Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konec kličkování. Box se dočká boje titánů

Sport

  8:00
HAMBURK/PRAHA - Skeptikům označující duel Vladimira Klička a Davida Hayeho za neuskutečnitelný se divit nemůžeme: dva šampioni těžké váhy v boxu okolo sebe kroužili dlouhé dva roky. Vyhledávali se, kritizovali se přes média, jenže v ringu proti sobě nikdy nestanuli. To se ale už brzy změní. Tedy s největší pravděpodobností.

Provokatér Haye. foto: Lidovky.cz

Kličko, mistr světa organizace IBO a IBF, se totiž konečně dohodl s držitelem pásu WBA Hayem na vzájemném zápase. 2. července před 55 tisíci diváky v Hamburku tak proběhne korunovace nového absolutního šampiona.

Atraktivnější podívanou současná těžká váha nabídnout nemůže: z jednoho rohu bude útočit ledově klidný Ukrajinec, světová jedička, která prožila část svého dětství v Mimoni v severních Čechách, a z toho opačného třetí muž tabulek (druhý je Kličkův bratr Vitalij - pozn. red.), temperamentní Brit s pořádne ostrým jazykem David Haye.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika - David Haye, Vladimir Kličko, Vitalij Kličko

"Vladimirovi soupeři byli zbabělci. Brzy mu předvedu, jaké to je boxovat s opravdovým mistrem," pronesl svým typickým způsobem - drze, neohroženě a bez respektu - chvíli po podpisu smlouvy třicetiletý Angličan. "Praštím ho do brady, zmrazím jej, on zpanikaří a nebude o sobě vědět. Vitalij mu pak bílým ručníkem setře slzy ze tváře," naplánoval si muž, který si před velkou boxerskou kariérou vydělával jako model.

Londýnský rodák s bilancí 25 výher a jedna prohra v minulosti ovládl křížovou váhovou kategorii, poté, v roce 2008, zamířil mezi borce nejtěžší, kde si všeobecné uznání vysloužil vítězstvím nad 145 kilogramů těžkým a 215 centimetrů vysokým Nikolajem Valujevem. Byť mu k němu podle mnohých dopomohli rozhodčí při rozdělování bodů. Čerstvě získaný titul následně obhájil proti zkušenému Johnu Ruzovi a Audley Harrisonovi.

David Haye zasazuje rozhodující kombinaci úderů

"Teď už jenom porazím Vladimira Klička, potom jeho 'sestru' Vitalije a pak? Pak ukončím kariéru jako držitel všech čtyř pásů pro mistra světa," má jasno Haye. Boxer s přezdívkou "Hayemaker" se s králem šestnácti provazů mohl utkat už před dvěma lety, ovšem z duelu nakonec sešlo. Z duelu, před kterým Haye stihl urazit celý rodinný klan Kličků: mimo verbálních útoků i fotomontážemi, na kterých ve svých rukou hrdě třímal uříznuté hlavy slavných sourozenců.

"Jeho chování je nechutné," nechal se slyšet Kličko. "Jsem moc rád, že se konečne odhodlal na ten zápas přistoupit - vyhnul se mu už dvakrát. Konečně se v ringu prokáže, kdo je lepší," pokračoval boxer s doktorským vzděláním, "Haye produkuje pouze stupidní řeči. Je to mistr světa, ale v mluvení," dodal.

Vladimír Kličko a David Haye.

Vladimir Kličko v profesionálním ringu dominoval v 55 případech a jen třikrát odešel poražen, naposledy v roce 2004 v souboji s Lamonem Brewsterem. "Doktor Ocelová pěst," se ale otřepal, o dvě léta později vyválčil titul a ten má v držení až doposud. Proti Davidu Hayemu ho čeká již devátá obhajoba. A fanoušci po celém světě se ji už nemohou dočkat...

JAK ŠEL ČAS S RIVALITOU

Duben 2009: David Haye a Vladimir Kličko si na červen domlouvají zápas. Brit provokuje tričkem s uříznutými hlavami ukrajinských bratrů.

Červen 2009: Tři týdny před beznadějně vyprodaným střetnutím David Haye oznamuje, že se zranil a duel ruší. Vladimir Kličko jeho důvodu nevěří.

Listopad 2009: Bývalý šampion křížové váhy David Haye poráží obrovitého Nikolaje Valujeva a získává pás šampiona organizace WBA. Slovními útoky uráží bratry Kličky.

Prosinec 2009: Stáj Davida Hayeho uvádí, že se nemůže s bratry Kličkovými dohodnout na podmínkách zápasu.

Březen 2010: Kličko obhajuje titul. Pět vteřin před koncem měření sil uštědřuje k.o. Eddiemu Chambersovi.

Duben 2010: David Haye v devátém kole ničí Johna Ruize a zůstává šampionem. Na video s otevřenou výzvou Vladimira Klička neodpovídá.

Srpen 2010: Vladimir Kličko kritizuje Hayeho. Podle jeho slov dlouhodobě maří jednání o vzájemném souboji.

Listopad 2010: David Haye plní svůj slib a poráží Audley Harrisona. Vitalij Kličko po zápase nabízí rovné finanční podmínky za případný duel - bez reakce.

Prosinec 2010: Vladimir Kličko si natáhl břišní sval a ruší bitvu s Dereck Chisora. Začínají další jednání s Davidem Hayem.

Únor 2011: Rojí se spekulace o zdárně probíhajících jednání Vladimira Klička a Davida Hayeho. Potvrzují je také manažeři obou boxerů.

Duben 2011: Hotovo. David Haye, mistr světa organizace WBA, se definitivně dohodl na duelu s šampionem WBO, IBO a IBF Vladimirem Kličkem. Uskuteční se 2. července v Hamburku.