Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kličko: Hayeho uznávám, ale jen jako boxera

Sport

  14:52
PRAHA - Boxerský souboj desetiletí se blíží. "Jde o největší výzvu mé kariéry," uznal šampion Vladimir Kličko důležitost zápasu s Davidem Hayem necelý měsíc před jeho úvodním gongem.

Vladimir Kličko gestikuluje směrem k Davidu Hayemu foto: Reuters

Obrovitý Ukrajinec a držitel titulů těžké váhy organizací IBF a WBO na svém tréninkovém kempu hovořil o budoucím soupeři vůbec poprvé s notnou dávkou respektu. "Je velmi rychlý, tvrdý a nebezpečný," připustil. 

Jedním dechem však na adresu třicetiletého Brita a mistra světa organizace WBA dodal: "Box je sport pro chlapy. On ale nemá odvahu ani na to, aby mi podal ruku. Během mé návštěvy Londýna navíc dostal strach dorazit do televize ve stejný čas, kdy jsem tam byl já."

O profesionálním boxu čtěte více

"Můj plán je jasný: milionům diváků po celém světě a 50 tisícům na stadionu v Německu předvést dvanáct kol skvělého utkání a v poslední tříminutovce soupeře srazit k zemi," předesílá svou strategii Kličko, kterého během tréninků v Alpách obklopují obrazovky promítající poslední duely Hayeho. "Chci ho tak udržet v mysli. Chci vědět, co mám od něj očekávat. Je velkou hrozbou. Nikdy se neutkal s opravdovou těžkou váhou."

"David mě sprostě uráží. Profesionální box ale pamatuje mnoho bijců, kteří se neuměli chovat, a vždycky přišel někdo, kdo je pak ztrestal," připomněl Kličko mnoho Hayeových předchůdců.

Kouč pětatřicetiletého bojovníka s přezdívkou "doktor ocelová pěst" Emanuel Steward shledává nadcházející duel svého svěřence jako klíčový. "Vladimir musí tento zápas vyhrát, jinak si na jeho úspěchy nikdo nevzpomene," myslí si. "Vždycky jsem měl v něj důvěru, tentokrát mám ale obavy: Haye je duší šampion. Má myšlení mistra, aroganci a přesvědčení opravdového vítěze."

"Kdo ví, možná je schopný takových věcí jako Joe Frazier proti Muhammadu Alim," vzpomíná na nejslavnější řežbu ze sedmdesátých let minulého století Steward. "Pokud ano, box se dočká dalšího historického střetnutí. Takového, jakým bylo třeba měření sil Lennoxe Lewise a Mikea Tysona," dodal.

Dlouho očekávaný duel je na programu 2. července v Hamburku.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!