Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec kličkování. Box se dočká boje titánů

Sport

  8:00
HAMBURK/PRAHA - Skeptikům označující duel Vladimira Klička a Davida Hayeho za neuskutečnitelný se divit nemůžeme: dva šampioni těžké váhy v boxu okolo sebe kroužili dlouhé dva roky. Vyhledávali se, kritizovali se přes média, jenže v ringu proti sobě nikdy nestanuli. To se ale už brzy změní. Tedy s největší pravděpodobností.

Provokatér Haye. foto: Lidovky.cz

Kličko, mistr světa organizace IBO a IBF, se totiž konečně dohodl s držitelem pásu WBA Hayem na vzájemném zápase. 2. července před 55 tisíci diváky v Hamburku tak proběhne korunovace nového absolutního šampiona.

Atraktivnější podívanou současná těžká váha nabídnout nemůže: z jednoho rohu bude útočit ledově klidný Ukrajinec, světová jedička, která prožila část svého dětství v Mimoni v severních Čechách, a z toho opačného třetí muž tabulek (druhý je Kličkův bratr Vitalij - pozn. red.), temperamentní Brit s pořádne ostrým jazykem David Haye.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Grafika - David Haye, Vladimir Kličko, Vitalij Kličko

"Vladimirovi soupeři byli zbabělci. Brzy mu předvedu, jaké to je boxovat s opravdovým mistrem," pronesl svým typickým způsobem - drze, neohroženě a bez respektu - chvíli po podpisu smlouvy třicetiletý Angličan. "Praštím ho do brady, zmrazím jej, on zpanikaří a nebude o sobě vědět. Vitalij mu pak bílým ručníkem setře slzy ze tváře," naplánoval si muž, který si před velkou boxerskou kariérou vydělával jako model.

Londýnský rodák s bilancí 25 výher a jedna prohra v minulosti ovládl křížovou váhovou kategorii, poté, v roce 2008, zamířil mezi borce nejtěžší, kde si všeobecné uznání vysloužil vítězstvím nad 145 kilogramů těžkým a 215 centimetrů vysokým Nikolajem Valujevem. Byť mu k němu podle mnohých dopomohli rozhodčí při rozdělování bodů. Čerstvě získaný titul následně obhájil proti zkušenému Johnu Ruzovi a Audley Harrisonovi.

David Haye zasazuje rozhodující kombinaci úderů

"Teď už jenom porazím Vladimira Klička, potom jeho 'sestru' Vitalije a pak? Pak ukončím kariéru jako držitel všech čtyř pásů pro mistra světa," má jasno Haye. Boxer s přezdívkou "Hayemaker" se s králem šestnácti provazů mohl utkat už před dvěma lety, ovšem z duelu nakonec sešlo. Z duelu, před kterým Haye stihl urazit celý rodinný klan Kličků: mimo verbálních útoků i fotomontážemi, na kterých ve svých rukou hrdě třímal uříznuté hlavy slavných sourozenců.

"Jeho chování je nechutné," nechal se slyšet Kličko. "Jsem moc rád, že se konečne odhodlal na ten zápas přistoupit - vyhnul se mu už dvakrát. Konečně se v ringu prokáže, kdo je lepší," pokračoval boxer s doktorským vzděláním, "Haye produkuje pouze stupidní řeči. Je to mistr světa, ale v mluvení," dodal.

Vladimír Kličko a David Haye.

Vladimir Kličko v profesionálním ringu dominoval v 55 případech a jen třikrát odešel poražen, naposledy v roce 2004 v souboji s Lamonem Brewsterem. "Doktor Ocelová pěst," se ale otřepal, o dvě léta později vyválčil titul a ten má v držení až doposud. Proti Davidu Hayemu ho čeká již devátá obhajoba. A fanoušci po celém světě se ji už nemohou dočkat...

JAK ŠEL ČAS S RIVALITOU

Duben 2009: David Haye a Vladimir Kličko si na červen domlouvají zápas. Brit provokuje tričkem s uříznutými hlavami ukrajinských bratrů.

Červen 2009: Tři týdny před beznadějně vyprodaným střetnutím David Haye oznamuje, že se zranil a duel ruší. Vladimir Kličko jeho důvodu nevěří.

Listopad 2009: Bývalý šampion křížové váhy David Haye poráží obrovitého Nikolaje Valujeva a získává pás šampiona organizace WBA. Slovními útoky uráží bratry Kličky.

Prosinec 2009: Stáj Davida Hayeho uvádí, že se nemůže s bratry Kličkovými dohodnout na podmínkách zápasu.

Březen 2010: Kličko obhajuje titul. Pět vteřin před koncem měření sil uštědřuje k.o. Eddiemu Chambersovi.

Duben 2010: David Haye v devátém kole ničí Johna Ruize a zůstává šampionem. Na video s otevřenou výzvou Vladimira Klička neodpovídá.

Srpen 2010: Vladimir Kličko kritizuje Hayeho. Podle jeho slov dlouhodobě maří jednání o vzájemném souboji.

Listopad 2010: David Haye plní svůj slib a poráží Audley Harrisona. Vitalij Kličko po zápase nabízí rovné finanční podmínky za případný duel - bez reakce.

Prosinec 2010: Vladimir Kličko si natáhl břišní sval a ruší bitvu s Dereck Chisora. Začínají další jednání s Davidem Hayem.

Únor 2011: Rojí se spekulace o zdárně probíhajících jednání Vladimira Klička a Davida Hayeho. Potvrzují je také manažeři obou boxerů.

Duben 2011: Hotovo. David Haye, mistr světa organizace WBA, se definitivně dohodl na duelu s šampionem WBO, IBO a IBF Vladimirem Kličkem. Uskuteční se 2. července v Hamburku.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat