Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Když se zastaví čas. 100 yardový běh největším rekordem Super Bowlu

Sport

  22:00
PRAHA - Je to událost, kterou ve třísetmilionových Spojených státech amerických sleduje 100 milionů lidí. Super Bowl – finále ligy amerického fotbalu vždy první únorovou neděli poblázní celou Severní Ameriku. A stále více fanoušků si získává také jinde po světě, včetně starého kontinentu.

Historický touchdown Harrisona. foto: www.youtube.com

Také díky těžko popsatelné kulise a příběhy, kterými se to v každém ze 44 Super Bowlů jen hemžilo. A jaké jsou ty nejslavnější a nejvěhlasnější rekordy nejsledovanější sportovní události USA?

Nejdelší běh: 100 yardů – rok 2008 (James Harrison – Pittsburgh Steelers)

Jako lokomotiva – více jak metráková – nezastavitelná. Hráči Arizony byly za stavu 13:7 pro Pittsburgh blízko touchdownu a mohli se v poslední vteřině prvního poločasu dostat ve 43. Super Bowlu do vedení, místo toho ale během poločasové přestávky svítil stav 20:7. Zkušený quarterback Kurt Warner chyboval při rozehrávce, míč zachytil bek "Ocelářů" James Harrison a nadechnul se k impozantnímu běhu do historie a hlavně k touchdownu. 100yardový běh a následný skok do end zone je rekordem, který nelze překonat. Jednoduše proto, že hřiště má od obou end zone právě 100 yardů.

Nejvíce ocenění MVP Super Bowl: 3x – Joe Montana (San Francisco 49ers)

Pokud vyhrajete celkem 4x slavnou cenu Vince Lombardiho už je to sám o sobě skvělý výkon Když jste ale třikrát klíčovým mužem svého celku v cestě za titulem a vyhlásí vás nejlepším hráčem finále, stanete se nesmrtelným. Přesně to se povedlo – dosud jako jedinému – Joe Montanovi v dresu San Fransciska 49ers. "Comeback Joe", což byla jedna z jeho přezdívek, se pocty dočkal v letech 1981, 84 a 89. O rok později byl jako čtvrtý hráč amerického fotbalu (a druhý samostatně) vyhlášen prestižním časopisem Sport Illustrated sportovcem roku. Hvězdný quarterback je po zásluze i v Síni slávy amerického fotbalu a podle oficiálních stránek ligy nfl.com čtvrtým nejlepším hráčem historie.

Nejvíce naházených yardů v Super Bowlu: 1146 – Kurt Warner

Devětatřicetiletá legenda amerického fotbalu si zahrála o slavnou trofej třikrát, vyhrát dokázal jen v roce 2000 v dresu St. Louis Rams. A to přesto, že celkem nastřádal svými přesnými pasy 1146 yardů, nejvíce ze všech quarterbacků v historii. Průměr na jednu účast tak má celkem 382 yardů, přičemž ve vítězném finále na konci minulého milénia celkem naházel 414 yardů, což je další z Warnerových rekordů. Více zatím žádný rozehrávač v jednom finále nezvládnul.

DALŠÍ Z REKORDŮ

Nejvíce vítězství hráče v Super Bowlu: 5x – Charles Haley
Nejdelší hod Super Bowlu: 89 yardů - Jack Delhomme na Muhsina Muhammeda

Nejvíce zisků Super Bowlu týmu: 6x – Pittsburgh Steelers
Nejvíce finálových účastí: 8x – Pittsburgh Steelers a Dallas Cowboys
Nejčastější finále Super Bowlu: 3x – Pittsburgh Steelers vs. Dallas Cowboys
Nejčastěji ve finále bez vítězství v Super Bowlu: 4x – Buffalo Bills