Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Komise ČOV v Kreuzigerově kauze není nestranná, tvrdí expert

Sport

  19:36
PRAHA - Známý odborník na sportovní právo Gerhardt Bubník namítá, že kauzu cyklisty Romana Kreuzigera by neměla řešit rozhodčí komise Českého olympijského výboru, protože tím není zajištěna nestrannost rozhodování. Bubník upozornil především na její propojení s advokátem Janem Šťovíčkem, který je Kreuzigerovým právním zástupcem. ČOV však Bubníkovy argumenty odmítá a tvrdí, že rozhodčí řízení je zcela transparentní.

Český cyklista Roman Kreuziger foto: ČTK

Kreuziger má zastavenou činnost kvůli dřívějším nesrovnalostem v biologickém pasu, které vyvolávají podezření z užití nedovolených podpůrných prostředků. Cyklista od začátku kauzy jakékoli dopingové praktiky popírá. Komise se případem začne zabývat ve čtvrtek.

Bývalý krasobruslařský reprezentant a dlouholetý rozhodčí Bubník však na webové stránce České společnosti sportovního práva uvedl, že předání případu rozhodčí komisi ČOV je porušením několika předpisů. Upozornil na to, že předsedou komise je Lukáš Trojan, který je zároveň Šťovíčkovým partnerem v advokátní kanceláři.

"Je to samozřejmě nesmysl. Pravomoc rozhodčí komise ČOV písemně uznala UCI (Mezinárodní cyklistická unie). A je plně v souladu s předpisy Českého svazu cyklistiky. Lukáš Trojan se vyloučil z projednávání a nemá na složení senátu, který případ řeší, žádný vliv," řekl ČTK mluvčí ČOV Alexandr Kliment.

Sám Šťovíček je členem výkonného výboru ČOV a jeho právním poradcem, v čemž Bubník spatřuje zjevný střet zájmů. I další členové komise podle něj mají vazby na Kreuzigerova advokáta, což zpochybňuje nestrannost komise.

"Rozhodčí komise je zodpovědná přímo plénu ČOV, na ostatních orgánech ČOV je tak zcela nezávislá. Sportovní právo je velmi specifický obor, kterému se věnuje velmi málo právníků. Logicky se tak často potkávají u různých kauz. Rozhodčí řízení je zcela transparentní. Argumenty pana Bubníka jsou spíš úsměvné," uvedl Kliment.

Bubník, který se podílel na rozhodování řady sportovních sporů u mezinárodní arbitráže v Lausanne, je však přesvědčen, že rozhodčí komise ČOV vůbec nemůže v dopingových případech rozhodovat v první instanci, protože je v nich až odvolacím orgánem. Sám byl v minulosti předsedou této komise. Rozhodovat by podle něj měla disciplinární komise svazu cyklistiky. jo rte nkr gpa

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!