19. listopadu 2007 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Izrael zachránil anglické naděje

Fotbalisté Izraele v zápase s Ruskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Izraele v zápase s Ruskem. | foto: AFP

Katastrofa je zažehnána. Účast na EURO 2008 nakonec zřejmě Anglii neunikne. Reprezentace kolébky fotbalu se přitom na chvíli ocitla doslova pár centimetrů od vyřazení. Rusové mohli Albion v případě výhry v Izraeli ve skupině E předstihnout.

Jenže v 90. minutě trefili tyč a za pár vteřin se na druhé straně prosadil Omer Golan. Přesnou trefou na 2:1 vrátil Anglii postupové karty do rukou. Poraženým zbyly jen oči pro pláč. „Jsme strašně, strašně zklamaní. Byli jsme blízko, my jsme byli tím týmem, který v zápase dominoval. Ale když nedokážete převahu přetavit v góly, nemůžete vyhrát,“ posteskl si nizozemský kouč Guus Hiddink.

Rusko tak nevyužilo domácí výhry nad Anglií a musí spoléhat na to, že Chorvati ve středu vyhrají ve Wembley. „Očekávám, že zvítězí. Když jsem viděl Izrael, jak bojoval a dřel, je to pocta našemu sportu. Proto očekávám, že Chorvati také ukážou své schopnosti a kvalitu. Když ve Wembley hrajete odvážně, můžete vyhrát,“ dodal Hiddink, podle něhož má mladý ruský tým velkou budoucnost.

Skotové spílali sudímu
Hořce skončilo účinkování v kvalifikaci také pro Skotsko. Svěřenci Alexe McLeishe ještě dva zápasy před koncem pevně drželi postup na závěrečný turnaj. Porážky v Gruzii a s Itálií je odsoudily až ke třetímu místu ve skupině B. Rozčarování Skotů přiživil také rozhodčí Mejuto Gonzalez, který jim prý účast na šampionátu ukradl.

Italští mistři světa nakonec nebudou v Rakousku a Švýcarsku chybět, ale jejich úspěch má podruhé v krátké době hořkou příchuť. Loni v osmifinále světového šampionátu postoupil tým z Apeninského poloostrova díky problematické penaltě v páté minutě nastavení přes Australany, tentokrát mu tři body ve Skotsku zařídil další sporný výrok rovněž španělského sudího.

KDO POJEDE NA EURO

POŘADATELÉ
Rakousko
Švýcarsko

JISTÍ POSTUPUJÍCÍ
Německo
Řecko
Česko
Rumunsko
Francie
Itálie
Chorvatsko
Polsko
Nizozemsko
Španělsko

KDO MŮŽE POSTOUPIT
(zbývají čtyři místa)
Portugalsko
Finsko
Srbsko
Norsko
Turecko
Švédsko
Severní Irsko
Anglie
RuskoStřídající Giorgio Chiellini v poslední minutě povalil na zem domácího Alana Huttona, ovšem Mejuto Gonzalez nařídil přímý kop ve prospěch Italů a Christian Panucci z něj poslal hosty na šampionát.

Domácí kouč domnělou křivdu jen těžko rozdýchával. „Alan Hutton měl pod kontrolou míč a protihráč ho povalil na zem. Situace, která vedla k jejich druhému gólu, to bylo prostě neuvěřitelné rozhodnutí. Jsem hořce zklamaný. Viděl jsem to v televizi, je to neskutečné,“ zlobil se McLeish.

Poláci vstoupili do historie, konečně pojedou na šampionát
Italové si pochvalovali, že zvládli roli favoritů. „Nemohli jsme zaváhat. Museli jsme hrát jako světoví šampioni, kterými jsme,“ líčil kapitán Fabio Cannavaro. Vedle Italů mohli slavit postup také Francouzi, přestože v sobotu odpočívali.

Poprvé v historii se na závěrečný turnaj mistrovství Evropy kvalifikovali Poláci. V jediné osmičlenné skupině se prosadili v konkurenci takových týmů jako Portugalsko a Srbsko.

„Vstoupili jsme do historie. Věděli jsme, že musíme vyhrát, a dokázali jsme to. Jsem šťastný,“ rozplýval se dojatý střelec obou polských branek Ebi Smolarek. Především k první trefě mu ale pomohla obrovská hrubka v belgické rozehrávce, také brance na konečných 2:0 předcházel nedůraz hostujících beků.

„Jsem šťastný z postupu, ale ne ze zápasu. Náš výkon nebyl zas tak dobrý,“ připustil kouč Poláků Leo Beenhakker. „Cítím velké zadostiučinění. Do Srbska pojedeme vybojovat dobrý zápas, jako vždy,“ doplnil kapitán Maciej Žurawski.

čtk

Najdete na Lidovky.cz