Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kličkové vládnou. Vladimir v úchvatné bitvě porazil Hayeho

Sport

  22:30aktualizováno  4. července 10:02
HAMBURK/PRAHA - Boxerští velikáni a držitelé tří ze čtyř nejprestižnějších pásů profesionálních mistrů světa v těžké váze Vladimir Kličko a David Haye se konečně po více jak dvou letech slovních válek potkali v ringu. A v dlouho očekávaném souboji vyhrál Ukrajinec, který porazil Brita na body a stal se po jedenácti letech prvním absolutním šampionem těžké váhy, když má v držení pásy organizací IBF, WBO a WBA.

Vladimir Kličko trefuje Davida Hayeho foto: Reuters

Hamburská Imtech Arena viděla nejočekávanější boxerský souboj posledního desetiletí a přes 50 tisíc fanoušků po něm určitě nebylo zklamáno. Po parádní bitvě slaví sjednocení titulu absolutního šampiona supertíhy Ukrajinec Vladimir Kličko. Zbylý čtvrtý prestižní pás do sbírky - organizace WBC má navíc ve svém držení jeho bratr Vitalij.

Obrovská reklama, kterou zápasu desetiletí oba boxeři (a především Haye) před jeho vypuknutím vytvořili svými hádkami, měla svůj význam. Hayeho přivedl od hamburské arény jeho "patron" Lennox Lewis a Brit si opět neodpustil mírně časové zdržení - stejně jako na předzápasové tiskové konferenci. Po něm následoval Kličko, kterého doprovodila další boxerská legenda - George Foreman.

Oba rivalové si museli klestit cestu zástupy fanoušků, jejichž zastoupení bylo v hale překvapivě "fifty-fifty" na obě strany. Od prvního gongu poté soupeři předváděli vrcholné výkony a potvrzovali, proč jsou považováni za nejlepší bojovníky těžké váhy současnosti. "Nevěděl jsem, co očekávat. Jsem ale spokojený. Byl to parádní zápas," zhodnotil duel pro LN nejúspěšnější český profiboxer Lukáš Konečný.

ZÁVĚR ZÁPASU A VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ

Haye dokázal Kličkovi skvěle uhýbat a navíc narozdíl od jiných soupeřů dobře kontrovat. "Vladimir inkasoval vícekrát než za poslední tři zápasy dohromady," komentoval dění v ringu nejlepší česká těžká váha Ondřej Pála v přímém přenosu televize Sport2. A měl pravdu - Kličko si hned z prvního kola odnesl roztržený nos, ve třetím k tomu přibyla podlitina pod levým okem.

Ani ukrajinský obr se ale nenechával zahambit, aktivita totiž byla především na jeho straně a postupem času dokázal kontry Hayeho zkušeně přečíst a blokovat. "Přijde mi, jako kdyby Britovi docházela trochu šťáva a hlavně nápad, dělá stále to stejné. Má perfektní obranu, ale směrem dopředu přestává být nebezpečný," všiml si Pála.

NOVÉ VIZITKY OBOU BOXERŮ

VLADIMIR KLIČKO
Věk:
35 let
Bilance v profiringu: 56 vítězství (49 k.o.) - 3 porážky, mistr světa organizací WBA, IBF a WBO - absolutní šampion těžké váhy.

DAVID HAYE
Věk:
30 let
Bilance v profiringu: 25 výher (23 k.o.) - 2 porážky.

V šestém kole navíc Kličko jako kdyby soupeře více jak minutu "uspával" a poté dvěma skvělými háky poslal do provazů. Vytěžit z toho počítání se mu ale nepovedlo. Naopak, v dalším kole mu byl odebrán bod za strhávání Hayeho. Ten ale naopak velmi často dával hlavu ke kolenům soupeře a stále více než na samotný duel se soustředil na diskuze s ringovým rozhodčím.

