Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se připravují hvězdy na Zlatou tretru: Robles se modlí, Vlašičová volí spánek

Sport

  3:34
OSTRAVA - Deset olympijských vítězů, dvanáct mistrů světa, šest světových rekordmanů. Taková společnost se dnes sejde na atletickém mítinku Zlatá tretra.

Daron Robles a Petr Svoboda. foto: ČTK

Slovo počasí se před mítinkem na stadionu ve Vítkovicích skloňuje ze všeho nejvíc. "V Ostravě se mi vždycky dařilo, ale tenhle mítink považuji za ostrý start do sezony, takže útok na nějaký rekord neslibuji," pravila chorvatská výškařka Blanka Vlašičová. Potom ale svá slova pozměnila. "Dobrá, dohodněme se. Vy zařídíte slušné počasí a já zkusím skočit vysoko," dodala s úsměvem dvojnásobná mistryně světa.

ZLATÁ TRETRA

Největší atletické hvězdy v Ostravě:

Usain Bolt (běh, 300 metrů):
Nejrychlejší muž planety. Jamajský dlouhán bude na Zlaté tretře závodit počtvrté. V roce 2009 v Ostravě vyhrál stovku (9,77 s), o rok dříve vytvořil rekord mítinku na dvoustovce (19,83 s).

Asafa Powell (běh, 100 metrů):
Třetí nejrychlejší sprinter atletické historie (9,72 sekundy) zaběhl při Zlaté tretře před pěti lety na stovce v dešti čas 9,85 sekundy. Jeho mezičas na 100 yardů by mohl atakovat světový rekord (9,21 sekundy) z roku 1967.

Dayron Robles (překážky):
Kubánský překážkář tvrdí, že mu vítkovická dráha velice sedí. Při Zlaté tretře 2008 na ní šokoval světovým rekordem 12,87 sekundy, loni zvítězil v jen omálo slabším čase (13,04).

Blanka Vlašičová (výška):
Dvojnásobná mistryně světa pod širým nebem i v hale a stříbrná olympijská medailistka z Pekingu se v Ostravě cítí jako doma. V roce 2008 zvítězila výkonem 205 centimetrů, jímž stanovila rekord mítinku. Výše ještě žádná žena na území České republiky neskočila.

Barbora Špotáková (hod oštěpem):
Světové rekordmance se na Zlaté tretře příliš nedaří, ze čtyř dosavadních pokusů na ní zvítězila pouze jednou.

V dešti již dva metry zvládla. "Déšť ale tolik nevadí. Proti normálnímu závodu se však musíte udržovat v teple, převlékat se a osušovat. To zdržuje a odvádí pozornost od soustředění," vysvětlila rodačka ze Splitu, podle níž přináší déšť jedinou výhodu. "Dobře se při něm spí, to já ráda," přiznala.

Počasí dělalo vrásky také Kubánci Dayronu Roblesovi – olympijský vítěz na 110 metrů překážek to prozradil už jen pohledem na zamračenou oblohu. "Budu se modlit, aby nepršelo a nebyla zima," řekl pak chlapík, který na vítkovickém stadionu před dvěma lety vytvořil světový rekord časem 12,87.

Robles prý uvítal zlepšení Američana Olivera, který časem 12,99 vede letošní tabulky. "Je to pro mě výzva, navíc cítím formu. Takže – jen ať neprší," dodal. Velkým soupeřem Kubánce by měl být Petr Svoboda, nejrychlejší Evropan sezony. "Když slyším, že má Dayron formu, věřím, že to bude skvělý závod. Mohl bych se v něm zase přiblížit svému snu, kterým je čas pod třináct vteřin," řekl český rekordman (13,29 s).

Ve větší přízeň počasí věří také organizátoři mítinku, v jehož úvodu se Usain Bolt sejde s českou hokejovou hvězdou Jaromírem Jágrem. Podle předpovědi by ve čtvrtek v podvečer nemělo pršet a teploměr má ukazovat dvacet stupňů. "Budeme doufat, že předpověď vyjde," věří sportovní manažer Zlaté tretry Alfonz Juck.

Kromě největších českých hvězd Barbory Špotákové a Svobody se představí další přední domácí atleti v čele s oštěpaři Vítězslavem Veselým, Petrem Frydrychem a Jakubem Vadlejchem, dále půlkař Jakub Holuša či překážkářka Lucie Škrobáková. Premiéru na trati 400m si odbude Denisa Rosolová, silné soupeřky bude mít tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Televizní přenos půjde do 130 zemí světa, domácí diváci jej uvidí na ČT 4 Sport od 17.40.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat