12. prosince 2011 10:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hlava operativně zaskočil za lídra Koudelku

Lukáš Hlava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Hlava. | foto: ČTK

HARRACHOV Příroda se konečně zase jednou nad skokanským můstkem na svahu Čertovy hory smilovala. Závody Světového poháru nenarušily tradiční větrné poryvy ani déšť a vše klaplo na výtečnou.

Především Rakušané, neochvějní vládci světového skoku na lyžích, se přesto budou domů vracet zachmuřeni. Po dvou letech neporazitelnosti je v soutěži družstev trumfli Norové a včera poprvé v sezoně přišli o prvenství i v individuálním závodě, když Thomase Morgensterna odsunul na druhou příčku Němec Freitag.

Ve zvláštní situaci se v Krkonoších ocitla česká reprezentace. Po těžkém čtvrtečním pádu Romana Koudelky totiž dočasně ztratila vůdce. Kapitánskou pásku však velmi pohotově ze sněhu zvedl Lukáš Hlava. Po osmém místě v pátečním závodě podržel v sobotu český tým sedmým nejlepším individuálním výkonem a v neděli se určitě nestyděl ani za 13. příčku.

"V neděli už jsem trochu cítil únavu, ale s vystoupením jsem spokojený," povídal nenápadný sedmadvacetiletý skokan, který po dlouhých letech strávených ve svěrací kazajce průměrnosti začal zničehonic trápit světovou elitu.

Skutečnost, že právě on převzal post největší české hvězdy, vzal s nadhledem. "Takhle situaci nevidím, Roman dál zůstává naší jedničkou. Škoda že tu nemohl skákat."

Koudelka zvažoval svůj start

Koudelka v sobotu opustil libereckou nemocnici a hned se rozjel za kamarády, aby je svojí nakažlivou, věčně dobrou náladou motivoval. "S příchodem Koudyho se nálada u kluků viditelně zvedla, zase ho bylo všude plno," chválil si reprezentační trenér David Jiroutek.

Koudelka původně dokonce zvažoval start v nedělní soutěži, svůj poněkud ztřeštěný nápad však brzy zavrhl. "Když jsem vyšel z nemocnice, cítil jsem se dezorientovaný a trochu se motal," vykládal rozverně. "Zatímco po pádu se mi zdálo, že mám šest promile, před nemocnicí bych to odhadl tak na dvě. Ale vážně, nemělo cenu riskovat."

Na body včera z Čechů sáhl i Matura a po pátečním výpadku také nejslavnější český skokan Jakub Janda. Na cestě k výšinám mu pomáhá mentální trenér Milan Moravec, jenž dříve pracoval s plavci.

"Pomáhá mi třeba i v náhledu na život," nastínil bývalý vítěz Světového poháru. "Najednou jsem zjistil, že problémy, které jsem zbytečně řešil, jsou docela malicherné."

Janda se chce o návrat do absolutní světové špičky ještě poprat, ale připouští, že teď není v situaci, kdy by mohl závody vyhrávat.

Mimochodem, nedělní závod se uskutečnil na den šest let poté, kdy Janda v Harrachově vyhrál závod SP. Ale to byl docela jiný příběh.

Václav Cibula

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!