Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Trest pro Rusy má platit i na OH, Isinbajevová chce verdikt napadnout soudně

Jelena Isinbajevová se s rozhodnutím IAAF nehodlá smířit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jelena Isinbajevová se s rozhodnutím IAAF nehodlá smířit | foto: Dominic EbenbichlerReuters

VÍDEŇ/PETROHRAD Ruským atletům se vzdaluje šance, že budou smět závodit na olympijských hrách v Riu. Rada mezinárodní atletické federace IAAF jim na dnešním zasedání ve Vídni prodloužila trest zákazu startu na mezinárodních soutěžích. O verdiktu informovala Ruská atletická federace. Zrušit ho ještě může příští týden v úterý 21. června na svém jednání Mezinárodní olympijský výbor.

Bez Rusů tak jistě bude mistrovství Evropy v Amsterodamu, které se koná od 6. do 10. července.

Rada jednala o případu celý den. Podle šéfa IAAF Sebastiana Coea bylo její rozhodnutí jednomyslné a poslední slovo v otázce účasti ruských atletů v Riu bude podle něj mít výhradně IAAF. Čistí ruští reprezentanti mohou požádat o povolení závodit jako „neutrální atleti“.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko se okamžitě nechal slyšet, že rozhodnutí o trvání trestu pro ruské atlety očekával. Rusko podle něj bude na situaci bezprostředně reagovat. „Je to extrémní zklamání, uděláme všechno, co bude možné. Rozhodně se odvoláme ke členům MOV,“ řekl Mutko.

„Sny poctivých atletů dnes byly zničeny kvůli chování nezodpovědných jedinců mezi sportovci a funkcionáři,“ pokračoval ruský ministr sportu. „Nemáme co skrývat. Chceme napravit reputaci našeho sportu na mezinárodní úrovni a chceme zpět do IAAF,“ doplnil.

Ruská atletická federace zvažuje podle generálního sekretáře Michaila Butova odvolání proti verdiktu IAAF ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Ještě je třeba udělat hodně práce

Ruské atlety IAAF vyloučila z mezinárodních soutěží 13. listopadu a o prodloužení trestu rozhodla v březnu. Dnešní verdikt podle Sky News reaguje na zprávu kontrolní komise IAAF pod vedením Runeho Andersena z Norska, která radu IAAF o výsledcích antidopingových reforem v Rusku informovala a podle níž problém s dopingem stále existuje. „Ještě je tam hodně práce,“ řekl radě Andersen.

Prezident MOV Thomas Bach nechtěl spekulovat, jestli nejvyšší sportovní orgán rozhodnutí IAAF změní. „Zasedání příští týden v úterý by však mělo jednat o ochraně čistých sportovců, z nichž ty nejlepší bychom rádi měli v Riu,“ uvedl Bach minulý měsíc.

Prezident IAAF Sebastian Coe.
Zasedání IAAF.

Výkonný výbor MOV se dohodl, že se celou situací bude zabývat na telefonické konferenci v sobotu a zváží další možné kroky. Jedním z nich je možnost, že by čistí ruští atleti závodili jako nezávislí sportovci. Pokud by MOV i IAAF umožnily atletům bez dopingového škraloupu v Riu závodit, měli by ruští reprezentanti čas splnit nominační kritéria do 11. července.

Proti uplatnění principu kolektivní viny se dnes vyjádřil i prezident Vladimir Putin a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že Rusko podnikne veškeré právní kroky, aby se svých sportovců zastalo. „Budeme vší silou obhajovat jejich právo startovat na olympijských hrách,“ řekl mluvčí.

Putin popřel zapletení politiky do problému

Ruský prezident Vladimir Putin označil pokračující zákaz účasti ruských atletů na mezinárodních soutěžích za nespravedlivé rozhodnutí. Věří však, že se situace i s pomocí Mezinárodního olympijského výboru ještě vyřeší a ruští reprezentanti budou moci na olympijských hrách v Riu startovat. MOV bude o ruském trestu jednat v úterý 21. června.

Putin už před odpoledním rozhodnutím rady atletické federace IAAF upozornil, že podle jeho názoru nelze uplatnit princip kolektivní viny a potrestat za doping všechny atlety. „Zodpovědnost by měl nést každý osobně,“ prohlásil. „Je chyba, že je celý případ zpolitizovaný, protože doping je celosvětový problém a netýká se jen Ruska,“ doplnil.

Prezident popřel, že do organizovaného dopingu reprezentantů byla zapojena ruská vláda. „Ani nemohla být. Rusko nikdy nepodporovalo doping na žádné státní úrovni,“ řekl Putin. Reagoval tak na dokument německé televize ARD, která přinesla informace, že nejvyšší ruští představitelé včetně ministra sportu o státem řízeném dopingu věděli.

Kanadský pracovník světové antidopingové agentury WADA Richard McLaren nicméně prohlásil, že má „věrohodné a ověřitelné“ důkazy, že ruské ministerstvo sportu nařídilo moskevské laboratoři krýt dopingové nálezy z atletického MS 2013 v Moskvě. Zveřejnit je chce v červenci. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko v minulosti informace o zapojení státu do dopingového programu opakovaně odmítl.

Isinbajevová: ‚Jde o porušení lidských práv‘

O tom, že rozhodnutí atletické federace napadne soudně, uvažuje dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová. Žena, která se letos chtěla vrátit ke kariéře po mateřské dovolené, se odvolává na dodržování lidských práv.

„Jde o porušení lidských práv. Nemohu mlčet, budu jednat. Půjdu k soudu pro lidská práva,“ nechala se slyšet okamžitě po vynesení verdiktu světová rekordmanka, která nikdy neměla potíže s dopingem.

Čtyřiatřicetiletá tyčkařka se příští týden zúčastní domácího šampionátu. „Takže podle tohoto rozhodnutí může být tento závod mým posledním v kariéře,“ dodala Isinbajevová, která vyhrála OH v letech 2004 a 2008 a v Londýně před čtyřmi lety byla třetí.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...