"Ringový udělal pár divných rozhodnutí, já si navíc zranil už v tréninku nohu, v zápase ruku, ale nechci se vymlouvat," řekl Haye ještě v ringu pro RTL. Právě ringovému Genaru Rodriguezovi došla s Hayem a jeho stížnostmi v 11. kole trpělivost a po dalším pokleknutí Hayeho britského boxera odpočítal.

"Koledoval si o to, je ale pravda, že Kličko jej několikrát strhnul. Bylo to ale vzájemné, Haye zase až příliš často skláněl hlavu a stěžoval si. Asi neoprávněně, ale v ringu to vždy může vypadat jinak než z dálky," okomentoval jedinou černou kaňku souboje Konečný. Duel nakonec proti očekávání veřejnosti i některých odborníků dospěl až do konce posledního kola. Po něm slavili oba rivalové, za vítěze ale viděl trojlístek rozhodčích Vladimira v poměru 118:108, 116:110, 117:109.

Vladimir Kličko (vlevo) a David Haye

"Haye předvedl dobrý výkon, byl hodně rychlý a šikovný. Musel jsem předvést své maximum. Padesáté k.o. jsem si sice nepřipsal, ale mám před sebou ještě dost výzev," vyvrátil po zápase vítěz spekulace o svém případném konci.

ZAJÍMAVOST ZÁPASU

- Poprvé po jedenácti letech se v supertíze boxoval sjednocovací titulový zápas

- Duel nakonec sledovalo na stadionu v Hamburku okolo 50 tisíc fanoušků, 15 tisíc z nich dorazilo v Anglie

- Na poměr přesných úderů vyhrál Kličko nad Hayem 509:290

- Oba boxeři by si každý měl vydělat mezi 10 až 16 miliony liber (cca až 460 milionů korun)

- Haye nakonec svého soka v ringu pochválil, Kličko tak splnil co slíbil, že naučí soka "slušnému chování".

- Haye přišel pozdě nejen na předzápasovou tiskovku, ale na samotný duel, nástup se díky Britovi opozdil o více jak deset minut.

Pětatřicetiletá jednička supertíhy získala vedle svých pásů IBF a WBO do držení i třetí pás prestižní organizace WBA a po jedenácti letech se tak stala prvním absolutním šampionem (naposledy měl v držení tři ze čtyř pásů Lennox Lewis po zápase s Evanderem Holyfieldem v listopadu 1999).

"Vyhrál asi zaslouženě, i když by tomu zápasu slušela možná i remíza. Už za to, že Haye předvedl skvělý výkon, bylo vidět, že po jednotlivých kolech je Vladimir nervózní, dlouho mu nikdo nedělal takové problémy. Vážně mě Haye mile překvapil. Navíc výhra Vladimira supertíhu nikam neposune, vše zůstalo při starém, což je škoda. To ale samozřejmě není vina Vladimira," zhodnotil výsledek zápasu Konečný.

Zcela výstižně. Čtvrtý do party nejcenějších pásů - organizace WBC - má v moci Vladimirův bratr Vitalij. Poprvé v historii tak drží všechny čtyři tituly sourozenci. Vladimir je navíc šampionem menší organizace IBF a časopisu Ring Magazin. "Uvidíme, zda se dočkáme odvety nebo skončí Haye či oba Kličkové, byla by to škoda. Odveta nebo zápas Vitalij vs. Haye by byl určitě velkým lákadlem. Kromě Hayeho totiž Kličkové už nemají s kým pořádně boxovat," dodal Konečný.

Vladimir Kličko (vpravo) oslavuje vítězství s bratrem Vitalijem

Zda se jeho slova potvrdí ukáží další hodiny, dny a týdny, možná měsíce. Momentálně se zdá, že těžká váha paradoxně uvízla po duelu desetiletí na mrtvém bodě. Možná i díky uznání porážky z úst Hayeho hned v ringu po zápase a následné podání rukou (první za poslední týden, dosud Haye na tyto výzvy nereagoval) jak s Vladimirem, tak i Vitalijem.

Supertíha nyní hledá dalšího vyzyvatele obou ukrajinských kolosů. Zn.: Spěchá! Najde se?