionu korun), vítěz mužského mistrovství světa 45 600 USD (cca 1 milion) a celková dotace akce v Dauhá je 335 000 USD (7,6 milionu korun).

„Je to skvělá příležitost pro ženy. Ukážeme tím, že do hry přinášíme také svoji hodnotu. A zároveň tím dáváme jasný signál sponzorům,“ prohlásila Nour El Tayebová, třetí nejlepší squashistka, která je vdaná za Ali Faraga, mužskou jedničku. 

Faktem také je, že ženské mistrovství podpořila egyptská komerční banka, a to 100 tisíci dolary. Výjimečnost turnaje dodává také skutečnost, že se koná na nejvíce ikonickém místě světového squashe – před pyramidami v Gíze. 

Turnaj na takto posvátném prostoru se konal naposledy v roce 2016 a předtím 2006.

„To, že jsou prize money vyšší u žen než u mužů, mi přijde jako skvělá reklama pro náš sport, který díky tomu působí progresivně,“ uvedla Sermeová.

Indický squashista Ravi Dixit.
Favorita Jana Koukala by chtěl potrápit Daniel Mekbib.

Trendem a snahou světové squashové organizace PSA je však mít prize money vyrovnané. 

„Aktuální světový šampionát žen je spíše výjimkou, protože se koná v Egyptě, kde je squash velmi oblíbený. Navíc místní banka tento sport hojně podporuje,“ vysvětlil Tomáš Fořter, generální sekretář Českého squashe.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!